Nokia üreticisi HDM, yeni Nokia 8.3 5G tanıtıldı!

Nokia üreticisi HDM, yeni Nokia 8.3 5G tanıtıldı!

Nokia telefonlarının üreticisi HDM Global firması, yeni amiral gemisi telefonu Nokia 8.3 tanıttı. Yeni Nokia 5G özelliği ile geliyor.

Nokia, tüm dünyada kullanılan 5G bantlarını destekleyen ilk telefon ve bu alanda yeni amiral gemisi 8.3 telefonunu "ilk global 5G" telefonu olarak adlandırıyor. Anlaşılacağı üzere, Nokia yeni amiral gemisi telefonu ile Dünya'nın herhangi bir yerinde 5G ağlarına bağlanabileceksiniz.

5G telefonlar, bir yıldan uzun bir süredir satışta. Nokia telefonlarını yapan HMD'nin 5G teknolojisi konusunda geç kaldığı anlamına geliyor.

Şirket, ilk 5G cihazı olan Nokia 8.3 modelini, MWC lansmanında coronavirüs nedeniyle tanıtamamış ve etkinliğini ertelemişti. HDM firması yeni Nokia modelini Perşembe günü Londra'da gerçekleşen sanal bir lansman etkinliğinde duyurdu.

Telefonun ana özelliği olan "Global 5G" özelliği sayesinde, yurtdışına seyahat ederken 5G'de dolaşabileceğiniz anlamına geliyor.

Nokia üreticisi HDM, yeni Nokia 8.3 5G tanıtıldı!

Perşembe günkü etkinlikte HMD, Nokia 8.3'ün dünya çapında farklı 5G şebekeleriyle en geniş uyumluluk yelpazesini sunacağına söz verirken, diğer kapsama alanı daha az olan 5G cihazlara göre, yarı fiyatına olacağı söyleniyor.

HMD Ürün Baş Sorumlusu Juho Sarvikas etkinlikten önce yapılacak brifingde, "Burada sahip olduğumuz 5G çözümü gerçekten sağlam ve gurur duyduğumuz bir şey." Dedi. HMD'nin Nokia 8.3 modeli akıllı telefonu, gelecekteki 5G ağlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarladığını açıkladı.

Geçen yıl piyasaya sürülen 5G cihazlarının çoğundan farklı olarak, 5G telefonunuzun yurtdışındaki ağlarda veya farklı radyo frekans bantlarından yararlanmaya başladığında, kendi operatörünüzün ağında çalışmasından endişe duymanıza gerek kalmayacağı anlamına geldiğini söyledi.

ABD'deki taşıyıcılar, büyük ölçüde 5G ağlarını yüksek bantlı radyo frekansları olan mmWave üzerine inşa ederken, Avrupa'daki taşıyıcılar genellikle Sub-6 olarak adlandırılan düşük ve orta bant frekanslarıyla kullanmayı seçtiler. Sub-6 ve mmWave'in her biri kullanıcılarına farklı avantajlar sunar, bu nedenle global alanda zaman ilerledikçe, taşıyıcılar her ikisinden de daha fazla bandı dâhil etmek isteyecektir.

Bu arada, 5G şebekeli bir 5G telefon kullanmak için, bu telefonun doğru bantları desteklemesi gerekir. Şu anda piyasada bulunan 5G telefonların çoğu bu grupların sadece az bir kısmını desteklemektedir, ancak HMD Nokia 8.3 bu alanda tüm ağları desteklediğini söyleyerek, ön plana çıkmayı düşünüyor.

Sarvikas'a göre, telefon 600MHz'den 3.8GHz'e kadar tüm bantları destekliyor ve HMD şu anda herhangi bir telefon tarafından desteklenen en geniş 5G bant aralığı olduğuna inanıyor. Bu, Avrupa'da 5G kullanıcısıysanız, ülkenin kırsal bir bölgesine giderseniz veya ABD'yi ziyaret ederseniz 5G ağlarına bağlanabileceğiniz anlamına geldiğini söylüyor.

HMD bunu, Qualcomm'un geçen Aralık'ta açıkladığı Snapdragon 765G yongaseti ile birleştirmiş ve 5G RF Ön uç modülünün Nokia 8.3'e dâhil ederek başarmıştı. Bu, Qualcomm'un telefonun beyinlerini 5G modem ile tek bir entegre modülde birleştiren ilk işlemcidir ve özellikle orta kademe 5G telefonlar için tasarlanmıştır.

Diğer telefon üreticilerinin, Snapdragon 765G'de bulunan ayrı bileşenlere zaten erişimi var, ancak Nokia 8.3'te bunların bir entegre platform olarak kullanıldığını görüyoruz, SVP ve Qualcomm Avrupa başkanı Enrico Salvatori bir röportajda. “HMD bugün piyasaya sürdükleri cihaz bu teknolojiyi bu yaklaşımla kullanan ilk cihaz." Dedi.

Sarvikas'a göre, Nokia 8.3 telefonun dinamik spektrum paylaşma özellikleri sayesinde, (telefonun 4G ve 5G üzerinde çalışmasına izin veren) Snapdragon 765 platformunu kullanan Nokia 8.3'ün 5G bantlarında, % 40 daha hızlı olmasını sağlıyor. Aynı bantın, ikisi arasında kesintisiz geçiş sağladığı söyleniyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Tyler1 Yayında Kız Arkadaşına Asılan İzleyicisini Payladı Önceki

Tyler1 Yayında Kız Arkadaşına Asılan İzleyicisini Payladı

Dr Disrespect'in Öfkeden Ağzı Köpürdü Sonraki

Dr Disrespect'in Öfkeden Ağzı Köpürdü

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.