Unutulan Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Unutulan Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 PC'nizin şifresini mi unuttunuz? İster bir Microsoft Hesabı isterseniz de yerel hesap kullanın bu şifreyi değiştirebilirsiniz.

Windows 10 PC'nizde oturum açmanız gerekiyor, ancak parolanızı unuttunuz. Endişelenmeyin; Windows 10, bir Microsoft Hesabı veya yerel bir hesap kullanıyor olsanız da unutulan bir parolayı sıfırlamanıza olanak tanır.

Bir Microsoft Hesabı parolasını sıfırlamak oldukça basittir. Ancak yerel bir hesap için önce birkaç güvenlik sorusu ve yanıtı oluşturmanız gerekir. Parolanızı unutursanız, üç soruyu başarıyla yanıtlayın ve ardından parolanızı sıfırlayın.

Parola kullanmanın ötesinde, Windows'ta oturum açmak için yedek bir kimlik doğrulama yöntemini etkinleştirmelisiniz. Windows 10 ile bir PIN, resimli parola, güvenlik anahtarı, parmak izi tanıma veya yüz tanıma oluşturabilirsiniz. Ve bir Microsoft Hesabı ile iki adımlı doğrulamayı da uygulamalısınız. Ancak bir noktada yine de şifrenizle oturum açmanız gerekebilir.

Ne kadar sorumlu olursanız olun, parolanızı hatırlayamadığınız için Windows'ta kilitli kaldığınız bir zaman gelebilir. İşte nasıl girileceği.

Microsoft Hesap Kurtarma

Bir Microsoft Hesabı kullanıyorsanız ve parolanızı hatırlayamıyorsanız, Windows 10 oturum açma ekranında Parolamı unuttum'u tıklayın.

Microsoft Hesap Kurtarma

Ardından e-posta adresinizi onaylamalı ve doğrulama kodunuzu nasıl almak istediğinizi seçmelisiniz. Kodu al'a tıklayın, ardından kod için e-posta veya kısa mesajlarınızı kontrol edin. Uygun alana girin ve İleri'ye tıklayın.

Microsoft Hesap Kurtarma

Microsoft Hesabınız için yeni bir parola oluşturun. İleri'ye tıklayın.

Microsoft Hesap Kurtarma

Windows, parolanın değiştirildiğini onaylayacaktır. Oturum aç düğmesini tıklayın, oturum açma ekranına dönün ve yeni parolanızı girin.

Microsoft Hesap Kurtarma

Yerel Hesap Kurtarma

Microsoft, Windows'ta oturum açmak için yerel bir hesap kullanmayı giderek daha zor hale getirdi, ancak yine de mümkün. Eğer varsa, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacak gerekli güvenlik sorularını oluşturmalısınız. Windows'ta Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri'ne gidin. Cihazınızda nasıl oturum açacağınızı yönetin bölümünde Parola'yı tıklayın, ardından Güvenlik sorularınızı güncelleyin bağlantısını seçin.

Yerel Hesap Kurtarma

Yerel hesabınızın parolasını girin, ardından güvenlik sorularınızı seçin, yanıtları yazın ve Bitir'e tıklayın.

Yerel Hesap Kurtarma

Şimdi, şifrenizi unutursanız, şifre alanının yanındaki oku tıklayın veya Enter tuşuna basın. Windows size parolanın yanlış olduğunu söyler. Tamam'a tıklayın, ardından Şifreyi sıfırla'yı seçin.

Yerel Hesap Kurtarma

Güvenlik sorularınızın yanıtlarını girin, ardından son yanıtın yanındaki oku tıklayın veya Enter'a basın.

Yerel Hesap Kurtarma

Windows sizden yeni bir parola oluşturmanızı ister. Yeni parolanızı yazın ve onaylayın, ardından Windows'a erişmek için Enter tuşuna basın.

Yerel Hesap Kurtarma


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone'da Canlı Fotoğraftan Ses Nasıl Kaldırılır? Önceki

İPhone'da Canlı Fotoğraftan Ses Nasıl Kaldırılır?

Microsoft Store'dan Satın Aldığınız Uygulamaları Yeniden Yükleme Sonraki

Microsoft Store'dan Satın Aldığınız Uygulamaları Yeniden Yükleme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.