YouTube'da para kazanabilmek için bilmeniz gerekenler

YouTube'da para kazanabilmek için bilmeniz gerekenler

Youtube'dan para kazanmanın yeri burası değil ama nasıl başlayacağınızının tam da doğru yerindesiniz. Eğer siz de youtube'un para pastasından bir pay almak istiyorsanız tavsiyelerimize bir göz atın.

YouTube'da milyonlarca kanal arasından, önce çıkmak ve nam salmak çok da kolay değildir. Ancak yaratıcı, kararlı ve yeterince şanslıysanız, bunu yapabilirsiniz. YouTube'da nasıl para kazanacağınızı biliyorsanız, onunla da iyi bir yaşam kazanabilirsiniz. Belki günlük işinizi bırakmak için bile yeterli olacaktır.  YouTube hesabınızdan para kazanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kanalınızı veya ilk videonuzu henüz hazırlamadıysanız, başlamanıza yardımcı olacak bazı ek kılavuzlar da aşağıdadır.

YouTube'da para kazanabilmek için bilmeniz gerekenler

YouTube İş Ortağı Programı reklamları

Kanalınızda reklam yayınlamak, Youtube'da para kazanmanın en kolay yoludur. Bunu yapmak için, YouTube'un bazı şartları olan Ortak Programına (YPP) katılmanız gerekir. Son 12 ay boyunca videolarında en az 4.000 görüntüleme bulunan bir kanala, en az 1000 aboneye ve tüm içeriğinizle birlikte YouTube'un içerik yönergelerine uymanız gerekir.

Tüm bu şartları karşılıyorsanız, şu anda iş ortağı programına katılabilirsiniz. Bunu yapmak için kanalınızın YouTube Studio'sunun özel para kazanma sayfasına gidin. Burada işlemler, YPP kullanım şartlarını imzalamayı ve kanalınıza bağlanan ve reklamların içeriğinizde görüntülenmesini sağlayan bir Google Adsense hesabı oluşturmayı içerir.

Bundan sonra, YouTube'un hesabınızı onaylamasını beklemeniz gerekir. Resmi YouTube yönergeleri, YouTube'un isteğinize yanıt vermesinin yaklaşık bir ay sürdüğünü göstermektedir. Şikayette bulunmadan önce o zamana kadar sabredin.

Onaylanmazsanız, videolarınızı oluşturma yönteminizde veya ürettiğiniz içerik türünde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yanıltıcı başlıklar veya tekrarlanan içerik, YouTube'un YPP'ye erişiminizi reddetmesinin nedenlerinden sadece ikisidir, bu yüzden başvurmadan önce tüm içerik yönergelerini karşıladığınızdan emin olun.

Reddedilirseniz üzülmeyin. Videolarınızı her zaman düzeltebilir ve bir ay içinde yeniden başvurabilirsiniz.

Hesabınız reklamlarla oluşturulduktan sonra, videonun alt kısmındaki şerit reklamlardan, önce, sırasında ve sonrasında gösterilen reklam öncesi, orta ve videodan sonra gösterilen reklamlara kadar göstermek istediğiniz reklam türlerine karar verebilirsiniz. Bu reklamlar, yaptığınız içeriğin türüne bağlı olarak çeşitli başarı oranlarına sahip olabilir ve kanalınız için neyin en uygun olduğunu öğrendiğinizde, videonun ne olduğuna bağlı olarak gösterdiğiniz reklamların türünü özelleştirmek isteyebilirsiniz.

Reklamlarınızdan gerçek para kazanmaya başladıktan sonra, sıra bu parayı çekmeye gelecektir. Bunu yapmak için, AdSense'in AdSense hesabınızdan nasıl ödeme alacağınıza ilişkin yönergelerini uygulayın. Birkaç çemberin içinden atlamayı ve belirli bir hesap sağlamayı ve bilgileri tanımlamayı içerir. Bir kez kurulduktan sonra, yeni internet dolarlarınızla komisyonlamaya başlayabilirsiniz. Adsense ödeme yapmadan önce en az 100 $ kazanmanız gerekir, bu nedenle ilk YouTube paranızı harcamanız birkaç ay sürebilir.

Geçersiz reklamlardan uzak durun

YouTube daha yaygın hale geldikçe, Google ve reklamverenleri, reklamları oynatmaya istekli oldukları içerik konusunda daha anlayışlı ve kısıtlayıcı hale geldi. Bu yönergeler geniş ve sürekli değişmektedir, bu nedenle büyük kanalların kendilerini aniden para kazanamayan yığın içeriklerle bulmaları çok olasıdır.

Kendinizi yalnızca YouTube'da daha fazla kazanmak için yaratıcı bir şekilde kısıtlamanızı önermesek de, YouTube videolarının oluşturulmasını günlük işiniz haline getirmeyi planlıyorsanız, YouTube'da geçerliliği kalmayan reklamlardan uzak durmanız gerekecektir.


 
YouTube'un sevmediği ve çok fazla kutuyu işaretleyen herhangi bir videodaki tüm reklamları sınırlandıracak veya hatta durduracak çeşitli içerik kategorileri vardır. YouTube'un içerik yönergelerini ihlal ederseniz, tüm kanalınızı tamamen para kazanamaz hale getirebilirsiniz bu yüzden dikkatli olun.

Google, buna yol açabilecek kapsamlı bir içerik listesine sahiptir, ancak aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

  • Dil: Özellikle nefret söylemiyle ilgili olarak ağır veya tekrarlanan küfür kullanımı.
  • Şiddet: Kan ceset ve iğrenç görüntüler; insanlara veya hayvanlara gerçek şiddet ve kurgusal olsa bile çocuklara veya hayvanlara yönelik şiddet.
  • Yetişkinlere uygun içerik: Hayvan çiftleştirme, cinsel içerik veya ses ve cinsel deneyimlerle ilgili hikayeler dahil olmak üzere neredeyse tüm cinsel içerikler.
  • Zararlı eylemler: Fiziksel zararlar verebilecek, şakalar, stuntlar, tıbbi prosedürler 
  • Nefret dolu içerik: Nefret suçu, nefret söylemi veya zorbalık davranışı.
  • Keyif verici uyuşturucu kullanımı: Maddeleri teşvik etmek veya yasa dışı maddeler kullanmak.
  • Tütün: Tütün veya tütün bazlı ürünler için herhangi bir promosyon malzemesi.
  • Ateşli silahlar: Ateşli silahların satışını veya üretimini ve güvenli olmayan kullanımı teşvik eden her şey.
  • Hassas konular: Savaş, siyasi çatışma veya terörizm.

Premium, Üyeler ve Superchats

YouTube, reklamcılık gelirinin yanı sıra, harika içerikler oluşturarak ve kişisel markanızı etkili bir şekilde yöneterek para kazanmanın bir dizi ek yolunu sunar. YouTube Premium hesapları için ödeme yapan kişiler videolarınızı izlerse hiçbir reklam görmezler, ancak YouTube size aynı şekilde görüntülemeleri için ödeme yapar. Kazançlar keyfi olarak YouTube tarafından hesaplanır, bu nedenle size çok fazla fikir veremeyiz, ancak bunu "Ücretli üyelik gelir raporu" altında listelenen kanalınızın Analytics sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Görüntüleyenlerinize kanalınızın üyesi olmaları için belirli avantajlar sağlamak, YouTube'da fazladan kazanmanın da harika bir yoludur. Üyelik statüsü için dikkate alınması gereken yeni, daha yüksek bir eşik değeri karşılamanız gerekir; 30.000 abone (oyun kanalları için 1.000), 18 yaşından büyük olmak ve geçerli ülkelerden birinde ikamet etmek gerekir.

Bu şartları karşılayabilirsiniz, üyelere rozetler, emojiler, videolar, canlı sohbetler ve diğer içerikleri sunabilirsiniz. Üyelere birebir toplantılar veya video indirmeleri sunamazsınız. Ayrıca üyeler için yarışma veya piyango gibi rastgele ödüller ve çocukları hedef alan avantajlar olamaz. Üye olmak için ayda 5 dolar ödeyen herkes için 3.50 dolar kazanacaksınız.

Hayranlarınızın en adanmışları için Superchat mesajları da sunabilirsiniz. Bu, canlı akış sohbetlerinizde onları vurgulamak ve hatta sohbetin en üstünde sabitlemek için özel bir mesaj göndermek için 1 ila 500 dolar arasında ödeme yapmalarını sağlar. Üyelikler gibi, bu ödemeler için tüm kazançların yüzde 70'ini eve götürürsünüz.

Ürün yerleştirme

YouTube'dan geçmeden veya platforma kazançlarınızı kaptırmadan, YouTube'dan para kazanmanın bir yolu da, ürün yerleştirme ve sponsorlu videolardır. Bu tür sponsorlukları almak için şirketlerle kendiniz çalışmanız gerekecek ve onlar için size ödenecek gerçek tutar tamamen müzakere yapmak için size kalmış. Ancak, böyle bir sponsorluğu organize edecek kadar şanslıysanız, bazı yönergelere uymanız gerekecektir.

YouTube, tüm sponsorlukların veya ürün yerleşimlerinin reklamcılık yönergelerine uymasını gerektirir. YouTube ve kitlenize videonun sponsorlu içerik barındırdığını açıkça belirtmek için İçerik Stüdyosu Video Yöneticinizdeki kutuyu da işaretlemelisiniz. Birçok ülke bu tür sponsorluklar konusunda da önünüzde olmanızı gerektirir, bu nedenle ürün yerleştirme için yerel yasalarınızı da okuyun.

Eşyalar

En iyi YouTube kullanıcılarından herhangi birine sorun, paralarının büyük kısmını kullandıkları sponsorlu eşya ve ürünlerden aldıklarını söylerler. Sponsorlu kıyafetler, bardaklar, mouse pedleri veya bir yüz ya da logo ile hayal edebileceğiniz başka bir şey büyük bir kazanç olabilir. Hayranlarınıza ve izleyicilerinize ürün satmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu yapabilirsiniz, ancak diğer her şeyde olduğu gibi, YouTube'da bazı şartlar vardır.

YouTube'da, videolarda bunlara bağlantı oluşturmak istiyorsanız kullanabileceğiniz onaylanmış ürün sitelerinin bir listesi vardır. Özellikle herhangi birini tavsiye edemeyeceğimiz kadar çok fazla site var, ancak ürünleri sizi, markanızı temsil ettiği ve sonuçta hayranlarınızın parasına mal olacağı için herhangi biriyle imzalamadan önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Sonuçta onların iyi bir ürün elde etmelerini istersiniz.

İsterseniz, ürününüzü tamamen site dışında yönetebilir, YouTube kâr paylaşımını ürününüzden uzak tutabilir ve size biraz daha yaratıcı bir kontrol sağlayabilirsiniz. Yine de işleri düzenli tutmak ve yönetmek daha kolaysa, her zaman YouTube'un kendi Ürün Rafını kullanabilirsiniz. Bu, videolarda ürünleri sergilemenize ve videoya bağlı olarak şovdakileri özelleştirmenize olanak tanır.

Diğer her şeyde olduğu gibi, YouTube'un satabileceğiniz ürün türü hakkında bazı hükümleri vardır. Daha fazla bilgi için Alışveriş reklamları politikalarına göz atın.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

2019 en kötü şifreleri ve güvenli şifre oluşturma ipuçları Önceki

2019 en kötü şifreleri ve güvenli şifre oluşturma ipuçları

Twitch Yayıncılarını Dilencilikle İtham Eden Gross Gore'a Hasan'dan Cevap Geldi Sonraki

Twitch Yayıncılarını Dilencilikle İtham Eden Gross Gore'a Hasan'dan Cevap Geldi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.