TikTok nedir ve gençler neden bu kadar bağımlısı oldu?

TikTok nedir ve gençler neden bu kadar bağımlısı oldu?

Peki, TikTok nedir ve nasıl çalışır? Herkes neden bu kadar rahatsız? Ve - belki de en önemlisi - neden önemsemelisiniz?

TikTok: gençler bunu seviyor ve ebeveynler bunu anlamıyor. Herkes durumdan tedirgin. Markalar para kazanmak istiyor. Belki de şimdiye kadarki en tartışmalı (ve sevilen) sosyal ağdan bahsediyoruz. Uygulamanın indirmeleri, Twitter ve Facebook gibi daha yerleşik sosyal ağlarınkini hızla aşmaktadır. TikTok, 2020 Super Bowl'da bir reklam bile yayınladı.

TikTok'a Kısa Bir Giriş

Özünde, TikTok, Twitter'ın 2016'da bıraktığı Vine'dan farklı olmayan bir video paylaşım uygulamasıdır. İnsanlar video gönderebilir ve yüzleri dönüştürebilen veya diğer ilginç görsel efektler oluşturabilen bir dizi film müziği ve Snapchat tarzı filtreler kullanabilir.

Kullanıcılar diğer hesapları takip edebilir ve en çok hoşlandıkları içerik oluşturuculardan yeni bir içerik akışı oluşturabilir. Ayrıca, diğerlerinden rastgele bir video çeşitliliği gösteren bir “Sizin İçin” feed'i de vardır. Bu mekanizma, izlemek için sonsuz sayıda yeni malzeme sunar ve TikTok'un son derece bağımlılık yapıcı doğasını besler. Bununla birlikte, TikTok'u bu kadar cazip bir platform yapan şey de budur - en küçük takipleri bile olanların bir gecede “viralleşmesine” ve çevrimiçi ünlüler olmasına izin verir.

Belki de “Sizin İçin” feed'inin en büyük erdemi, birisini normalde takip etmeyeceği içerik oluşturucuların içeriğine nasıl maruz bıraktığıdır. Filtre baloncuğunu deliyor. Örneğin, 10 dakika içinde, siyasi görüşleri kendinizden çılgınca farklılaşan içeriklerden veya ordu veya kolluk kuvvetleri gibi normalde temasta bulunamayacağınız diğer topluluklardan içerik görebilirsiniz.

TikTok'ta şöhretin tesadüfi doğası da diğer platformlardan insanları çekiyor. Mesela YouTube çok daha köklü olsa da, yeni içerik oluşturucuların orada zor bir takip oluşturması daha zordur.

Bunun ötesinde, TikTok, doğrudan mesajlar ve videoları “beğenebilme” gibi bir sosyal ağdan bekleyebileceğiniz standart özelliklere sahiptir.

TikTok bağımlılık yapıcı ve çabuk yayılıyor

Tabii ki, sadece TikTok'u özel kılan şeyin yüzeyini gözden geçirdik. Hemen hemen tüm diğer sosyal ağlarla karşılaştırıldığında, TikTok'un meme (caps) oluşturmak için optimize edilmiş olması öne çıkıyor. İnsanlar diğer videolardan sesli görüntüleri yeniden kullanabilir ve başka birinin fikrine benzersiz bir bakış getirebilir.

Bu neye benziyor? İşte bir kişinin çıkardığı ama herkesin yorum kattığı bir tiktok videosuna örnek;

Ayrıca tam olarak duydukları gibi düetler de var. Bir kişi, başka birinin videosunun yanına ekler ve etkili bir şekilde yepyeni bir içerik oluşturur. Bunun nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız;

TikToker'lar nasıl para kazanıyor

YouTube'dan farklı olarak, içerikten para kazanma TikTok'ta hala nispeten az gelişmiştir. Örneğin, şu anda, içerik oluşturucuların videolarında reklam yuvarlayarak para kazanma seçeneği yoktur. Bu, diğer sosyal ağlardan büyük isim yeteneğini çekmek söz konusu olduğunda TikTok için en büyük engel olmaya devam ediyor.

İçerik oluşturucuların para kazanabilmesinin bir yolu, sanal hediyeleri olan izleyicilerden bahşiş aldıkları canlı yayınlardır. Bu mekanizma biraz kıvrıktır. Temel olarak, TikTok'taki insanlar sanal “cüzdanlarını” doldurmak için TikTok paraları için gerçek dünya para birimini değiştirebilirler. Bu hediyeler alındıktan sonra, yaratıcıların gerçek dünya parasını çekebilecekleri Diamonds adlı başka bir sanal para birimine dönüştürülür. Döviz kuru değişir ve TikTok'un kendisi tarafından değiştirilebilir.

Etkileyici pazarlaması da var TikTok'ta. Popüler içerik oluşturucularla işbirliği yapmak ve bunlara karşılık olarak popülerite veya nakit göndermek markaların - özellikle moda ve yaşam tarzı alanlarındaki - çok sık yaptığı bir method haline geldi. Canlı yayınlar TikTok'taki herkese açık olsa da, bir etkileyici pazarlama anlaşması için yalnızca en büyük isimler istenecektir.

TikTok neden bu kadar tartışılıyor

TikTok'un sahibi ByteDance adında bir Çinli şirkettir. Mevcut iki uygulama arasındaki bir birleşmenin sonucudur: musical.ly ve douyin. TikTok olağandışıdır, çünkü Batı dünyasına kadar uzanan bir çekiciliği olan uluslararası alanda başarılı olan tek Çin sosyal ağıdır.

Bu, Kongre salonlarında biraz da olsa, birçok milletvekilinin ona “ulusal güvenlik tehdidi” adını verdiği ve TikTok'un liderlik ekibinden tanıklık etmesiyle bir miktar şaşkınlığa neden oldu. ABD Senatosunda, senatörler Chuck Schumer ve Tom Cotton'un uygulamaya bir istihbarat soruşturması çağrısında bulunduğu TikTok'a karşı iki taraflı bir cephe ortaya çıktı.

Sonuçta, Pekin merkezli sosyal ağ sadece platformu kullanan Amerikalıların bilgilerine erişim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Amerikalıların ağda gördüğü içeriği sansürleyebiliyor. Örneğin, milletvekilleri TikTok'un Hong Kong demokrasi protestoları veya Uygur etnik-dinsel azınlığının durumu gibi Çin hükümetinin hassas bulduğu konularda videoları sansürebileceğinden endişe ediyorlar.

Değeri ne olursa olsun, ByteDance Kongre tarafından yapılan talepleri geri aldı. Bununla birlikte, ABD'li bir gencin Uygur durumu hakkındaki popüler videosunu kaldırması tepki çekti. Şirket daha sonra bunun bir "denetleme hatası" olduğunu iddia etti ve gencin hesabının yasağını kaldırdı.

Bu endişeler mantıksız değildir. Çin, batı internetinin çoğunu kullanıcılarından yasaklayan veya sansürleyen “Büyük Güvenlik Duvarı” na sahiptir.

Gelecekte bizi neler bekliyor?

TikTok ilgi çekici bir video platformudur. Bağımlılık yaratan bir uygulama yapan tüm dopamin tetikleyici mekanizmaları birleştirir. Ayrıca, aksi takdirde zararsız içerikler oluşturmak için benzersiz bir şekilde optimize edilmiştir. Bir anda viral yıldızlar üretebilir ve özünde bir şöhret fabrikasıdır. Bu faktörler tek başına bile Z kuşağı arasındaki hızlı büyümesini ve kalıcı popülaritesini açıklar. 

Platform büyüdükçe diğer büyük oyuncuların da dikkatini çekecek ve TikTok'u daha da ciddiye almaya başlayacaklar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Apple, AirPower'ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor Önceki

Apple, AirPower'ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Xiaomi Mi 10 Pro'nun Tanıtımını 13 Şubat Tarihinde Yapılacak Sonraki

Xiaomi Mi 10 Pro'nun Tanıtımını 13 Şubat Tarihinde Yapılacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.