Windows 10 için En İyi Antivirüs Nedir? (Windows Defender Yeterli mi?)

Windows 10 için En İyi Antivirüs Nedir? (Windows Defender Yeterli mi?)

Windows 10'da, Windows 7'deki gibi bir antivirüs yüklemenize gerek kalmaz. Windows 8'den bu yana, Windows Defender adlı yerleşik bir ücretsiz antivirüs içeriyor. Ama gerçekten bilgisayarınızı korumak için en iyisi mi, yoksa yeterince iyi mi?

Windows Defender, ayrı bir indirme olarak sunulduğu Windows 7 günlerinde orijinal olarak Microsoft Security Essentials olarak biliniyordu, ancak şimdi doğrudan Windows'a entegre edildi ve varsayılan olarak etkindir. Birçok kişi, her zaman üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı yüklemeniz gerektiğine inanmaktadır, ancak bu, fidye yazılımı gibi günümüzün güvenlik sorunları için en iyi çözüm değildir.

Peki En İyi Antivirüs Nedir? 

Peki En İyi Antivirüs Nedir? 

Makalenin tamamını okumanızı kesinlikle öneririz, böylece Windows Defender ve Malwarebytes kombinasyonunu neden önerdiğimizi tam olarak anlayacaksınız, ancak tonlarca kişinin sadece aşağı kaydırıp geçeceğini bildiğimiz için kısa bir bilgilendirme yapalım dedik.

Geleneksel antivirüs için Yerleşik Windows Defender'ı kullanın - suçlular, fidye yazılımlarına, sıfır gün saldırılarına ve geleneksel antivirüsün kaldıramadığı daha kötü kötü amaçlı yazılımlara odaklanmak için düzenli virüsleri bıraktılar. Windows Defender, sizi rahatsız etmiyor ve eski tip virüsleri temizleme işini yapıyor.

Anti-Malware ve Anti-Exploit için Malwarebytes kullanın - bugünlerde tüm büyük kötü amaçlı yazılım salgınları, PC'nizi ele geçirmek ve fidye yazılımı yüklemek için tarayıcınızdaki sıfır-gün kusurlarından faydalanıyor ve sadece Malwarebytes benzersiz anti-exploit sistemi ile buna karşı gerçekten mükemmel koruma sağlıyor. Kötü amaçlı yazılımlar olmadan hızlı ve sorunsuz bir PC deneyimi.

Editörün Notu: Malwarebytes şirketinin gerçekten saygı duyduğumuz harika insanların çalıştığı bir şirket olduğunu söylemeden geçmeyelim. Her röportaj veya demeçlerinde, interneti temizleme görevinden heyecan duyduklarından bahsediyorlar. Kişisel olarak ben de bu yazılımı kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum.

Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma

Ne kadar dikkatli "gezindiğinize" bakılmaksızın bilgisayarınızda virüsten koruma yazılımına ihtiyacınız vardır. Akıllı olmak sizi tehditlerden korumak için yeterli değildir ve güvenlik yazılımı başka bir savunma hattı olarak görev yaparak bilgisayarınızı korumaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, antivirüsün kendisi artık yeterli bir güvenlik önlemi değildir. İyi bir virüsten koruma programı ve iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanmanızı öneririz. Birlikte, sizi bugün internetteki en büyük tehditlerin çoğundan koruyacaklar: virüsler, casus yazılımlar, fidye yazılımları ve hatta potansiyel olarak istenmeyen programlar (PUP'lar).

Peki hangilerini kullanmalısınız ve onlar için para ödemeniz gerekiyor mu? Bu kombo'nun ilk bölümü ile başlayalım: Antivirüs.

Windows Defender Yeterli mi?

Windows Defender Yeterli mi?

Windows 10'u yüklediğinizde, zaten çalışan bir virüsten koruma programınız olacaktır. Windows Defender, Windows 10'da yerleşik olarak bulunur ve açtığınız programları otomatik olarak tarar, Windows Update'ten yeni tanımları indirir ve derinlemesine taramalar için kullanabileceğiniz bir arabirim sağlar. En iyisi de, sisteminizi yavaşlatmaz ve çoğunlukla yolunuza hiç çıkmaz - bunu diğer antivirüs programlarının neredeyse hiçbiri hakkında söyleyemeyiz.

Kısa bir süre için, karşılaştırmalı virüsten koruma yazılımı testleri söz konusu olduğunda Microsoft'un virüsten koruma yazılımı diğerlerinin arkasında kalmıştır. Başka bir şey önerebileceğimiz kadar kötüydü, ama o zamandan beri işler tersine döndü ve şimdi çok iyi bir koruma sağlıyor.

Kısacası, evet: Windows Defender yeterince iyidir (yukarıda bahsettiğimiz gibi iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı ile eşleştirdiğiniz sürece).

Peki Windows Defender En İyi Antivirüs mü? Diğer Programlar Nasıllar?

Antivirüs kıyaslamalarına bakıldığında, Windows Defender'ın iyi olsa da ham koruma puanları açısından en yüksek dereceyi almadığını fark edeceksiniz. Öyleyse neden başka bir şey kullanmıyorsunuz?

Önce bu puanlara bakalım. AV-TEST https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/, Nisan 2017'de “yaygın ve baskın kötü amaçlı yazılımın”% 99,9'unu ve sıfır gün saldırılarının% 98,8'ini yakaladığını tespit etti. AV-TEST'in en yüksek puan alan antivirüs programlarından biri olan Avira, Nisan ayı için aynı puanlara sahiptir - ancak son aylarda biraz daha yüksek puanlara sahiptir, bu nedenle genel değerlendirmesi (bazı nedenlerden dolayı) çok daha yüksektir. 

Ayrıca, güvenlik ham koruma puanlarından daha fazlasıdır. Diğer antivirüs programları bazen aylık testlerde biraz daha iyi olabilir, ancak aslında sizi daha az güvenli hale getiren tarayıcı uzantıları, korkunç ve gereksiz kayıt defteri temizleyicileri, güvenli olmayan önemsiz yazılımlar ve hatta para kazanabilmeleri için tarama alışkanlıklarınızı bile takip edebilme yetenekleri gibi bilgisayarınızı şişiren çok fazla özellikle birlikte gelirler. Ayrıca, kendilerini tarayıcınıza ve işletim sisteminize bağlama yöntemleri genellikle çözdüğünden daha fazla soruna neden olur. Sizi virüslere karşı koruyan, ancak diğer saldırı vektörlerine açan bir şey iyi bir güvenlik değildir.

Peki Windows Defender En İyi Antivirüs mü? Diğer Programlar Nasıllar?

Windows Defender bunlardan hiçbirini yapmaz - bir şeyi iyi, ücretsiz ve yolunuza çıkmadan yapar. Ayrıca, Windows 10, kullandığınız virüsten koruma yazılımı ne olursa olsun, kötü amaçlı yazılım indirmenizi ve çalıştırmanızı engelleyen SmartScreen filtresi gibi Windows 8'de sunulan diğer çeşitli korumaları zaten içerir. Chrome ve Firefox da benzer şekilde, birçok kötü amaçlı yazılım indirmesini engelleyen Google'ın Güvenli Tarama özelliğini içerir.

Herhangi bir nedenle Windows Defender'dan nefret ediyorsanız ve başka bir antivirüs kullanmak istiyorsanız Avira'yı kullanabilirsiniz. Oldukça iyi çalışan ücretsiz bir sürümü, birkaç ekstra özelliğe sahip bir pro sürümü var ve harika koruma puanları sağlıyor ve sadece arada sırada pop-up reklamları var (ancak rahatsız edici pop-up reklamları var). En büyük sorun, sizi zorlamaya çalıştığı tarayıcı uzantısını kaldırdığınızdan emin olmanız gerektiğidir, bu da teknik olmayan kişilere önerilmesini zorlaştırır.

Antivirüs Yeterli Değil mi? Malwarebytes da Kullanın.

Antivirüs Yeterli Değil mi: Malwarebytes da Kullanın.

Antivirüs önemlidir, ancak bu günlerde, web tarayıcınızı ve eklentileri korumak için saldırganların en çok hedeflediği iyi bir istismar önleme programı kullanmanız daha önemlidir. Malwarebytes burada önerdiğimiz programdır.

Geleneksel antivirüs programlarının aksine, Malwarebytes “potansiyel olarak istenmeyen programlar” (PUP'lar) ve diğer önemsiz yazılımları bulmakta iyidir. Sürüm 3.0'dan itibaren, daha önce hiç görülmemiş sıfır gün saldırıları olsa bile, programlardaki yaygın istismarları engellemeyi amaçlayan bir istismar önleme özelliği de içerir. Ayrıca CryptoLocker gibi gasp saldırılarını engellemek için fidye yazılımı içerir. Malwarebytes'in son sürümü, bu üç aracı yılda 40 $ karşılığında kullanımı kolay bir pakette birleştiriyor.

Malwarebytes, geleneksel antivirüsünüzü tamamen değiştirebileceğini iddia ediyor, ancak buna katılmıyoruz. Sizi korumak için tamamen farklı stratejiler kullanır: antivirüs bilgisayarınıza giden yolları bulan zararlı programları engeller veya karantinaya alırken, Malwarebytes zararlı yazılımların bilgisayarınıza ilk olarak ulaşmasını engellemeye çalışır. Geleneksel antivirüs programlarına müdahale etmediğinden, en iyi koruma için her iki programı da çalıştırmanızı öneririz.

Güncelleme: Malwarebytes 4'ten başlayarak, Malwarebytes'in Premium sürümü artık kendini varsayılan olarak sistemin güvenlik programı olarak kaydediyor. Başka bir deyişle, tüm kötü amaçlı yazılımdan koruma taramalarınızı halledecektir ve Windows Defender arka planda çalışmaz. İsterseniz ikisini birden aynı anda çalıştırabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler: Malwarebytes'te Ayarlar'ı açın, “Güvenlik” sekmesini tıklayın ve “Malwarebytes'i her zaman Windows Güvenlik Merkezi'ne kaydet” seçeneğini devre dışı bırakın. Bu seçenek devre dışı bırakıldığında, Malwarebytes kendini sistemin güvenlik uygulaması olarak kaydetmez ve hem Malwarebytes hem de Windows Defender aynı anda çalışır.

Malwarebytes'in bazı özelliklerini ücretsiz olarak ancak bazı uyarılarla alabileceğinizi unutmayın. Örneğin, Malwarebytes programının ücretsiz sürümü yalnızca kötü amaçlı yazılımları ve istek üzerine PUP'ları tarar - premium sürümde olduğu gibi arka planda tarama yapmaz. Ayrıca, premium sürümün istismar veya fidye karşıtı yazılım özelliklerini içermez.

Üç özelliğin tümünü Malwarebytes'in 40 dolarlık tam sürümüyle elde edebilirsiniz. Ancak fidye yazılımı ve her zaman açık olan kötü amaçlı yazılım taramasından vazgeçmeye istekliyseniz, Malwarebytes ve Anti-Exploit'in ücretsiz sürümleri hiç yoktan iyidir ve kesinlikle kullanmalısınız.

İyi bir antivirüs programı ve Malwarebytes oldukça iyi korunacağınızdan emin olabilirsiniz. Antivirüs uygulamasının izlemeniz gereken standart bilgisayar güvenliği uygulamalarından yalnızca biri olduğunu unutmayın. İyi dijital hijyen, antivirüsün yerini almaz, ancak antivirüsünüzün işini yapabildiğinden emin olmak önemlidir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Nokia İkinci Çeyrekte Büyüme Kaydettiğini Açıkladı Önceki

Nokia İkinci Çeyrekte Büyüme Kaydettiğini Açıkladı

Sizi daha iyi bir telefon fotoğrafçısı yapacak 5 iPhone 11 kamera püf noktası Sonraki

Sizi daha iyi bir telefon fotoğrafçısı yapacak 5 iPhone 11 kamera püf noktası

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.