Yükseltmeye hazır mısınız? iOS 16 Nasıl Yüklenir?

Yükseltmeye hazır mısınız? iOS 16 Nasıl Yüklenir?

Apple, bu hafta WWDC'de yeni mobil işletim sisteminin önizlemesini yaptı. Bu sonbahardaki resmi sürümü beklemek istemiyorsanız, hemen şimdi iPhone'unuza nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Hiç telefonunuza bakıp özelliklerinden biraz sıkıldığınızı hissettiniz mi? Heyecan hissetmek için bir veya iki yeni uygulama indirirsiniz, ancak bu duygu kısa sürede geçer. Peki, satın almak zorunda kalmadan yepyeni bir telefon almaya hazır mısınız?

Apple'ın iOS 16'sı bu hafta WWDC'de iPadOS 16 ve watchOS 9 ile birlikte tanıtıldı. Hemen farklı olduğunu anlıyorsunuz, çünkü çoğunlukla tanıdık kilit ekranı artık o kadar tanıdık değil. Artık özelleştirilebilir: Tarih ve saatin görünümünü değiştirebilir ve hatta üzerinde tuttuğunuz fotoğrafa derinlik ekleyebilirsiniz. Widget'ın yeni yolları olduğundan bahsetmiyorum bile.

iOS 16'yı biraz daha derinleştirin ve iMessages'ın metin mesajlarını düzenleme ve hatta geri çağırma dahil olmak üzere birçok yeni özelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. Siri'nin dikte becerileri, noktalama işaretlerini otomatik olarak işleyecek ve isterseniz emojiler ekleyecek kadar gelişti. Haritalar, sizi dolaşmak konusunda çok daha iyidir ve sonunda ona toplu taşıma geçişlerinizi ekleyebilirsiniz.

iOS 16'da keşfedilecek daha çok şey var, ancak tüm bunları denemek için sonbahara kadar beklemeniz gerekecek. Yoksa gerekmiyor mu? Erken indirmenin birkaç yolu var.

iPhone'um iOS 16'yı Çalıştırabilir mi?

iPhone'um iOS 16'yı Çalıştırabilir mi?

Eski iPhone'unuz hala çalışır durumda olsa bile, iOS 16'yı kaldırmayabilir. Bu iPhone'lardan birine sahipseniz, içiniz rahat olsun:

 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone SE (2022)
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8

Apple Geliştiricisi Olun

Apple Geliştiricisi Olun

Apple'dan herhangi bir yazılım güncellemesini deneyen ilk kişi olmak istiyorsanız, Apple Geliştirici Programına katılın. Hem bireyler hem de şirketler için tasarlanmıştır. Ancak herkes yılda 99 $ karşılığında katılabilir.

Yine de bir uyarı: iOS 16'nın erken bir sürümüne sahip olacağınız için, iOS'un kararlı sürümlerinde alışık olduğunuz küçük rahatsızlıklardan daha fazla hatayla karşılaşacaksınız. Geliştiricilerin yazılıma sahip olmasının tüm amacı, onu uygulamalarıyla test etmektir, böylece bazı uygulamalarınızın kullanılamaz hale geldiğini veya bilgi kaybettiğinizi görebilirsiniz. Kaydolmadan önce bununla rahat olduğunuzdan emin olun. Veya geliştirme sürümünü birincil olmayan ikinci bir iOS aygıtına yükleyin.

Herkese Açık Beta

Herkese Açık Beta

iOS eylemine erken katılmak istiyorsanız ve herhangi bir nakit harcamak istemiyorsanız, gelecek ay başlayacak olan genel betaya katılmayı düşünün. Mevcut uygulamalarınızdan bazıları işletim sistemiyle çalışmayabilir ve veri kaybedebilirsiniz; ancak denemek isterseniz, katılmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Herkese açık bir betanın amacı, geliştiricilerin henüz ortaya çıkarmadığı hataları bulmaktır. Bir iOS hayranıysanız, bu ilginç bir yan proje olabilir, özellikle daha eski bir iOS cihazınız varsa, muhtemelen bug'lu yazılımıyla yükseltmeyi karşılayabilirsiniz. Kullanılabilir olduğunda:

Apple Beta Yazılım Programı sayfasında iOS 16'ya tıklayın.

Cihazınızı eklemek için talimatları izleyin.

iPhone'unuza eklemek için beta yazılımını indirin.

Ayarlar'ı açın, profile dokunun ve Yükle'ye basın.

Telefonunuz yeniden başlatılacaktır.

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > İndir ve Yükle'ye gidin.

Genel Versiyon

iOS 16 resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, telefonunuzun bir açılır pencere uyarısıyla size hatırlatmasını bekleyebilir veya manuel bir güncellemeye zorlayabilirsiniz. (Güncellemeden önce verilerinizi yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir.)

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme'ye gidin. Ekranın altındaki iOS 16'ya Yükselt'e ve ardından İndir ve Yükle'ye dokunmanız gerekebilir, yoksa otomatik olarak İndir ve Yükle'ye yönlendirilirsiniz. Her iki durumda da, iPhone'unuzun bir parolası varsa, onu girmeniz istenir. Apple'ın şartlarını kabul edin ve ardından bekleyin.

Ekranda Güncelleme İstendi'yi göreceksiniz; bu, Apple'ın sizi indirme kuyruğuna eklediği anlamına gelir. iOS 16 indirmeye başladığında, üstte bir zaman tahmini çubuğu göreceksiniz; ne kadar bekleyeceğiniz, kaç kişinin yükseltmeye çalıştığına bağlıdır. Telefonunuzun daha sonra yeniden başlatılması gerekecek ve bu da birkaç dakika sürebilir.

Cihazınızda yeni iOS için yeterli yer yoksa, uygulamaları geçici olarak kaldırmanızı isteyen bir mesaj alırsınız. Devam'a basın, kurulum bittiğinde uygulamalar geri yüklenir. Güven sorunlarınız varsa, İptal'e basın ve güncellemeden önce uygulamaları manuel olarak kaldırın.

Gün içinde telefonunuza ihtiyaç duyduğunuzda, tam olarak bunu yapacak Bu Gece Yükle (Yeni bir pencerede açılır) seçeneği de vardır; cihazınızın şarj olması koşuluyla, uyurken iOS 16'yı yükleyin.

Otomatik güncellemeleri de açabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler'e gidin. iOS aygıtınız, prize takılı ve Wi-Fi'ye bağlı olduğunda bir gecede iOS'un en son sürümüne güncellenir.


Yazarın Diğer Yazıları

Samsung Smart TV'ler Resmen Konsol Oluyor: Samsung Gaming Hub'dan Xbox Uygulamasına Erişebileceksini Önceki

Samsung Smart TV'ler Resmen Konsol Oluyor: Samsung Gaming Hub'dan Xbox Uygulamasına Erişebileceksini

15 Xbox Series X, Series S Konsolunuzu Özelleştirmek için İpuçları Sonraki

15 Xbox Series X, Series S Konsolunuzu Özelleştirmek için İpuçları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.