En Sevilen Süper Kahraman Hangisi?


Hem çizgi roman hem sinema hem de oyuncak ve oyun sektörünü domine eden süper kahramanların en popüler olanı kim?

Dünyanın en popüler süper kahramanı hangisi sizce?  Batman mi? Süperman mi? Iron Man mi? Black Panther mi? Hiç biri değil.

Dünyanın en popüler süper kahramanı, boyuna posuna ve yaşına bakmadan kötüleri kovalayan bir ergenus: Yani Spider Man

Spiderman Nasıl Ortaya Çıktı?

Stan Lee, Spiderman

Peki bir kültür ikonuna dönüşen ve şu an Marvel Evreninin DC Comics'e karşı en büyük kozlarından biri olan bu altın yumurtlayan tavuk, nasıl ortaya çıktı? Marvel'ın efsane editörü Stan Lee'yi tanırsınız. Tanımıyorsanız da buyurun kısa bir özeti. Kendisi; X man, Iron Man, Kaptan Amerika, Black Panter ,  Hulk, Thor ve daha nice kahramanın yaratıcı ve yazarıdır.

Stan Lee

Stan Lee 1960 yılında  (şu çizgi romanların tekrar popüler olduğu yıllarda) okuyucuların çoğunun gençler olduğunu fark ettiğinde, onlara hitap edecek bir Süper kahraman yaratmak istedi. "Zaten Hulk gibi güçlü, Fantastik 4'lü gibi iyi bir takımım var. Neden bunların birleşiminden bir kahraman daha oluşturmuyorum" diyerek Spider Man'i yarattı. Örümcek Adam'ın çizimleri ve ünlü kostüm fikri ise yine Marvel'in efsane çizeri Steve Didko'ya ait. Stan Lee, Örümcek Adam fikrini o dönem Marvel'in başındaki kişi olan Martin Goodman'a sunduğunda, Martin bu fikirden hoşlanmadı “ İnsanlar örümceklerden nefret eder. Kim neden böyle bir kahramanı sevsin ki?" diyerek teklifi reddetti. Telefonun icadını görünce 'bunu kimse kullanmaz' diyen adamdan sonra yüzyılın en büyük fiyaskosu olabilir bu. Çünkü Spider Man, sonradan Marvel'ın en püpüler süper kahramanı olmuştur. Hatta Spider Man'in ilk göründüğü Amazing Fantasy çizgi romanının açılmamış bir nüshası sonraki açık arttırmada 1 milyon dolara alıcı bulur. 

Spiderman, Amzing Fantasy

Peter Parker ve Spiderman

Peter Parker, örümcek adam

Spider Man, yani gerçek kişiliği ile Peter Parker, zeki ama asosyal bir lise öğrencisidir. Babası ve annesi öldüğü için amcası ve yengesi ile beraber yaşar. Bir gün, radyasyona uğramış bir örümcek tarafından ısırılır ve bunun sonucunda artık bir örümceğin gücü ve çevikliğine sahip olur. Bir örümceğin gücünden ne olacak ki? dediğinizi duyar gibiyim. Bazı örümcek türleri, kendi ağırlıklarının 170 katını taşıyabiliyor. Yani Peter Parker'ın 76 kilo olduğunu düşünürsek 13 tona yakın bir ağırlık kaldırabilir demek oluyor bu. Üstelik yatay zıplayıp tırmanabildiği için New York'ta binadan binaya zıplıyor. Bu sayede hem trafik derdinden kurtuluyor, hem de akbil kullanma masrafından.

Neden Çocuklar Örümcek Adam'ı Seviyor?

spider man

Peki nedir Örümcek Adam'ı bu kadar özel kılan? Marvel patronunun dediği gibi "insanlar örümcekleri sevmez" bile.

Spiderman; ne Batman gibi babadan zengin, ne Süperman gibi doğuştan yetenekli ne de Iron Man gibi mühendis zekaya sahip. Üstelik örümcek tarafından ısırılmış. Hem yetim hem öksüz. Ama Spider Man'i bu kadar özel kılan da bu: Kusurlu olması. Zaten Stan Lee de, Örümcek Adam'ı hayal ederken onun özellikle kusurlu olmasını ister ve ona göre tasarlar. Hem o kostümü giydiğinizde -gözlerinizin ve derinizin rengi fark etmeksizin- kim olduğunuzun bir önemi yoktur. Bütün çocuklar kendisini o kostümün içinde hayal edebilir. 

"Büyük Güç Büyük Sorumluluk İster"

Örümcek Adam

Peter Parker, başına gelen tüm olumsuzluklara isyan edip dövünmek yerine eksiklik ve zaaflarını lehine kullanır. Süper bir kahramana dönüşüp büyüdükçe de sorumluluğu artar. Tıpkı ben amcasının ona söylediği ve tüm Spiderman Maceralarının ana fikri olan şu sözde dendiği gibi: "Büyük Güç Büyük Sorumluluk İster"


Yazarın Diğer Yazıları

Paris Hilton: Yıllardır Aptal Sarışın Rolü Yapıyorum Önceki

Paris Hilton: Yıllardır Aptal Sarışın Rolü Yapıyorum

Qualcomm Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek! Sonraki

Qualcomm Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.