Olacaklar hakkında ipucu veren ama kimsenin farkedemediği sahneler

Olacaklar hakkında ipucu veren ama kimsenin farkedemediği sahneler

Bugün, Tekmoloji ekibi film ayrıntıları koleksiyonuna dalıyor. Ancak dikkatli olun, bu filmleri izlemediyseniz spoiler olması kuvvetle muhtemel.

Bir filmi tekrar izlediğinizde, detaylarının size ilk izlediğinizde olduğundan biraz daha fazla şey anlattığı bir sır değil. Birçok yönetmen, bazen yapımlarının en başında bile kasıtlı olarak bize ipuçları bırakır. Örneğin, birçok kişi The Godfather'da portakalların yaklaşan bir savaşın habercisi olduğunu bilir.

Olacaklar hakkında ipucu veren ama kimsenin farkedemediği sahneler


1
Us, 2019
Benzerler, tam olarak Adelaide'nin saati fark ettiği anda ekranda görünür - 11:11. Ancak dikkatli bir izleyici bu sayıları, açık veya gizli bir şekilde gösterildiğinde, bu bariz ipucundan önce fark edebilir:

İlk sahnelerden birinde, Adelaide bir pazarda doğum günü hediyesi olarak “11” numaralı bir tişört seçer.

Aynı karakter, sahilde elinde tabela olan bir adamla tanışır. Ve işaret, “Yeremya, 11:11” diyor. Bu İncil'e bir referanstır. Tam tevsiri şudur: “Onlara kaçamayacakları bir felaket getirmek üzereyim. Bana feryat edecekler, ama ben onları dinlemeyeceğim.” Bu anda karakterlerin baş edemeyecekleri bir şeyle karşı karşıya kalacaklarını tahmin edebiliyoruz.

2
Bu sayı tüm film boyunca görünür:

Benzerler şehirde göründüğünde, birinin alnına “11:11” kazınmış.

Ana karakterlerin ailesi benzerler hakkındaki haberleri izlediğinde, televizyonları bunu kanal 11'de yayınlar.

Sıradan nesnelerde bile bu sayı gizlidir. Örneğin, makas aynalı 2 bıçaktan oluşur (benzerler hakkında başka bir ipucu), bu yüzden bize 11 sayısını hatırlatır.

Aynı şey ana karakterin tişörtü için de geçerli. İlk bakışta “H” sembolü “11” rakamına benziyor. Adelaide'nin giysisindeki baskının başka bir anlamı daha var: “Thỏ”, “tavşan” anlamına geliyor ve bu hayvan, bu filmdeki bir başka önemli sembol.

3
The Shining, 1980
Shining hayranları hala umutsuzca filmde gösterilen Overlook Hotel'in dışarıdan göründüğünden daha küçük olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Hatta dışını ve içini karşılaştıran tablolar ve kat planları bile çiziyorlar.

Bununla birlikte, Stanley Kubrick'in ana karakter Jack Torrance'ın yavaş ama kaçınılmaz olarak delirdiğini göstermek için Overlook Hotel'in fiziksel algısını kasıtlı olarak çarpıttığına dair bir varsayım var. Bazı izleyiciler, onun çılgınlığını, ortaya çıkmadan çok önce anlayabildi.

4
The Departed, 2006
Martin Scorsese, Oscar ödüllü The Departed filminde haç sembolünü kullanmıştır. Haç gibi görünen bir şey gördüğünüzde, yakında kanlı bir şeyin peşinden geleceğinden emin olabilirsiniz. The Godfather'da da benzer bir numara kullanılmış, ancak bu filmde başka bir karakterin ölümünden önce ekranda portakal görüyordunuz.

Bu hilenin ilk kez kullanıldığı film ise 1932 yılında vizyona giren Scarface filmidir. Bu filmin yönetmeni de haç sembolünü kullanmıştır.

5
The Thing, 1982
Filmin başındaki açılış sahnesini hatırlıyor musunuz? Yabancı bilim adamlarının olduğu bir helikopter, bir köpeği takip eder ve ana karakterlerin bulunduğu bir istasyonun yanına iner. Yolculardan biri bir şeye bağırır ve ateş eder.

Bu bağırış Norveç dilinde bir deyimdi. Ve bilim adamı şöyle bağırmıştı, "Defol git! Bu bir köpek değil, bir çeşit şey! Bir köpeği taklit ediyor, gerçek değil! KAÇIN APTALLAR!!" Norveççe konuşanların bu sahneyi izlerken neler hissettiklerini merak ediyoruz.

6
Total Recall, 1990
Bu ikonik filmi izledikten sonra, bazı izleyiciler mutlu sonun gerçek olduğundan eminken, diğerleri bunun özel bir rüya programı olduğunu düşündü. Ve haklıydılar.

Filmin başında, ana karakter Douglas Quaid, Rekall Şirketi'ni ziyaret ediyor. Şirket çalışanı, karakterin hafızasına kazınan programın adını “Bu yeni. Mars'ta mavi gökyüzü." diyerek yüksek sesle okur

Şimdi, filmin son sahnesini hatırlayalım - gizemli Kızıl Gezegenin atmosferi temizlenir ve gökyüzü maviye döner.

7
Clarice ile ilk görüşmesinde Dr. Lecter, karaciğeri bakla ve iyi bir chianti ile yediğinden bahseder. Ve bu sadece bir tehdit değil, aynı zamanda izleyiciye bir mesajdı.

Filmin temelini oluşturan roman, tehlikeli ve akli dengesi yerinde olmayan suçluların monoamin oksidaz inhibitörleri içeren bir ilaç alması gerektiğini ortaya koyuyor. Ve bu haplar karaciğer, fasulye ve şarapla tamamen uyumsuz.

Lecter'ın Clarice'e ve izleyicilere, çok sinsi bir şekilde, artık ilacını almadığını ve kaçacağını ima ettiğine dair bir varsayım var, sonunda yaptığı da buydu.

8
Saw, 2004
Filmin başında izleyiciler John Kramer'ı hastanede sadece birkaç saniyeliğine görüyorlar. Tabii ki, birkaç kişi sağ köşede bir çizim fark etmiştir. Ancak bu çizim, ana düşman tarafından kurbanlar için geliştirilen ölümcül tuzaklardan birini gösteriyor. Bu, yönetmenin filmdeki ana kötü adamla ilgili bariz ipuçlarından biridir.

9
The Truman Show, 1998
İlk sahnelerden birinde ekranda kısa bir süre için “D Vitamini” etiketli küçük bir şişe beliriyor. Bu, dikkatli bir izleyici için bir kolay bir ipucudur - insanlar güneşte yeterince zaman harcamazlarsa bu vitamini alırlar. Ve Truman Show'da, daha sonra keşfedeceğimiz gibi, güneş ışığı da dahil olmak üzere her şey sahte.

10
Shutter Island, 2010
İzleyicinin olayı anlamasına yardımcı olan küçük ama son derece önemli bir an var. Bir hasta, dedektifle görüşmesi sırasında bir bardak su ister. Ve kadın onu içtiğinde elindeki bardak birdenbire gözden kayboluyor.

Ve filmin ana karakteri Teddy Daniels sudan nefret eder çünkü onunla bağlantılı birçok olumsuz anısı var. Yani kaybolan cam, zihinsel durumuna bir gönderme. Sanki gerçekliği kırıyor ve nefret ettiği şeyi bir kez daha görmemek için onu değiştiriyor gibi.

Bu sahneyi onun bakış açısından izliyoruz ve bu, en hafif tabirle karakterin zihinsel durumu hakkında bir başka ipucu. Bu sürpriz değil, çünkü Martin Scorsese, filmlerdeki Paskalya yumurtaları söz konusu olduğunda gerçek bir dahidir ve filmlerinde bulunmaması çok nadirdir.

11
Bonus: Beauty and the Beast, 1991
Disney, Belle'nin diğer karakterler arasında öne çıkmasına yardımcı oldu ve izleyiciye bu karakterin özel olduğuna dair bir ipucu verdi. Hayır, Disney onu delicesine güzel, zeki ya da başka bir şey yapmadı. Ona sadece parlak mavi bir kıyafet giydirdiler. Köyünden hiç kimse bu renk giysiler giymiyor. Filmde daha sonra mavi giyen diğer tek karakter Canavar.

Yazarın Diğer Yazıları

Honor Magic 3, Snapdragon İşlemci Kullanarak Bir İlke İmza Atacak! Önceki

Honor Magic 3, Snapdragon İşlemci Kullanarak Bir İlke İmza Atacak!

Gizliliğinizden Ödün Vermeden Sosyal Medyada Ustalaşın Sonraki

Gizliliğinizden Ödün Vermeden Sosyal Medyada Ustalaşın

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.