Telefonunuzda Kötü Amaçlı Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Telefonunuzda Kötü Amaçlı Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Telefonunuz saçma sapan tepkiler vermeye mi başladı? Kötü amaçlı yazılımın suçlu olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz ve suçluysa ne yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı telefonunuz cebinize sığan mini bir bilgisayar gibidir, bu nedenle tıpkı dizüstü bilgisayarınız gibi casus yazılım, reklam yazılımı veya fidye yazılımı biçiminde olabilen kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasızdır.

Ne yazık ki, bazen cihazınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını belirlemek zor olabilir. Bu, tasarım gereğidir, çünkü kötü amaçlı yazılımın arkasındaki kişiler yazılımlarını bulmanızı ve kaldırmanızı istemezler, bu nedenle sorunlu faaliyet belirtilerine bakmak size kalmıştır.

iOS ve Android: Hangi İşletim Sistemi Daha Savunmasız?

iOS ve Android: Hangi İşletim Sistemi Daha Savunmasız?

Android, avantajları olan ancak aynı zamanda işletim sistemini kötü amaçlı uygulamalara karşı Apple'ın iOS'undan daha savunmasız hale getiren, tasarımı gereği açık bir ekosistemdir. Google burada ilerleme kaydetti; Yakın tarihli bir rapor, kötü niyetli kişilerin kötü amaçlı yazılım yüklü uygulamalarını Android cihazlara yüklemek için daha yaratıcı olmaları gerektiğini belirtti. Ancak aynı rapor, Trojan dropper uygulamalarının, insanların bankacılık ayrıntılarını ele geçirmek için son zamanlarda Google Play'de 300.000'den fazla indirme elde ettiğini buldu.

Bir iPhone'unuz varsa, bunların hiçbirinin sizin için geçerli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçta, Mac'lerin virüs kapmadığı fikri kesinlikle diğer tüm Apple cihazlarına da yayılıyor, değil mi? Yanlış. Apple'ın titiz onay süreci sayesinde iPhone'ların Android telefonlara göre kötü amaçlı yazılımlara bulaşma olasılığının daha düşük olduğu doğru olsa da, bu akıllı telefonların enfeksiyona karşı bağışık olduğu anlamına gelmez.

Bu nedenle, çalıştırdığınız mobil işletim sistemi ne olursa olsun, tetikte olmak önemlidir. Görünüşte zararsız bir uygulamanın ne zaman hain bir yük taşıdığını asla bilemezsiniz.

Telefonunuzun Etkilenmiş Olabileceğine İlişkin İşaretler

Telefonunuzun Etkilenmiş Olabileceğine İlişkin İşaretler

Gitmeyen Pop-Up Reklamlar

Belirli bir uygulamada aniden çok sayıda reklam görüyorsanız veya hiçbir uygulama açık değilken bile görünüyorsa, size reklam yazılımı bulaşmış olabilir. Bu can sıkıcı pop-up'lar reklam tıklamalarından para üretebilir, size daha kötü kötü amaçlı yazılımları bulaştırmaya çalışabilir veya dolandırıcılık tekliflerine bağlantı verebilir. Ne yaparsanız yapın, tıklamayın!

Faturanızda Açıklanamayan Ücretler

Telefon faturanıza veya kredi kartı ekstrenize bir göz atın ve her ücreti hesaba katabildiğinizden emin olun. Aksi takdirde, telefonunuza istenmeyen hizmetler ekleyen ve telefon faturanıza ücret ekleyen ve tıkınma olarak da bilinen bir dolandırıcılığın kurbanı olma ihtimaliniz vardır. Kablosuz operatörler, bazı durumlarda, aylık ücretin bir yüzdesini cebine koymak için başka yöne bakmakla suçlandılar, bu nedenle, gayretli olmak ve herhangi bir sahte suçlamayı yakalamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Piliniz Beklenenden Daha Hızlı Boşalıyor

Piller zamanla doğal olarak bozulurken, normal aşınma ve yıpranma ile pil ömründe ani bir değişiklik görmemelisiniz. Kötü amaçlı yazılım, arka plan görevlerini gerçekleştirmek için telefonunuzun bileşenlerini ele geçirerek pilin beklenenden daha hızlı yeniden şarj edilmesine neden olabilir.

Telefonunuz Aşırı Isınıyor

Normal şartlar altında, telefonunuz asla dokunulamayacak kadar sıcak olmamalıdır, ancak bazı kötü amaçlı yazılımlar dahili CPU'yu veya şarj mekanizmasını fazla çalıştırabilir. Telefonunuz aşırı ısınıyorsa, herhangi bir güç kaynağından çıkarmanızı ve kapatmanızı öneririz. Gözetimsiz bırakılırsa, sıcak bir telefon yangına ve hatta patlamaya neden olabilir.

Telefonunuz Normalden Daha Yavaş

Tıpkı bir bilgisayar gibi, akıllı telefonunuz da belirli hesaplama görevlerini gerçekleştirmek için kullanılan bir işlemci içerir. Cihazınız ele geçirildiyse, kötü amaçlı yazılım telefonunuzun içindeki bileşenleri fazla çalıştırıyor ve basit görevlerin gereğinden uzun sürmesine neden oluyor olabilir. Telefonunuz ani bir yavaşlamadan muzdaripse ve hatta çöküyorsa, bunun nedeni kötü amaçlı yazılım olabilir.

Bırakılan Çağrılar ve Kötü Bağlantılar

Telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, yabancı bir sunucuya giden bağlantı, telefonunuzun sabit bir Wi-Fi veya hücresel bağlantı sağlama becerisini engelleyebilir, bu da düşük bağlantı kalitesine ve sık sık aramaların kesilmesine neden olabilir. Aynı Wi-Fi bağlantısına sahip diğer cihazlar düzgün çalışıyorsa ve evinizdekiler aramaların kesilmesiyle karşılaşmıyorsa, telefonunuzdaki suçlu kötü amaçlı yazılım olabilir.

Beklenmeyen Bir Uygulama Görünüyor

Bazen indirdiğiniz bir uygulama, ek programlar yükleyen kötü amaçlı yazılımlarla yüklenebilir. Uygulama listenize bir göz atın ve telefondaki her şeyi tanıdığınızdan ve istediğinizden emin olun. Beklenmedik bir şey bulursanız uygulamayı açmayın.

Android'de Güvenli Mod'a girin

Android'de Güvenli Mod'a girin

Telefonunuzu incelediniz ve şüpheli bir şey buldunuz ya da bir veya daha fazla kötü amaçlı yazılım belirtileriniz var. Şimdi ne olacak? Android telefon kullanıyorsanız güvenli modu deneyin.

İşlem, telefon üreticinize bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu yeni cihaz, Güç düğmesini basılı tutmanızı ve ardından güvenli moda girme seçeneğini elde edene kadar Kapat'a uzun süre basmanızı gerektirir. Bu, telefonunuzdaki üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakır, böylece olağan dışı her şeyi güvenle inceleyebilir, virüs bulaşmış olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları kaldırabilir ve ardından normal moda dönüp sorunun çözülüp çözülmediğini görebilirsiniz.

iPhone'da, güvenli moda girmek için telefonunuzun jailbreak'li olması gerekir, bu nedenle bu, çoğu Apple akıllı telefon sahibi için uygulanabilir bir çözüm olmayacaktır.

Virüs Tarama

Virüs Tarama

Kendi başınıza hiçbir şey bulamıyorsanız, özellikle bir Android cihaz kullanıyorsanız, iyi bir antivirüs programı kurmanın zamanı geldi. Ancak açıklamasında "antivirüs" yazan ücretsiz bir uygulama indirmeyin. Bitdefender, Kaspersky, Norton ve McAfee gibi güvenlik alanında, tümü kendi Android antivirüs uygulamalarına sahip güvenilir bir adla gidin. Bir tanesine yatırım yapmanızı, virüs taraması yapmanızı ve programın bulduğu kötü amaçlı yazılımları tanımlamasına ve kaldırmasına izin vermenizi öneririz.

Cihazınızı Sıfırlayın

Cihazınızı Sıfırlayın

Cihazınızı kötü amaçlı yazılımlardan kurtaracak başka bir çözüm bulunamazsa, tek seçeneğiniz fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi başlatmak ve sıfırdan başlamak olabilir. Bu, telefonunuzu temizleyecek ve süreçteki kötü amaçlı yazılımları umarız. Telefonunuzun tamire gitmeden önceki bir yedeğine sahipseniz (ve olmalı da), o noktadan geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bir iPhone'da Ayarlar > Genel > Sıfırla'ya gidin ve cihazı silin. Geçerli bir yedeğiniz varsa, talimatlarımızı takip edebilirsiniz. Android sahiplerinin, telefonlarının üreticisine özel talimatları bulması gerekebilir. Bir Samsung cihazı için, işi bitirmek için Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Verilerine Sıfırla'yı açın. Bu yönergeleri izlerseniz, Google Drive'daki bir yedekten geri yükleyebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Kaçınılır?

Kötü amaçlı yazılım şaka değil. Ne indirdiğinize dikkat ederek ve uygulamalarınıza verdiğiniz izinlere dikkat ederek saldırıya uğramaktan kaçının.

Örneğin, herhangi bir şey indirmeden önce, insanların reklamı yapılanları aldığından emin olmak için uygulama incelemelerini dikkatlice okuyun, ancak adsız uygulamalarda şüpheli derecede yüksek puanlar ve tekrarlayan incelemeler için uyanık olun. Ücretli bir oyun durumu olabilir. Yüklediğiniz bir uygulama size hiç beklemediğiniz bir teklif sunarsa veya kişisel bilgi isterse, teslim etmeden önce iki kez düşünün.

Genel bir kural olarak, yalnızca uygulamanın ihtiyaç duymasını beklediğiniz özelliklere erişim izni vermelisiniz. Örneğin, bir mesajlaşma uygulamasıysa ve telefon görüşmesi yapmak veya kameranıza erişmek istiyorsa, bu kötüye işaret olabilir. Android ve iPhone kullanıcıları, ilgili gizlilik ayarları altında bir izin yöneticisine erişebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Sony, Horizon Forbidden West'in yeni bir hikaye fragmanı yayınladı Önceki

Sony, Horizon Forbidden West'in yeni bir hikaye fragmanı yayınladı

Pokemon GO ve Pokemon UNITE için Türkçe dil desteği geliyor Sonraki

Pokemon GO ve Pokemon UNITE için Türkçe dil desteği geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.