Twitter (ve Korkunç Tweetleriniz) Nasıl Silinir?

Twitter (ve Korkunç Tweetleriniz) Nasıl Silinir?

Elon Musk'ın satın alınmasının ardından bir tweet'i, bir sürü tweet'i veya Twitter hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, işte bunu yapmanın yolu.

Twitter, troller, spam robotları ve dolandırıcılar tarafından doldurulan bir tuzak olabilir. Ve yeni sahibi Elon Musk altında özelleşiyor. Bunun bizi nasıl etkileyeceği henüz belli değil, ancak Twitter'a veda etmeye hazırsanız, hesabınızın tamamını silebilir veya herhangi bir talihsiz kelimeler silsilesini temizleyebilirsiniz.

Tweetlerimi Nasıl Silerim?

Size bela olmak için geri gelen bir tweet gönderdiniz veya gelecekte olabileceğinden korkuyorsunuz (politikacılar, dikkat edin!), bu yüzden onu kaldırmak istiyorsunuz.

Yeni bir tweet veya kolayca takip edebileceğiniz bir tweet ise, doğrudan Twitter'dan silebilirsiniz. Peki ya bulması o kadar kolay olmayan eski tweetler? Peki ya birden fazla tweet'i kolay ve hızlı bir şekilde silmek isterseniz? Endişelenmeyin. Doğru araçla zamanda geriye gidebilir ve daha kötü tavsiye edilen düşüncelerinizi silebilirsiniz.

Tabii ki, eski bir tweet'i silmek tüm hasarı geri almaz. İnsanlar zaten tweetinizi okudu ve muhtemelen tepki gösterdi. (Ekran görüntüleri kalıcıdır.) Ama yine de kalıcılık ve gelecek nesiller adına tweet'i atmak isteyebilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler.

Twitter.com'da Tek Bir Tweeti Silme

Twitter.com'da Tek Bir Tweeti Silme

Yeni bir tweet'i silmek zor değil. Twitter.com'da Twitter profilinize gidin. Kaldırmak istediğiniz tweeti bulana kadar aşağı kaydırın. Bu tweetin yanındaki üç noktalı menüyü tıklayın ve Sil seçeneğini seçin. Twitter, tweet'i silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı sorar. Sil'i tıklayın. Tweet'e elveda deyin.

Mobilde Tek Bir Tweeti Sil

Mobilde Tek Bir Tweeti Sil

Mobilde, süreç hemen hemen aynı. Profilinize gitmek için sol üstteki profil fotoğrafınıza ve adınıza dokunun. Silmek istediğiniz tweeti bulun ve tweetin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun. Sil'e dokunun. Yeniden tweetlediğiniz bir tweet'i profilinizden kaldırmak için yeniden tweetle düğmesine tekrar dokunmanız ve onu baltalamak istediğinizi onaylamanız yeterlidir.

Eski Tweetleri Silin

Silinecek daha eski bir tweet bulmak için uzun tweet geçmişinizde gezinmek zaman alıcıdır. Ve o zaman bile, sadece şimdiye kadar geri gidebilirsiniz. Bunun yerine, birkaç üçüncü taraf web sitesi eski tweetleri bulup silmenize yardımcı olabilir.

Tweet Deleter

Tweet Deleter sitesinde Twitter hesabınızla oturum açmak için düğmeye tıklayın. Yetkilendir penceresinde, Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. Twitter hesabınızı kullanmak için Tweetdeleter.com'a izin vermeniz gerekir. Yetkilendir penceresi, devam ederseniz sitenin neler yapabileceğini açıklar. Oturum aç düğmesini tıklayın.

Tweet Deleter

Site daha sonra tweet'lerinizi en geçten en eskiye doğru görüntüler. Bir anahtar sözcük yazarak, gönderi türünü (tweetler, retweetler ve/veya yanıtlar) seçerek ve başlangıç ve bitiş tarihlerini girerek listeyi daraltabilirsiniz. Silmek istediğiniz tweetleri seçin ve ardından silmek için Tweetleri Sil düğmesine tıklayın.

Tweet Deleter

Tweet Deleter ile siteye belirli bir zamanlardaki tweet'leri otomatik olarak silmesini, son 3.200 tweet'inizin arşivini yüklemesini veya tüm tweet'lerinizi silmesini de söyleyebilirsiniz.

3.200'den fazla tweet'iniz varsa, Twitter Arşivinizi Tweet Deleter'e yüklemeniz gerekir. Ücretsiz bir hesapla ayda en fazla beş tweet silebilir, beş ücretsiz anahtar kelime araması yapabilir ve hizmetin küfür filtresini kullanabilirsiniz. Daha fazla silme ve arama seçeneği için premium planlara yükseltin. Nasıl faturalandırılmayı seçtiğinize bağlı olarak aylık 3,99$ ile 11,99$ arasında değişmektedir.

TweetDelete

Belirli bir tarihten daha eski tüm tweetleri otomatik olarak silmenin bir yolunu mu istiyorsunuz? Son 3.200 tweet'inizi de hızlı bir şekilde silebilen TweetDelete'e göz atın (3.200 sınır Twitter tarafından belirlenir). Twitter veri dosyanızı yükledikten sonra sınırsız sayıda tweet silmenizi sağlayan premium sürüm ayda 14,99 ABD doları tutarında çalışır.

Öncelikle, hepsini silmek istediğinizden emin olmak için belirli bir tarihten önce tüm tweetleri gözden geçirmelisiniz. Bunu Twitter'da tüm tweet'lerinizin bir arşivini talep ederek yapabilirsiniz. Twitter'da Ayarlar ve gizlilik > Hesabınız > Verilerinizin arşivini indirin'e gidin. Parolanızı girin ve Onayla'yı tıklayın.

Hâlâ eski tweetlerinizi silmek istediğinizden eminseniz, TweetDelete sitesinde Twitter ile oturum açmak için düğmeye tıklayın. Yetkilendir penceresinde, Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın ve ardından Uygulamayı Yetkilendir düğmesine tıklayın.

TweetDelete

Tweetlerinizi silmek için sitenin geri dönmesini istediğiniz ay sayısını seçmek için açılır menüyü tıklayın. Bunu yapmak istediğinizden emin olun çünkü tweetler silindikten sonra onları geri alamazsınız. TweetDelete'i Etkinleştirmek için düğmeye tıklayın. Eski tweetleriniz artık tarih oldu.

TweetDelete

Üçüncü Taraf Uygulamalara Erişimi İptal Et

Üçüncü Taraf Uygulamalara Erişimi İptal Et

Bu üçüncü taraf silme uygulamalarından herhangi biriyle yalnızca bir kerelik temizlik yapıyorsanız, işiniz bittikten sonra bunların hesabınıza erişimini iptal etmek isteyebilirsiniz. Ayarlar ve gizlilik > Güvenlik ve hesap erişimi > Uygulamalar ve oturumlar'a gidin. Silmek istediğiniz uygulamayı seçin ve Uygulama izinlerini iptal et'e dokunun.

Twitter Hesabınızı Kalıcı Olarak Silin

Twitter benliğinizi öldürmek kolay bir işlemdir. Eski haline getirmek için 30 gün içinde hesabınızda tekrar oturum açabilirsiniz ve hiçbir şey olmamış gibi olacaktır. Ancak, bu süre içinde eski haline getirmezseniz, tüm verileriniz Twitter sunucularından kalıcı olarak silinecektir. #Silindi.

Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki, hesabınız silindikten birkaç dakika sonra kaybolacak olsa da, şirket "birkaç gün twitter.com'da bazı içeriklerin görüntülenebileceğini" iddia ediyor. Ayrıca Twitter, tweet'lerinizin Google ve Bing tarafından nasıl dizine ekleneceği üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını belirtir. Bu nedenle, önceki içeriğiniz bu hizmetler aracılığıyla aranabilir durumda kalabilir. (İnternetten kaybolmak çok zordur.)

Ama imkansız değil. İşte Twitter'a veda etmenin yolu.

Ama imkansız değil. İşte Twitter'a veda etmenin yolu.

Başlamadan önce, kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi yeniden kullanıma açmak istiyorsanız (her Twitter hesabı benzersiz bir e-posta adresiyle ilişkilendirilmelidir), hesabınız kalıcı olarak silinmeden önce bunları değiştirin. Ayarlar ve gizlilik > Hesabınız > Hesap bilgileri'ne gidin ve üst kısımdaki alanlarda kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi değiştirin. E-posta adresinizi değiştirdiğinizde, değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce yeni adresinize gönderilecek bir e-posta bağlantısı aracılığıyla onaylamanız gerekeceğini unutmayın.

Bunu yaptıktan sonra Güvenlik ve gizlilik > Hesabınız > Hesabınızı devre dışı bırakın'a gidin. Twitter, gerçekten veda etmek istediğinizi doğrulamak için şifrenizi girmenizi isteyecektir. Yaparsınız, bu yüzden Devre Dışı Bırak'ı tıklayın ve gitmeye hazırsınız. 30 gün içinde karardan pişman olursanız, kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açın ve bir kez daha tweet atmakta özgürsünüz.


Yazarın Diğer Yazıları

Bir Web Sitesi Yüklenmediğinde Ne Yapmalı? Önceki

Bir Web Sitesi Yüklenmediğinde Ne Yapmalı?

Microsoft Defender'in Yeni Sürümünün Detayları Açıklandı Sonraki

Microsoft Defender'in Yeni Sürümünün Detayları Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.