Windows 11'de Varsayılan Tarayıcınızı Nasıl Değiştirilir?

Windows 11'de Varsayılan Tarayıcınızı Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarınızı Windows 10'dan Windows 11'e güncellediyseniz, varsayılan tarayıcınızın değiştiğini fark edeceksiniz. Yeni versiyonda bunu ayarlamak biraz karmaşık

Microsoft, Windows'un yeni sürümünde, yükseltmeden önce varsayılan olarak yüklenen uygulamalar üzerinde kendi uygulamalarını dayatma konusunda agresif hale gelmiş görünüyor. Başka bir değişle, Edge aniden varsayılan tarayıcınız oluyor.

Normalde, Edge olmayan başka bir tarayıcıyı ilk kez açtığınızda size bu tarayıcıyı varsayılan yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Ancak, Windows 11'de varsayılanlarınızı değiştirme işlemi, Windows 10'da olduğundan daha karmaşık hale gelmiş durumda. Bu nedenle varsayılan tarayıcınızı ayarlayamayabilir veya karmaşık haldeki varsayılan uygulamalar sayfasına götürebilir. 

Varsayılan tarayıcıyı değiştirme

Microsoft'un tarayıcı Edge'nin varsayılan tarayıcınız olarak kalmasını istemiyorsanız, favori tarayıcınız varsayılan olarak tanımlamanızı önermiyorsa veya önerip de sizi "varsayılan uygulamalar" sayfasına gönderdiyse yapmanız gerekenler şöyle olacak;

  • Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar'ı seçin
  • "Uygulamalar için varsayılanları ayarla'nın altında, tercih ettiğiniz tarayıcının listelendiği yere gidin veya "uygulamaları ara" alanına adını yazın. uygulamaya tıklayın
  • Tarayıcıyla ilgili dosyaların listesini ve her dosya adının altına o anda ilişkili olduğu uygulamaları göreceksiniz. Windows 11'de, varsayılan tarayıcınızı tek bir tıklamayla değiştiremezsiniz. Her dosya türü için belirli bir tarayıcıyı atamanız gerekiyor.
  • Edge'e atanan .HTM, .HTML, HTTP, HTTPS ve .PDF gibi dosya türlerini arayın ve değiştirmek istediklerinize tıklayın.
  • Microsoft Edge'i denemenizi isteyen bir "Geçiş yapmadan önce" penceresiyle karşılaşabilirsiniz bunu geçerek devam edin ve "Yine de geçiş yap" seçeneğine tıklayın. Üstte "Bu uygulamayı kullanmaya devam et" seçimini ve aşağıda diğer yüklü tarayıcılarınız olan bir pencere göreceksiniz. devam edin ve kullanmak istediğiniz tarayıcıyı seçin. 

Not: Siz bunu okurken, bazı tarayıcılar varsayılan olarak tanımlanmak için daha kolay bir sistem hazırlamış olabilir.

 


Yazarın Diğer Yazıları

Python, 20 yıllık popülerliğini koruyan Java, JavaScript'i geride bıraktı Önceki

Python, 20 yıllık popülerliğini koruyan Java, JavaScript'i geride bıraktı

Rolleri İçin İnanılmaz Fedakarlıklar Yapan 18 Oyuncu Sonraki

Rolleri İçin İnanılmaz Fedakarlıklar Yapan 18 Oyuncu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.