Sosyal medya uygulamalarının dikkatinizi dağıtmasını nasıl engelleyebilirsiniz?

Sosyal medya uygulamalarının dikkatinizi dağıtmasını nasıl engelleyebilirsiniz?

Sosyal medya bağımlılık yapabilir ve hepimiz gözlerimizi Twitter'dan ayırmanın veya YouTube'un olmazssa olmaz olduğunu hissettiğimiz anlar yaşadık.

Ancak sosyal medya kullanımınız bir sorun haline geliyorsa, üretkenliğinizi engelleyen sitelerde geçirdiğiniz zamanı sınırlandırmak için bir uygulama veya tarayıcı uzantısı indirmeyi düşünebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamalarından kendinizi nasıl uzak tutarsınız?

İşte sosyal medya sitelerini kendinizden uzak tutmanızı ve zamanınızı geri kazanmanıza izin veren üç farklı araç.

Sosyal medya engelleyici # 1: Freedom (uygulama)

Freedom, şu anda mevcut olan en popüler sosyal medya engelleyici uygulamalarından biridir. Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve benzer şekilde bilgisayarlarda kullanılabilir ve Windows, Android, Mac / iOS ve Chrome cihazlarla uyumludur. Ek destek için Freedom ile birlikte kullanılabilecek bir avuç tarayıcı uzantısı vardır.

Freedom'un ana cazibesi, kullanıcıların kendi sınırlarını belirlemelerine izin vermesidir: belirli web sitelerini, ihtiyaç duyduğunuz belirli web siteleri dışındaki tüm web sitelerini veya tüm interneti engelleyebilirsiniz. Ayrıca, belirli siteleri kullanmanıza izin verilen belirli zamanları planlamanıza ve her bir web sitesinde ne kadar zaman harcadığınızı kaydetmenize olanak tanır.

Freedom ilk yedi seans için kullanmak ücretsizdir, ardından kullanmaya devam etmek için bir abonelik için ödeme yapmanız istenecektir.

Sosyal medya engelleyici # 2: StayFocusd (tarayıcı uzantısı)

StayFocusd, her gün belirli web sitelerinde geçirebileceğiniz zamanı kontrol eden ücretsiz bir tarayıcı uzantısıdır. Şu anda yalnızca Google Chrome için kullanılabilir, yani Firefox veya Microsoft Edge gibi diğer web tarayıcılarında çalışmayacaktır. Bunun dezavantajı, StayFocusd kurulmadan başka bir tarayıcıya kolayca geçebilmenizdir.

StayFocusd, adından da anlaşılacağı gibi, odaklanmanızı sağlamak amacıyla kullanıcıların belirli web sitelerinde geçirebilecekleri zamanı kısıtlar. Kullanıcılar söz konusu siteler için günlük zaman sınırlarını karşıladıktan sonra, StayFocusd onları günün geri kalanında bu web sitelerinden kilitleyecektir.

Ayrıca, belirlediğiniz kısıtlamaları geri almanızı engelleyen katı bir "Nükleer Seçenek" de vardır, bu nedenle doğru saatleri girdiğinizden emin olun ve zaman sınırına (saat olarak) yanlışlıkla fazladan sıfır eklemeyin.

Site engelleme yetenekleri de oldukça güçlüdür - belirli siteleri, tek tek web sitesi sayfalarını, yolları ve tek bir sayfada barındırılan içeriği (fotoğraflar veya videolar gibi) engellemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer tüm cihazlarınızla da senkronize olur, böylece başka bir cihazda istenmeyen siteleri açarak yazılımını engelleyemezsiniz.

Sosyal medya engelleyici # 3: RescueTime (uygulama ve tarayıcı uzantısı)

RescueTime, kullanıcıların web siteleri, belgeler ve diğer programlar için harcadıkları süreyi otomatik olarak izleyen bir uygulama ve tarayıcı eklentisidir. Uygulama Windows, Android, Mac / iOS, Chrome ve Linux cihazlarda mevcuttur ve tarayıcı eklentisi Chrome, Firefox ve Brave'de kullanılabilir. Hepsinden iyisi, onu istediğiniz kadar cihaza ekleyebilirsiniz.

RescueTime, yalnızca belirli web sitelerini belirli süreler için engellemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların, Verimlilik Hedefi paketine ek olarak, hedef belirleme alıştırmaları ve her sitede ne kadar zaman harcandığına ilişkin raporlar gibi diğer üretkenlik araçlarından yararlanmalarına da olanak tanır. Ayrıca Slack ve Takvim gibi diğer birçok uygulama ile entegre edilebilir.

RescueTime, ilk 14 günlük kullanım için ücretsizdir, ardından kullanmaya devam etmek için bir abonelik için ödeme yapmanız gerekir.


Yazarın Diğer Yazıları

Telefonunuzdan En İyi Şekilde Yararlanmak için 20 Android Tavsiyesi Önceki

Telefonunuzdan En İyi Şekilde Yararlanmak için 20 Android Tavsiyesi

Netflix hesabınızı nasıl iptal edebilirsiniz: Bilmeniz gereken 3 önemli nokta Sonraki

Netflix hesabınızı nasıl iptal edebilirsiniz: Bilmeniz gereken 3 önemli nokta

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.