Zoom kullanıcı sayısını 10 milyon'dan 200 milyon'a yükseltti

Zoom kullanıcı sayısını 10 milyon'dan 200 milyon'a yükseltti

Son zamanlarda güvenlik ve gizilik açıkları ile dikkatleri üzerine çeken Zoom uygulaması, görüntülü görüşme alanında kullanıcı sayısını yükseltmeye devam ediyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan, iş ve özel yaşamı ile ilgili görüşmeleri video konferans uygulamaları üzerinden takip ediyor. Bu uygulamaların en çok dikkat çekeni tabiki de Zoom uygulaması oldu. Son zamanlarda ortaya çıkan günvenlik açıkları ve kullancı bilgilerini sızdırılması, uygulamaya olan güveni sarsarken, uygulama her geçen güne göre, kullanıcı sayısını arttırarak yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Zoom CEO'su Eric Yuan yaptığı açıklamada, kullanıcıları için yeni çalışmalarının olduğunu ve kişisel gizlilik ve güvenlik ile ilgili proplemlerini 90 gün içinde kullanıcıları için çözüme kavuşturacaklarının sözünü verdi. Yuan, şirketinin video konferans uygulaması hakkındaki artan güvenlik endişelerine yanıt vermeye çalıştı. 

Coronavirüs salgını insanları evden çalışmaya zorlarken, günlük toplantı ve sosyal faaliyetler için Zoom'u kullanan kişi sayısı, Aralık ayında 10 milyondan, Mart ayında 200 milyona yükseldiğini açıkladı.

Bu süre zarfında, Zoom çoğunlukla şirket toplantılarında kullanılan bir uygulama olmaktan çıkıp, yaygın bir şekilde insanların birbiriyle sosyalleşme uygulaması haline geldi.

Yuan, bir blog yazısında, "Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, bu kullanıcı akışını desteklemek muazzam bir girişim ve tek odak noktamız oldu." Dedi. "Ancak, toplumun  ve kendi gizlilik ve güvenlik beklentilerimizin altında kaldığımızı kabul ediyoruz." Diyerek, Zoom uygulamasına olan güvenin azalmasını anladığını belirtti.

 Zoom şirketi, gizlilik ve güvenlik alanlarında sorunlarını çözüme kavuşturuncaya kadar 90 gün bouyncada Zoom için yeni bir özellik ve güncelleme sunmayacaklarını dile getirdi. Yuan, Zoom uygulamasına yeni özellikler eklemeyi durduracak ve böylece gizlilik sorunlarını çözüme kavuşturacağını söyledi.

Zoom şirketi ayrıca, tüketici uygulamalarının güvenliğini uygun şekilde ele aldığından emin olmak için, "üçüncü taraf uzmanlarla kapsamlı bir inceleme" ile birlikte, güvenlik çevrelerinden gelen kullanıcı verileriyle ilgili talepleri özetleyen bir şeffaflık raporu yayınlayacağını belirtti.

Yuan, ayrıca gizlilik ve güvenlik güncellemelerini görüşmek üzere, Çarşamba günleri saat 10:00'da haftalık bir web semineri düzenlemeye başlayacak.

Güvenlik araştırmacıları, bilgisayar korsanlarının Zoom kullanıcılarının Mac'lerindeki web kameralarının ve mikrofonların kontrolünü ele geçirmesine izin verebilecek hataları ve güvenlik açıklarını kullanıcılara göstermişti.

Elon Musk'ın SpaceX'in, NASA'da olduğu gibi, çalışanların Zoom'u tamamen kullanmalarını yasakladığı bildirildi.

Geçen hafta, Facebook hesabı olmayan kişiler için bile, sosyal ağa veri gönderdiğine dair bir raporun ardından Zoom, Facebook SDK'sını iPhone uygulamasından kaldırmıştı.   


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Tencent Oyunlarının Çakma Sürümlerini Yapan Firmaya Dava Açtı Önceki

Tencent Oyunlarının Çakma Sürümlerini Yapan Firmaya Dava Açtı

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 13 Film Sonraki

Karantina Günlerinde İzlenebilecek 13 Film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.