TikTok, video yayınlama konusunda yeni tedbirler alıyor

TikTok, video yayınlama konusunda yeni tedbirler alıyor

TikTok içerik moderatörleri, çok çirkin veya yoksul olan kullanıcıların videolarını yayınlamayacağını söyledi ve canlı yayınlarda belirli politik konuşmaları sansürleyeceklerini dile getirdi.

TikTok, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. The Intercept tarafından, hafta sonu yayınlanan belgeye göre, sosyal ağın moderatörleri, uygulamanın "Sizin İçin" sayfasına yazılı olarak gönderilen bir talimatta, çirkin, yoksul, göbekli, çarpık dişli, anormal vücut tipi olan ve yoksul bölgelerde yaşayan kullanıcıların videolarını yayınlanmama talimatını verdiğini söyledi.

Bu tarz sayfada, ön plana çıkan bir videonun gösterilmesi, kullanıcının daha fazla görüntüleme ve takipçi çekmesine yardımcı olabilir. "Açık bir bira göbeği" olan veya gecekondu gibi "perişan ve harap" bir ortamın videolarını çeken kullanıcılar da Tiktok'dan engellenmiş olabilir.

TikTok, video yayınlama konusunda yeni tedbirler alıyor

Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in sahip olduğu TikTok, ulusal güvenlik endişeleri ve ABD milletvekillerinin incelemesiyle karşı karşıya kaldı. 

Başka bir belgede de, The Intercept'e göre moderatörlerden canlı videolarda belirli siyasi konuşmaları sansürlemenin istendiğini söylendi. Buna polis ve askeri gibi "devlet organları" ile ilgili yayınlar gibi "tartışmalı" içerik de dahildi. 

Alman sitesi Netzpolitik Aralık ayında, sızdırılan belgelerin TikTok'un zorbalıkla mücadele çabasının bir parçası olarak engelli insanlardan içerik sakladığını gösterdiğini bildirdi. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

2020 için En İyi 15 iPhone Hilesi ve İpuçları Önceki

2020 için En İyi 15 iPhone Hilesi ve İpuçları

5G, Coronavirüs'e neden olur mu? Sonraki

5G, Coronavirüs'e neden olur mu?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.