İnternete Bağlı Bir Çocuğu Olan Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 10 Şey

İnternete Bağlı Bir Çocuğu Olan Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 10 Şey

Günümüzde çocukları korumak, büyük ölçüde teknoloji yüzünden eskiye göre daha zor. Çocukları internette karşılaştıkları tehlikelere nasıl hazırlayacağınızı anlatmak istedik.

Siz internetten önceki hayatı hatırlıyor olabilirsiniz ama çocuklarınız hatırlamıyor. Bazıları, pandeminin ilk günlerinde birçoğumuz evden çevrimiçi çalışmaya başlamadan önceki hayatı zar zor hatırlıyor. Artık çocuklar internet erişiminin her yerde temiz hava kadar yaygın ve neredeyse bir o kadar önemli olduğunun farkındalar. Çocuklarınız dünyanın her yerinden çevrimiçi olarak bilgi ve eğlence bulabilir. Bu sınırsız erişim ebeveynler için hem kolaylık hem de endişe kaynağı olabilir.

Çocukları Korumak Hiç Bu Kadar Zor Olmamıştı

Modern ve bağlantılı bir ortamda çocuklarınıza göz kulak olmaktan endişe ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Araştırmaya göre, ABD'deki ebeveynlerin üçte ikisi, ebeveynliğin günümüzde 20 yıl öncesine göre daha zor olduğuna inanıyor ve bunun başlıca nedeni teknoloji.

Çevrimiçi öncesi çağda, ebeveynlerin çocuklarının kimlerle etkileşime girdiğini takip etmeleri daha kolaydı çünkü hepsini bizzat görebilmekteydiler. Artık çocukların, çoğu asla yüz yüze görüşemeyecekleri çevrimiçi yakın arkadaşları olabilir. Bu sanal arkadaşlar, çocuklarınızın zihinlerini ve eylemlerini aynı şekilde etkileyebilir. Bu arkadaşlar ayrıca, söyledikleri kişi olmayabilir - ebeveynler için geçerli bir endişe.

Konu çevrimiçi etkileşim olduğunda çocuklarınıza akıllı alışkanlıklar öğretmek size kalmış, böylece internet bağlantılı bir cihazla baş başa kaldıklarında doğru seçimleri yapabilirler. DP Solutions stratejik operasyonlar direktörü Ben Schmerler, günlük işine ek olarak çocuklara çevrimiçi güvenlik hakkında da eğitim veriyor. Ebeveynlerin ve çocukların çevrimiçi güvenlik, güvenlik ve mahremiyet hakkında bilmesi gereken bazı önemli noktaları açıkladı.

1. İnternet Sonsuza Kadar Var Olacak

Çocukların bugün sosyal sitelerde paylaştığı fotoğraflar, videolar ve diğer içerikler, bundan yıllar sonra onları rahatsız edebilir. Çocuklarınıza, çevrimiçi paylaşım yapma konusunda akıllı olmanın ve başkalarının görmesini istemedikleri hiçbir şeyi yayınlamamanın önemli olduğunu bildirin.

Schmerler, “Birçok web sitesi kişisel bilgilerinizi korumaktan bahsederken veya size paylaşım ayarları sağlarken, bu araçların verilerinizi bir ihlalden koruyacağının garantisi yoktur. Facebook'ta bir şey yayınladığınızda veya üçüncü bir şahısla hassas bir şey paylaştığınız zaman, niyetiniz olmasa bile internete düşerse şaşırmayın.” diye uyarmaktadır

Bugünün internetinde insanlar 20 yıl önce yayınladıkları, hatta sildikleri şeyler yüzünden itibarlarını ve hatta işlerini kaybedebilirler. Örneğin, bir tweet'i silmeniz, onun hâlâ bir yerde arşivlenmediği anlamına gelmez.

2. Kimlik Avı Dolandırıcılığına Kanmayın

Oyun içi bir sohbet kutusundaki kötü amaçlı bir bağlantıya tıklayarak veya bir e-posta ekini açarak ve bir kimlik avı saldırısının kurbanı olarak, sizin ve çocuğunuzun farkında olmadan bir bilgisayar korsanına bilgi vermediğinizden emin olun. Kimlik avcıları, meşru yazışmalar gibi görünen e-postalar gönderir ve hesaplarınıza takip saldırıları gerçekleştirebilmeleri için kullanıcı adları ve şifreler gibi kişisel bilgilerden vazgeçmenize güvenir.

Schmerler, "Bir bağlantıya veya gönüllü bilgisine tıklamadan önce, tam olarak ne yaptığınızı bildiğinizden ve kaynağa güvendiğinizden kesinlikle emin olun" dedi.

3. Yamaları ve Güncellemeleri Yoksaymayın

Gününüzden birkaç dakikanızı çalabilir, ancak çocuğunuzun cihazını güncellemek, çevrimiçi sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Kötü aktörler, saldırılara karşı daha savunmasız olan yama uygulanmamış cihazları kullanan insanlara güvenir.

4. İnternette Hiçbir Şey Gerçekten Ücretsiz Değildir

İster oynaması ücretsiz bir oyun, ister ücretsiz indirme olsun, şirketler sizin veya çocuğunuzun ücretsiz olarak onlara kişisel bilgiler sunacağını umar. Şirket daha sonra bilgilerinizi yeniden satar veya oyun içi öğeler satın almanızı sağlar. Schmerler, "Aynı şey sosyal medya web siteleri ve internetteki diğer kullanımı ücretsiz kaynaklar için de geçerli. Bu sitelerin çoğunun, nasıl yapılacağı tam olarak net olmasa da, sizden para kazanma stratejisi var.” diyor.

Hem gerçek dünyada hem de çevrimiçi olarak popüler uygulamaların sizin hakkınızda ne kadar veri topladığına şaşırabilirsiniz. Shadier ücretsiz uygulamaları, söz konusu uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda bile sizi çevrimiçi takip ederek gerçekten şaşırtıcı miktarda veri toplayabilir. iOS ve Android, izin verilen izleme uygulamalarının miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı araçlar sunar.

5. Ekran Süresi Sınırlarını Kolaylaştırın

Ebeveynler için okulla ilgili olmayan ekran başında geçirilen zamanı kısıtlamak cezbedicidir, ancak çocuklar genellikle çevrimiçi etkileşimde bulunur, bu da onların gelişimi için önemlidir. Çevrimiçi olarak geçirilen doğru süre çocuktan çocuğa değişir ve ekran başında geçirdikleri zamanı fazla zorlanmadan yönetebilirsiniz.

Örneğin Apple, cihazlarında, çocuklarınızın ekranların önünde ne kadar zaman geçirdiğini görmenize yardımcı olabilecek yerleşik ebeveyn denetimlerine sahiptir. Google ve Microsoft, çocuğunuzun ekran başında geçirdiği zamanı yönetmenize yardımcı olacak ücretsiz araçlara da sahiptir.

6. Bilgi Kaynaklarını Araştırmayı Öğrenin

İnternetin güçlü yönlerinden biri, fikirlerin ve medyanın özgürce değiş tokuşudur: Herkes çevrimiçi olarak her şeyi yayınlayabilir. Ne yazık ki bu, herkesin dezenformasyon yayınlayabileceği ve bunu gerçek olarak sunabileceği anlamına geliyor.

Schmerler, "İnternetle ilgili en büyük şeylerden biri, bağlanabilirliğin erişilebilirliği ve basit bir Google aramasıyla erişilebilen çok miktarda bilgiye sahip olmasıdır. Bu erişilebilirliğin diğer yüzü, yaygın yanlış bilgiler ve insanların bağnaz ve olumsuz görüşler.” diyor

Çocukların, sosyal medyanın yarım yamalak düşünceleri ve dürtüsel görüşleri gerçek gerçekler ve özenli araştırma sonuçları kadar hızlı ve uzağa yayabileceğini erken fark etmeleri önemlidir. Sizi veya çocuğunuzu belirli bir şekilde düşünmeye ve hissetmeye teşvik eden sözde etkileyicilere sahip birçok YouTube videosu ve Reddit dizisi var. Çocuklarınıza eleştirel düşünme becerilerini nasıl kullanacaklarını öğretmek ve çevrimiçi olarak doğrulanmış kaynakları kullanarak açık fikirli araştırmalar yapmak, tomurcuklanan birçok yanlış bilgiyi yakalamaya yardımcı olabilir. Çocukları, mantıklı olduğu yerlerde de incelenmiş çevrimiçi öğrenme sitelerine danışmaya teşvik edin.

7. Değişim Süreklidir, Bu Yüzden Düzenli Bilgi Verin

Popüler yeni oyun veya sosyal platform bir veya iki ay içinde soğuyabilir, bu nedenle çocuklarınızı çevrimiçi yaptıkları hakkında konuşmaya ikna etmeye çalışın. Çevrimiçi ortamda çocuklara ayak uydurmak tam zamanlı bir iş olabilir. Çoğu ebeveyn kontrolü uygulaması sosyal medya gönderilerini çok iyi izleyemez, bu nedenle çocuklarınız çevrimiçi olduklarında onlarla açık iletişim kurun.

“Yıllar önce, Myspace baskın sosyal medya platformuydu. Yahoo, arama trafiği için Google'ın önemli bir rakibiydi. Bağlantılı çocuğunuz şimdi Minecraft'ı sevebilir, ancak her zaman onun yerini alacak yeni bir sıcak oyun veya web sitesi vardır, "diyor Schmerler.

8. Teknolojiden Anlayan Çocuklarınıza Saygı Gösterin

En iyi ebeveyn denetimi aracı sağduyudur. Çocuklarınız muhtemelen kullandıkları teknoloji hakkında sizden daha çok şey biliyorlar, bu yüzden onların bilgilerine saygı duyduğunuzu gösterin. Çocuklarınızı gözetlemek için istilacı ebeveyn kontrolü yazılımı yüklemek, onlara güvendiğinizi göstermek için pek bir şey yapmaz ve muhtemelen bunu aşabilirler. Daha pratik bir yaklaşım benimsemek korkutucu olabilir, ancak çocuklarınızla ilişkiniz için harikalar yaratabilir.

Ebeveyn denetimi yazılımı yüklemeyi seçerseniz, çocuklarınızla işbirliği yaparak en iyi sonucu vereni seçin. Onlarla bazı ev kurallarını gözden geçirin ve konu internet erişimi olduğunda istek ve ihtiyaçları hakkında sizinle konuşmalarına izin verin. Ardından bu tartışma noktalarını alın ve ebeveyn kontrol yazılımını seçmenize yardımcı olması için kullanın. Test ettiğimiz bazı hizmetler, çocuğunuz uygunsuz bir siteyi ziyaret etmeye çalıştığında veya ekran başında kalma süresi dolmaya yaklaştığında bir engelleme yerine bir uyarı görüntüleyerek, izleme konusunda daha pratik bir yaklaşım benimsiyor.

9. Çevrimiçi Yaratıcılığı Teşvik Edin

İnternet, birçok yaratıcı ve teknolojik alanda öğrenmenin ve başarmanın önündeki engelleri yıktı. Çevrimiçi bir kitlenin önünde profesyonel bir varlık oluşturmalarına yardımcı olarak gençlerinizin tutkularını besleyin. Bu, onları TikTok veya YouTube videoları yapmaya, bir blog veya podcast başlatmaya ve hatta çevrimiçi haber kaynaklarına içerik katkıda bulunmaya teşvik etmek anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, kendilerini potansiyel olarak düşmanca yabancılardan oluşan bir kitlenin önüne koymak korkutucu olabilir. Ergenlik çağındaki çocuğunuza, kendilerini ve çalışmalarını anonim bir izleyici tarafından eleştiriye sunduklarında karşılaşabilecekleri potansiyel tehlikeler hakkında bilgi verin ve çalışmalarını çevrimiçi paylaşmakla hâlâ ilgilenip ilgilenmediklerine karar vermelerine izin verin.

10. Bir Süreliğine Her Şeyi Çevrimdışı Hale Getirin

Dışarı çıkın. Video oyun konsolunun fişini çekin, bilgisayarın güncellemelerini çalıştırmasına izin verin ve birkaç saat veya birkaç günlüğüne çevrimiçi dünyayla bağlantısını kesin. Wi-Fi olmayan bir kamp gezisi, çocuklarınızı biraz daha yakından tanımanız için size zaman verebilir. Ayrıca çocuklarınıza internetten önce dünyanın nasıl olduğunu gösterme şansınız olur. Kim bilir? Hatta eski tarz, analog hayatı bile tercih edebilirler.


Yazarın Diğer Yazıları

Benzer Konularıyla Bunu İzledim Sanki Dedirten 12 Film Önceki

Benzer Konularıyla Bunu İzledim Sanki Dedirten 12 Film

Fall Guys Oynaması Ücretsiz Oldu Ancak Steam'den Kaldırıldı Sonraki

Fall Guys Oynaması Ücretsiz Oldu Ancak Steam'den Kaldırıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.