Sinematografiyi anlamanıza yardımcı olacak 20 film

Sinematografiyi anlamanıza yardımcı olacak 20 film

Sinematografisiyle dünya çapında tanınan Sovyet yönetmen Andrei Tarkovsky, öğrencilerine zorunlu izlemeleri için bir film listesi sundu.

Filmleri anlamak için önce izlemeli; sadece modernleri değil, klasikleri de izlemeli. Eski filmler mutlaka sadece sıkıcı tarih dersleri değildir, çoğu zaman sizi modern filmlerden daha fazla düşündürürler.

Sinematografiyi anlamanıza yardımcı olacak 20 film


1
Seven Samurai - Akira Kurasawa
Bu film ünlü bir Japon yönetmene aittir. Bu, hem türün uzmanları hem de sinefiller arasında zamanın testini geçen ve bir başyapıt statüsüne ulaşan Japon askerlerinin kahramanlığı hakkında klasik, felsefi bir film.

2
The Passion of Joan of Arc - Carl Theodor Dreyer
Film çok sıra dışı bir şekilde çekilmiş: Jeanne d'Arc'ın yüzündeki duygulara çoğu zaman yakından tanık oluyoruz. Oyuncular harika: nefret, umutsuzluk, merhamet, acı, umut ve kurnazlık inanılmaz derecede gerçekçi bir şekilde oynanıyor. Film, dönemi için (ve şimdi de) bir başyapıttı

3
L'Atalante - Jean Vigo
Bu film, "L'Atalante" mavnasının kaptanı Jean'in bir köy kızı olan Juliette ile evlenmesini ve balayını Fransa'nın kanallarından Paris'e gitmelerini konu alıyor. Birçok kelime oyunu ve ince mizah nedeniyle, filmi izlemek çok keyifli.

4
The Seventh Seal - Ingmar Bergman
XIV yüzyılın ortalarında, şövalye Antonius Block ve yaveri on yıllık Haçlı Seferlerinden sonra İsveç'e geri döner. Blok hayatından bıkmıştır ve uğruna yaşamaya değer bir sebep görmez. Kasvetli sembolizme rağmen, film son derece canlı ve ince mizahla dolu. Harekete geçmek için motivasyona çağrı yapar.

5
Belle de jour - Luis Buñuel
Film, izleyiciyi nazikçe ve yavaş yavaş büyüleyerek duygularını tiye alıyor. Bunuel, kadın kahramanın fantazisini ve onun gerçekliğini iç içe geçirir. Seyircinin bu ince sınırı fark etmesine izin vermiyor. Film, kendi tarzında benzersiz kılan erotik sahnelerle doludur. Filmi bu sahneler olmadan hayal etmek imkansız. Bonus olarak, genç Catherine Deneuve harika bir aktris.

6
Wild Strawberries - Ingmar Bergman
Stockholm'den 78 yaşındaki bir profesör, eşi ve oğluyla doktora derecesinin sunumu için arabayla seyahat ediyor. Geçmişle bağlantılı yerleri ziyaret eder ve anılarını canlandırmasına, hatalarını fark etmesine ve düzeltmesine yardımcı olan farklı insanlarla tanışırlar.

7
The Birds - Alfred Hitchcock
Korku filmlerini sevmeseniz bile bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Gerçekten güzel ve gizemli bir film ve ayrıntılar onu daha doğal kılıyor. Hitchcock, ünlü bir gerilim ustasıdır; yavaş ama kesin olarak yaklaşan bir kabusun atmosferini sunuyor. Gözlerinizi ekrandan ayırmanız imkansız.

8
Orpheus - Jean Cocteau
Bu film Orpheus ve Eurydice efsanesine dayanıyor, ancak olaylar savaş sonrası Fransa dönemine aktarılıyor. Jean Cocteau'nun nefes kesici güzellikte bir filmi. Kare kare izleyerek zaman kavramını kaybedebilir ve bunun sadece bir film olduğunu unutabilirsiniz.

9
Earth - Alexander Dovzhenko
"Earth" ("Zemlya"), erken Sovyet döneminin yeni umudunun basit ama şaşırtıcı derecede güçlü, duygusal ve parlak bir manifestosudur. Kolektivizasyon çağı çökerken, alışılmış bir yaşam tarzıyla hayatta kalan bir köylü ailesinin hikayesi.

10
La notte - Michelangelo Antonioni
Yazar - Giovanni, karısı - Lidia. Yaratıcı krizin karanlığı, duyguların çöküşü, alışkanlıkların alacakaranlığı... Hastanede ölen yakın bir arkadaş... Güçsüz bir ışıltı arayışı: karanlık anılar, gece restoranı, zengin gece partisi. Umutsuzluk, ifşaatlar ve dürüstlükle dolu bir sabah "duşu". Tüm bu unsurlar bir sinematografik şaheser yaratmak için birleşir.

11
8½ - Federico Fellini
Derin, samimi, gerçeküstü ve zeka dolu bu film Fellini'nin ıstırabının özünü ortaya çıkaran mükemmel bir senaryoya sahip. Film, yönetmenin yaratıcı faaliyetleri sürecini konu alıyor. Kriz, arayış, hayal gücünün hileleri, çıkmazlar ve sürekli bir öznellik ve nesnellik akışı kusursuz bir şekilde birleşir.

12
The Virgin Spring - Ingmar Bergman
Film, 14. yüzyılın İskandinav efsanesine dayanıyor. Biraz korkutucu, orta çağa ait, görkemli ama genel olarak mükemmel bir film. “Jungfrukällan” izledikten sonra bile tarifsiz duygular uyandıran filmlerden biridir.

13
Ugetsu monogatari - Kenji Mizoguchi
Japonya'daki iç savaş sırasında, fakir bir çömlekçi fazladan para kazanma şansı yakalar: çömlekleri şaşırtıcı derecede iyi satılmaktadır. Kazanmak heyecan yaratır ve hızla takıntıya dönüşür... En ünlü Japon kaidanlarından biri olan bu mistik kıssa, Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan kazandı.

14
The Color of Pomegranates- Sergey Parajanov
Film çok güzel ve sürekli bir şiirsel çağrışım akışı olarak çekilmiş. Bir ortaçağ Ermeni şairi Sayat-Nova'nın çocukluğundan başlayarak ölümüyle biten hayatını sunar. Parajanov'un bir avangardist olarak görülmesine şaşmamalı: Filmin, özellikle Sovyet döneminde önemsiz olmadığı ortaya çıktı.

15
Psycho - Alfred Hitchcock
Film hakkında her şey çok önceden söylendi. İyi çekimler, senaryo, oyunculuk. Film müziği izleyiciyi büyüler ama dikkati filmden uzaklaştırmaz. Filmin müziği çok yoğun - gerilim hissi ve korkunç bir şeyin önsezisini iletiyor.

16
Hiroshima mon amour - Alain Resnais
Bu film, savaş sonrası Hiroşima'da bir Fransız aktris ile bir Japon mimar arasındaki kısa bir aşk hikayesi hakkındadır. Filmde her şey sakin ve dengeli ama acı ve burukluk çok canlı bir şekilde hissediliyor. Yıllar sonra tekrar izlenebilecek bir film.

17
La grande illusion - Jean Renoir
1. Dünya Savaşı: İki pilot, kaçmak için tünel kazan mahkumlara katıldıkları esir kampında belirir. Savaş, dünyadaki en doğal olmayan şeydir ve Renoir, o uzak yılların karmaşık psikolojik ve sosyal durumunu gösterir.

18
Ikiru - Akira Kurosawa
Yaklaşan ölümünü öğrenen yaşlı bir adam, çorak bir arazide bir oyun alanı inşa etmeye karar verir. Bu amaçla bürokratik cehennemin tüm çemberlerinden geçer. Film aynı zamanda basit ve karmaşıktır: Kurosawa, filmi izleyiciler için azami ölçüde anlaşılır kılmıştır, ancak içinde dile getirilen sorunlar basit çözümlere sahip olmakta çok uzaktır.

19
The Hole - Jacques Becker
Genç Gaspard, mahkemenin kararını beklerken kaçmaya karar veren dört arkadaşıyla birlikte hücreye atılır. Ve şimdi beş kişi hapishane zindanının duvarını kırarak deliği gün geçtikçe büyütür ve uzun zamandır bekledikleri özgürlüğe kavuşmaya yaklaşırlar. Seyirciyi sonuna kadar merakta tutan çok heyecan verici ve ustalıkla çekilmiş bir suç draması.

20
Viridiana - Luis Bunuel
Viridiana'nın amcası, rahibe olmadan önce onu şatosunda görmek ister. Gerçekte, uzun zamandır yeğenine aşık olmuştur. Bu tutku kızı o kadar bunaltır ki manastıra geri dönmemeye karar verir. Genel olarak film, sinematografinin başyapıtlarının karakteristik özelliği olan cevap vermekten daha fazla soru soruyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Rust yeni güncellemeyle görev sistemine kavuşuyor Önceki

Rust yeni güncellemeyle görev sistemine kavuşuyor

Nissan'ın Akıllı Tesisinde Tüm İşi Robotlar Yapıyor Sonraki

Nissan'ın Akıllı Tesisinde Tüm İşi Robotlar Yapıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.