Windows 11'in Odak Oturumları ile Daha Üretken Olun

Windows 11'in Odak Oturumları ile Daha Üretken Olun

Windows 11'deki Alarmlar ve Saat uygulaması, Focus Sessions özelliği sayesinde gerçek bir yerleşik üretkenlik aracıdır. İşte bu kullanışlı araçtan en iyi şekilde yararlanmanın yolu.

İşinize odaklanmanıza yardımcı olan üçüncü taraf üretkenlik uygulamalarını uzun süredir gözden geçiriyoruz ve size şu ana kadar sayısız önerimiz oldu ve şimdi Windows 11'in yeni Alarmlar ve Saat uygulaması, Odak Oturumları özelliğinde aynı temel işlevlerden bazılarını sağlıyor. Odak Oturumları, kesintisiz, derin odaklanma gerektiren iş için zaman ayırmanızı teşvik eder. Bu tür bir özelliğin bir işletim sistemine dahil edildiğini görmek harika ve bu özellik iyi bir başlangıç. Ancak göreceğiniz gibi, eklenmesini görmek istediğimiz bazı yetenekler var.

İşte yeni Alarmlar ve Saat uygulamasına genel bir bakış ve Odak Oturumlarını nasıl kullanacağınıza dair talimatlar.

Yepyeni Alarmlar ve Saat Uygulaması ile Tanışın

Microsoft, bir saat uygulaması gibi görünüşte sıradan bir şeye şaşırtıcı miktarda çaba sarf etti. Saat uygulamaları hem mobil hem de masaüstü işletim sistemlerinde sonsuza kadar kullanılmaktadır ve genellikle bir saat yüzü, alarm, zamanlayıcı ve kronometreden başka bir şey değildir. Yalnızca bir işletim sistemi satıcısının yanı sıra üretkenlik ve işyeri satıcısı olarak Microsoft, bu temel işlevlerden daha fazlasını dahil etmeye karar verdi.

Şirket sonuçlardan o kadar memnun kaldı ki Odak Oturumlarını yeni uygulamada en iyi seçenek haline getirdi.

Yepyeni Alarmlar ve Saat Uygulaması ile Tanışın

Odak Oturumlarına geçmeden önce, uygulamanın diğer dört bileşeni (Zamanlayıcı, Alarm, Kronometre ve Dünya Saati) şu şekilde görünür:

Yepyeni Alarmlar ve Saat Uygulaması ile Tanışın

Bu arada, uygulamanın gerçek katma değeri olan Odak Oturumlarına geçelim.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

Alarmlar ve Saat uygulamasını başlatın. Benim gibi güncellemesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

Başlayın'ı seçin. Ardından, pano stilinde bir ekran göreceksiniz.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

Odak Oturumunuz için birkaç dakika seçin. Minimum seçenek 30 dakikadır. Bu miktarı seçerseniz, uygulama molalar için herhangi bir zaman ayırmaz. Sadece 30 dakika aralıksız çalışırsınız. 45 dakika veya daha uzun bir süre seçerseniz, uygulama seansınızın ortasında otomatik olarak beş dakikalık bir mola planlar. Araları her zaman bir onay kutusu seçeneğiyle atlayabileceğinizi unutmayın, ancak molalar verimli çalışmak için hayati önem taşır.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

Ayarlarınızı özelleştirin. Zamanlayıcı kutucuğunun üstündeki üç noktalı taşma menüsünden uygulama Ayarları sayfasını açın. Burada, varsayılan odak periyodunu değiştirebilir ve ihtiyaçlarınıza uymamaları durumunda mola sürelerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca bir oturumun ve her aranın sonunu belirten sesleri devre dışı bırakabilir veya değiştirebilirsiniz.

Ayarlar ayrıca diğer bağlı uygulamalardan gelen bildirimleri özelleştirmek için bir alana sahiptir (birazdan bağlı uygulamalar hakkında daha fazlası), ancak bu seçeneği seçmenin sizi bildirimleri kalıcı olarak ayarladığınız ana Windows Ayarlarına götürmesinden hayal kırıklığına uğradım. Örneğin, yalnızca Odak Oturumu için bildirimleri susturamazsınız. Bu, özelliğin ilk sürümü olsa da, Windows bir bütün olarak sistem için bildirimlerinizi değiştirmenizi sağlamamalıdır. Sadece seans için olmalı. Ayrıca, belirtilen uygulamaları devre dışı bırakmalı ve belki de masaüstünü dikkat dağıtıcı simgelerden temizlemelidir (masaüstüne sağ tıklayıp Görünüm > Masaüstü Simgelerini Göster'i seçerek yapabilirsiniz, ki bunu çok odaklanmış buluyorum).

Çalışmaya başlayın! Bir odak oturumu başlattığınızda, uygulama ne kadar zaman kaldığını gösteren küçülen bir daire ile geri sayıma başlar. Durdur düğmesi, oturumunuzu kesmenizi sağlar. Alarmlar ve Saat uygulamasını ekranın sağ üst köşesindeki küçük bir kutucuğa küçültebilirsiniz.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

Spotify'ı bağlayın. Herkesin bir Spotify hesabı yok, ancak birçok insanın var, sizinki de dahil. Son birkaç yıldır arka plan müziği için geliştirdiğim bir Spotify Günlük çalma listesiyle çalışmayı seviyorum. Spotify'ı Odak Oturumlarına bağladığınızda, yalnızca kendi çalma listelerinize değil, aynı zamanda hizmetin Deep Focus çalma listesine ve diğer uygun olanlara da erişebilirsiniz. Tam olarak gezinmek için hala Spotify uygulamasını açmanız gerekiyor, ancak Odak Oturumları kutucuğundan durdurmak ve başlamak için düğmeler alıyorsunuz. Seansınız sona erdiğinde, müzik aniden durur ve görevin dışında hayatınıza devam edebileceğinizi bildirir.

Microsoft Yapılacaklar Uygulamasını bağlayın. Odak Oturumlarını bir Microsoft hesabında oturum açmadan kullanabilirsiniz (bir Microsoft hesabında oturum açmaktan korkanlar için), ancak oturum açarsanız uygulamayı Microsoft To Do ile entegre edebilirsiniz. Bu şekilde, o uygulamadan görevlerinizi listeleyen bir panel alırsınız ve imleci bir görevin üzerine getirdiğinizde bir odak oturumu başlatmayı seçebilirsiniz. Görev, oturum sona erdiğinde otomatik olarak tamamlandı olarak işaretlenmez (bu iyidir çünkü bir görev üzerinde çalışmak, onu bitirdiğiniz anlamına gelmez), ancak seçenek tam orada, uygulamadadır, bu nedenle işaretlemek yeterince kolaydır tamamlayınız. Yine de, bir oturumun sonunda görevinizi tamamlandı olarak işaretlemek isteyip istemediğinizi soran otomatik bir istem görmek güzel olabilir.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Kullanılır?

İlerlemenizi takip edin. Odak Oturumları yalnızca bir kerelik bir etkinlik değildir. Uygulama, kaç seans tamamladığınızı takip eder. Ne kadar Odak Oturumu tamamlamak istediğinize ilişkin günlük bir hedef belirleyebilirsiniz ve uygulama, başarınızı bir Seri şeklinde, yani hedefinize ardı ardına kaç gün ulaştığınızı bildirir.

Odak Oturumlarında Neler Eksik?

Tamamen ücretsiz bir avantaj olarak, Odak Oturumları özelliği Windows'a hoş bir ektir. Yine de, görmek istediğim bazı gelişmeler var. Odak Oturumları sırasında bildirimleri otomatik olarak engelleme seçeneğine sahip olmasını isterdim. Ayarlar'a girmenizi sağlamak yerine, doğrudan Windows'un Odak Yardımı modunu açmalıdır. Belirtilen uygulamalar ve web siteleri dışındakilerin tümünü devre dışı bırakacak bir ayar da yardımcı olacaktır. Bir bonus, tüm dikkat dağıtıcıları masaüstünden kaldıran Microsoft Word'ün Odak görünümünü zorlama yeteneği olacaktır. Son olarak, Microsoft To Do uygulamasıyla entegrasyon, otomatik görev tamamlama istemleriyle güçlendirilebilir ve Todoist gibi üçüncü taraf görev uygulamalarıyla entegrasyon daha da iyi olabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple, İsrailli Gözetim Firması NSO Group'a Casus Yazılım Yaydığı İçin Dava Açtı Önceki

Apple, İsrailli Gözetim Firması NSO Group'a Casus Yazılım Yaydığı İçin Dava Açtı

Unreal Engine 5 ile inanılmaz yüz animasyonları Sonraki

Unreal Engine 5 ile inanılmaz yüz animasyonları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.