PS Plus ve PS Now: PlayStation abonelik hizmetlerini neden bu kadar kafa karıştırıcı hale getiriyor?

PS Plus ve PS Now: PlayStation abonelik hizmetlerini neden bu kadar kafa karıştırıcı hale getiriyor?

İster yeni bir PS5 alıcısı olun, ister deneyimli bir PS4 sahibi olun, hangi hizmetin sizin için doğru olduğuna nasıl karar vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

PlayStation üreticisi Sony, oyuncular için iki abonelik hizmeti sunar: PlayStation Plus ve PlayStation Now. Her ikisi de oyunlara çevrimiçi erişim sunsalar da, çok az örtüşen içeriğe sahiptirler. İster yeni bir PS5 alıcısı olun, ister deneyimli bir PS4 sahibi olun, hangi hizmetin sizin için doğru olduğuna nasıl karar vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bu sadece Sony'ye özgü bir sorun da değil. Microsoft, Xbox Live Gold ve üç farklı Xbox Game Pass çeşidini (biri Xbox Live Gold'u içeren) içeren, biraz kafa karıştırıcı bir abonelik menüsüne sahiptir.

PS Plus, birçok çevrimiçi çok oyunculu oyunu oynamak için gereklidir ve aboneler her ay yeni oyunlara ek ücret ödemeden erişebilir. Daha az bilinen PS Now, modern konsol bulut oyunlarının yaratıcısıdır, ancak daha yeni rakipleriyle karşılaştırıldığında yeterli değildir.

PlayStation Plus

Ayda 40tl veya yılda 240tl

PlayStation Plus

Sony, Xbox Live Gold ile rekabet edebilmek için 2010 yılında PlayStation 3 için PS Plus'ı yarattı. Abonelik, çevrimiçi çok oyunculu oyunlara, PSN Store'da indirimlere, buluta kaydetmeye ve aylık ekstra oyunlara izin verdi. Başlangıçta, PS Plus ücretsiz oyunları PS3 ve PSP oyunlarını içeriyordu. Sonunda, Sony'nin PS Vita, PS4 ve en son olarak PS5 gibi diğer cihazlarını içeriyordu. Aboneliğe dahil olan ekstra oyunlar, yalnızca bir PS Plus aboneliği etkinken kullanılabilir. Ödemeyi bırakırsanız bu oyunlara erişiminizi kaybedersiniz.

PS5 sahipleri için ekstra bir bonus var. PS5 almayı başaran PS Plus aboneleri, God of War, Bloodborne ve Uncharted 4: A Thief's End gibi en iyi PS4 oyunlarından bazılarını içeren bir kitaplık olan PS Plus Collection'a da erişebilir.

Çoğu çevrimiçi çok oyunculu oyun için PS Plus hala gereklidir, ancak Fortnite, Call of Duty Warzone ve Apex Legends gibi oynaması ücretsiz çevrimiçi oyunlar için gerekli değildir. Microsoft kısa süre önce Fortnite gibi oynaması ücretsiz oyunları Xbox Live Gold ödeme duvarının arkasına da taşıdı.

Çevrimiçi çok oyunculu oyunla ilgilenmiyor olsanız bile, yine de aylık bonus oyunlarla kendini defalarca amorti eden bir aboneliktir. Sadece 2021'de PS Plus aboneleri Control, Final Fantasy VII Remake, Battlefield V ve Shadow of the Tomb Raider'ı aldı.

PS Now

Ayda 10 ABD Doları veya yılda 60 ABD Doları

PS Now

Bulut oyunları şu anda Google Stadia, Amazon Luna ve Microsoft'un Xbox Cloud Gaming beta sürümü gibi büyük oyuncular arasında sıcak olabilir, ancak 2014'te PS Now ile bulut oyunlarını ana akım haline getirmeye çalışan ilk firma Sony oldu. OnLive ve Gaikai (ikincisi) gibi daha önceki öncüler Sonunda Sony tarafından satın alındı) artık büyük ölçüde unutuldu. 800'den fazla PS2, PS3, PS4 oyunu PS4, PS5 veya PC'de yayınlamak veya indirmek için kullanılabilir.

Ancak gecikme, diğer bulut oyun hizmetlerinde olduğu gibi hala bir faktördür. Bazı oyunlar için oyun çözünürlüğü yakın zamanda 720'den 1080'e güncellendi, ancak bu, Stadia tarafından sunulan 4K'nın gerisinde kalıyor. Ayrıca kitaplığında daha yeni başlıklar eksikliği var. The Last of Us Part II ve Returnal gibi Sony tarafından yayınlanan son oyunlar bile hizmette değil ve ekleneceğine dair herhangi bir belirti de yok. Eklenen bu oyunlar bazen kütüphanede o kadar uzun süre kalmaz, bazıları PS Now'da üç ay kadar kısa bir süre için kullanılabilir. Artı tarafta, hizmetteki PS4 oyunlarının çoğu akış yerine indirilebilir ve bilgisayarlarda bulut oyunları için bir PC istemcisi de vardır.

Özellikle Microsoft'un Xbox Game Pass için yaptığı baskıya kıyasla, Sony'nin hizmeti ne kadar az tanıttığını görmek ilginç. Yıllar geçtikçe, şirket PS Now ile daha az ilgilendi ve buna minimum çaba harcadı.

PS Plus veya PS Now almalı mıyım?

Özellikle yıllık ödeme yapıyorsanız, daha yeni oyunların kitaplığı tek başına PS Plus aboneliğinin fiyatını oluşturur. Ayrıca birçok oyunda çevrimiçi çok oyunculuya erişmek için gereklidir ve farklı konsollar arasında geçiş yapmak için bulut kaydetme rahatlığına sahiptir.

PS Now ise, nasıl diyelim tercih etmesi biraz daha zor. Hizmetin 800'den fazla oyunu olsa da, birçoğu yeni değil veya o kadar da iyi değil. Bu, 40 milyondan fazla PS Plus abonesine kıyasla Nisan 2020 itibariyle yalnızca 2,2 milyon abonenin olmasının nedenlerinden biri olabilir. Oynamadığınız çok sayıda oyuna erişmek için bir veya iki ay denemeye değer olabilir, ancak birkaç aydan fazla abone olmaya devam etmek isteyeceğiniz bir şey değil.

Açık cevap, bu hizmetleri tek bir abonelikte birleştirmek gibi görünüyor, ancak bu yılın başlarında Sony'ye olasılığı sorulduğunda, şirket konuyla ilgili bir açıklama yapmayacağını söyledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Kendi iPhone zil seslerinizi nasıl yapabilirsiniz? Önceki

Kendi iPhone zil seslerinizi nasıl yapabilirsiniz?

Widget'lar düğmesi Windows 11'den nasıl kaldırılır? Sonraki

Widget'lar düğmesi Windows 11'den nasıl kaldırılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.