TikTok uygulamasına "Aile Eşleştirme" modu getirildi

TikTok uygulamasına

TikTok uygulaması ebeveynlerin çocuklarının hesapları üzerinde daha fazla kontrol sağlamaları için "Aile Eşleştirme” modunu kullanıcılarına sunduğunu açıkladı.

Coronavirüs pandemisi nedeniyle insanlar evde yaşamını sürdürmekte ve sosyal medya uygulamalarını her zamankinden daha fazla ilgi göstermektedirler. Özellikle gençler ve çoçuklar sosyal medya ugulamalarını aktif olarak kullanmaktadırlar.

Son zamanlarda popülerliği gittikçe artan sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, bazı sorunlarlada baş etmesi gerekiyor. Uygulamaya ne kadar çok ilgi duyulursa o kadar çok ayrıntıyı görmesi gerekiyor. TikTok 16 yaşından küçük çocukların uygulama içinde erişimlerini kısıtlayacak bir güncelleme üzerinde çalışıyor.

TikTok tarafından geliştirilen yeni güncellemeye, "Aile Eşleştirme" adı verildiği, bu özellik sayesinde ebeveynlerin çocuklarının hesaplarını takip edebilmesi için, uygulamayı kendi hesaplarına bağlaması gerekeceği söyleniyor. 

TikTok şirketi kısa süre önce yaşadığı en büyük sorunlardan biri, 13 yaşın altındaki uygulama kullanıcılarının ebeveynlerinin rızası olmadan, TikTok'a kaydolmasına izin vermesi sebebiyle çocuk mahremiyetini ihlal ettiği için, 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve çocukları sosyal medyanın olumsuzluğu içinde bırakmaları sebebiyle büyük bir eleştiriye maruz kalmışlardı.

TikTok yaptığı hatayı anladı ve düzeltmek için, Aile Eşleştirme adlı bir özellik ile ebeveynlere çocuklarının gizliliği ve güvenliği üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışıcağını söyledi.

TikTok Aile Eşleştirme

TikTok uygulamasına "Aile Eşleştirme" modu getirildi

TikTok yeni güncelleme ile, ebeveynlerin doğrudan çocuk hesaplarına bağlanmasına ve doğrudan mesajları uzaktan devre dışı bırakmasına ve ayrıca ekran süre sınırlarını ayarlamasına “kısıtlanmış içerik” modunu etkinleştirmesine olanak tanıyacağını söyledi.

TikTok aslında Bu yılın başlarında, ebeveynlerin benzer kontroller yapmasına izin veren “Aile Güvenliği Modunu” tanıtmıştı. Artık, hesabınız çocuğunuzun telefonuna bağlandıktan sonra hepsini uzaktan ayarlayabilirsiniz. 

Bu, çocuklarınızın hergün TikTok'ta ne kadar süre harcayabileceğini, hangi içeriği görebileceklerini (yaşa duyarlı videoları kısıtlama yeteneği dahil) ve hesaba kimlerin mesaj gönderebileceğini belirtmeyi içerir.

Uygulamanın aktif hale gelebilmesi için çocuklarınızın ebeveyn kontrolü güncellemesini kabul etmeleri gerekmektedir. TikTok hesabını kontrol edebilmek için hesabın içerisinde yer alan QR kodu taramanız gerekmektedir. Çocuklarınız bu özelliği devre dışı bırakabilir, ancak bu durumda bir bildirim alırsınız ve gerekirse hesapları uzaktan yeniden bağlayabilirsiniz.

TikTok açıkladığı güncellemeler 30 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacağını ve bir başka önemli güncelleme olan, 16 yaşın altındaki tüm kullanıcılar için Direkt Mesajlaşma özelliğinide devre dışı bırakarak TikTok çocuklar için daha güvenli bir yer haline getireceklerini söylediler.

Yeni tedbirler Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi başkanı John Clark'dan övgü aldı. “Bu çabaların ailelerin çevrimiçi dünyada güvenle gezinmesine yardımcı olmada kritik bir adım olduğuna inanıyoruz.” Dedi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Korku ve Gerilim Arasındaki Fark Nedir? Önceki

Korku ve Gerilim Arasındaki Fark Nedir?

Uygun fiyatlı Honor 9X Lite Tanıtıldı! İşte Detaylar Sonraki

Uygun fiyatlı Honor 9X Lite Tanıtıldı! İşte Detaylar

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.