YouTube Premium nedir ve para ödemeye değer mi?

YouTube Premium nedir ve para ödemeye değer mi?

YouTube Premium, İnternet'in en büyük video platformunda görüntüleme deneyiminizi iyileştirmeyi vaat eden aylık bir abonelik hizmetidir. Karşılığında ne elde edeceğiniz aşağıdadır, böylece buna değip değmeyeceğine SİZ karar verebilirsiniz.

YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium, sitenin ücretli abonelik hizmetidir. Tüm videoların reklamsız görüntülenmesini, çevrimdışı oynatmayı ve öncelikle ünlü YouTube kişilikleri tarafından üretilen özel ve ücretli içerikler sunar.

ABD aboneleri için şu anda ayda 11,99 ABD dolarıdır ve buna bir YouTube Music Premium aboneliği dahildir.

YouTube Ekosistemi

YouTube Ekosistemi

Google'ın adlandırma düzenleri her zaman biraz karışıklık yarattı ve aynı şey YouTube için de geçerli. YouTube Red adlı bir hizmete aşina olabilirsiniz. 2018'den önce, sitenin abonelik katmanı buydu. Bununla birlikte, bu, YouTube Müzik'in tamamen ayrı bir uygulama olarak yeniden markalanmasını takiben YouTube Premium'a dönüştü.

Şu anda YouTube başlığı altında çok fazla marka ve hizmet olduğundan, bunları ayırmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir kılavuz:

YouTube Premium: Sitenin birincil ücretli abonelik hizmeti.

YouTube Müzik: Ücretsiz olarak müzik dinlemenizi sağlayan kendi uygulamasıyla ayrı bir müzik akışı hizmeti. Spotify ve Apple Music için Google'ın rakibi.

YouTube Music Premium: YouTube Müzik'in abonelik (9,99 $) sürümü. Ücretsiz sürümün aksine, Müzik uygulamasında arka planda oynatmaya, çevrimdışı indirmelere ve daha yüksek bit hızı sesine izin verir. Bunu YouTube Premium aboneliğinizin bir parçası olarak da alabilirsiniz. Şu anda Google Play Müzik'e erişim içeriyor, ancak yakında bunun yerini tamamen alacak.

YouTube TV: Hulu'ya benzer, canlı TV izlemenize ve bulut tabanlı DVR kaydetmenize olanak tanıyan canlı bir TV hizmeti.

YouTube Çocuk: Öncelikle çocuklar için tasarlanmış, yalnızca yaşa uygun içerik barındıran bir uygulama. YouTube Premium'un özellikleri de bunun için geçerlidir.

Premium'un Faydaları

YouTube Premium'a abone olmayı düşünüyorsanız, dikkate almanız gereken birçok özellik var. Hizmetin mevcut avantajlarının bir listesi:

Reklamsız görüntüleme: Sitedeki her şeyi herhangi bir reklam olmadan görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca web, akıllı telefonlar, Roku veya diğer akış cihazları da dahil olmak üzere Google hesabınızla oturum açtığınız herhangi bir platformda reklamsız görüntüleme elde edersiniz.

YouTube orijinalleri: Bazı TV şovları, belgeseller ve filmlerin yanı sıra özellikle yüksek profilli içerik oluşturuculardan orijinal içeriğe erişebilirsiniz.

Arka planda oynatma: Mobil cihazdaysanız, uygulamanın dışında olsanız veya telefon ekranınız kapalı olsa bile, görüntülemekte olduğunuz videodan ses çalmaya devam eder. Android'de, telefonunuzdaki diğer uygulamaları kullanırken videoları resim içinde resim de görüntüleyebilirsiniz.

Video indirme: Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çevrimdışı izlemek için video veya oynatma listesi indirebilirsiniz.

YouTube Music Premium: Bu hizmete ve beraberinde gelen tüm özelliklere de erişebilirsiniz.

Google gelecekte Premium'a ek özellikler ekleyebilir.

İçerik Oluşturuculara Katkıda Bulunma

İçerik Oluşturuculara Katkıda Bulunma

YouTube Premium'un en az konuşulan yönlerinden biri gelir paylaşımıdır.

YouTube'daki reklamları bir reklam engelleyici ile zaten engelliyorsanız, Premium hizmet oldukça işe yaramayabilir. Ancak, reklam engelleyiciler, platformdaki içerik oluşturucuların görünümlerinizden gelir elde etmesini önler. Birçoğu için, reklam geliri birincil gelir kaynaklarından biridir.

Premium, izleyicilere reklamsız bir deneyim yaşamalarının yanı sıra favori içerik oluşturucularına katkıda bulunmanın bir yolunu sunar.

Bunu hesaplamak için YouTube, hizmetten elde ettiği tüm gelirin bir kısmını birleştirir. Daha sonra bu tutarı, Premium abonelerden aldıkları toplam görüntüleme süresine göre içerik oluşturuculara dağıtır. Böylece, en çok izlediğiniz kanallar pastadan daha büyük bir pay alır.

YouTube'un katı para kazanma kuralları nedeniyle, birçok video şeytanlaştırılır. Ancak, bir içerik oluşturucu, videosu reklamlar için uygun olmasa bile Premium abonelerden gelir elde edebilir.

Premium'a para ödemeye değer mi?

Hizmeti ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Mobil uygulamayı sık sık kullanıyorsanız, arka planda oynatma ve çevrimdışı indirme, sahip olacağınız harika özelliklerdir. Artık uzun biçimli içerik barındıran bu kadar çok YouTube kanalıyla, uygulamada olmadığınızda uzun videoları dinleme seçeneği kullanışlıdır. Araba kullanırken veya akşam yemeği pişirirken dinlemek harika.

YouTube'u masaüstünüzden en sık izliyorsanız, zaten reklam engelleyici bir uygulama kullanabilirsiniz. Video reklam gelirleri son zamanlarda düşüyor ve bu da içerik oluşturucuların içeriklerinde daha fazla reklam yayınlamasına yol açtı. Videoları yapanları desteklerken kesintisiz video izlemek istiyorsanız, Premium bunu yapmanın tek yoludur.

Dikkate alınması gereken bir şey, Originals kütüphanesinin nispeten küçük olmasıdır. İçerik oluşturuculardan Premium içerik izlemekle ilgilenmiyorsanız, seçimi muhtemelen oldukça yetersiz bulacaksınız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Westworld 4. Sezon Onayı Aldı Önceki

Westworld 4. Sezon Onayı Aldı

Bugün kullanmanız gereken en iyi Android 10 özellikleri Sonraki

Bugün kullanmanız gereken en iyi Android 10 özellikleri

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.