Benzer Konularıyla Bunu İzledim Sanki Dedirten 12 Film

Benzer Konularıyla Bunu İzledim Sanki Dedirten 12 Film

Tekmoloji olarak küçük bir zaman aralığı ile vizyona giren ve çok benzer görünen filmlerin bir listesini hazırladık.

Film endüstrisi durmuyor ve her yıl yüzlerce film yayınlıyor. Aralarında benzer çalışmaların olmayacağını düşünmek saflık olur. Bazen içerik oluşturucular belirli bir filmin başarısını tekrarlamaya ve senaryoyu kopyalamaya çalışırlar. Diğer zamanlarda, aynı filmler, o sırada trend olan şeylere bir yanıt olarak neredeyse aynı anda gelir. İkinci durumda, bir senarist ikincisinin senaryosuna mı bakıyor yoksa tesadüfen benzer fikirlere mi sahip olduklarını anlamak zor.

Biz de Tekmoloji olarak küçük bir zaman aralığı ile vizyona giren ve çok benzer görünen filmlerin bir listesini hazırladık.

Benzer Konularıyla Bunu İzledim Sanki Dedirten 12 Film


1
Snow White and the Huntsman — Mirror Mirror
2012 yılında ünlü Pamuk Prenses hakkında 2 film yayınlandı: Snow White and the Huntsman ve Mirror Mirror. Her iki durumda da izleyicilere Pamuk Prenses'in güçlü bir kişiliğe sahip olduğu ve bir prens tarafından kurtarılmasına gerek olmadığı ünlü masalın alternatif bir versiyonu gösterildi. Bu filmlerin her birinde üvey anne kraliçenin ezici bir karizmaya sahip olması ve ana karakteri neredeyse gölgede bırakması dikkat çekicidir.

2
It Takes Two - The Parent Trap
It Takes Two filmi 1995'te vizyona girdi ve 3 yıl sonra, 1998'de izleyiciler The Parent Trap adlı başka bir film izledi. Her iki filmin de olay örgüsü, tesadüfen karşılaşan ve birbirlerine tıpatıp benzeyen iki kızı anlatıyor. Ebeveynlerinin ve koruyucu ebeveynlerinin kişisel hayatlarını kurarak oyunlarına başlarlar.

3
The Butterfly Effect — Mr. Nobody
The Butterfly Effect (2004) ve Mr. Nobody (2009) filmlerinin ana karakteri özel bir yeteneğe sahip birisidir. Şu ya da bu kararı verirse gelecekteki yaşamının nasıl gideceğini önceden görebilir. Ve erkeklerin yetenekleri farklı şekilde açıklansa da, her iki durumda da geçmiş eylemlerini analiz ederler ve onları mutlu edecek yolu bulmaya çalışırlar.

4
EDtv — The Truman Show
EDtv'yi (1999) oluştururken, filmin yönetmeni Ron Howard, The Truman Show (1998) adlı aynı konuya sahip bir filmin yayınlanmak üzere olduğunun farkındaydı. Her iki durumda da olay örgüsü, gerçek hayatı televizyonda yayınlanan bir adamın etrafında döner. Howard, Jim Carrey ile olan projenin başarı şansı olmadığından emindi. Ama yanılıyordu çünkü The Truman Show herkesi şaşırttı ve EDtv'nin asla anılmadığı kült film listelerine girdi.

5
Batman v Superman: Dawn of Justice — Captain America: Civil War
2016'da, süper kahramanlarla ilgili filmlerin hayranları çok mutluydu çünkü çok sevilen sinema evrenlerinden ikisi neredeyse aynı anda yeni bölümler yayınladı. Batman v Superman: Dawn of Justice ve Captain America: Civil War'ın farklı kişiler tarafından yaratıldığı biliniyor, ancak izleyiciler her iki hikayenin nasıl başladığı, bittiği ve hatta savaş sahneleri ile filmlerin birbirine çok benzediğini fark etti.

6
Friends with Benefits — No Strings Attached
2011 yılında vizyona giren Friends with Benefits ve No Strings Attached filmleri seyirciye aynı hikayeyi anlatmıştır. Genç bir kız ve bir erkek, ciddi duygulara yer olmayan hiçbir yük ve yükümlülük olmaksızın bir ilişkiye başlamayı kabul ederler. Ancak zamanla birbirlerini daha iyi tanırlar ve ilk anlaşmalarını yerine getirmeleri zorlaşır.

7
Red Planet — Mission to Mars
2000 yılında, film yapımcıları uzay konulu 2 film yayınlayarak bilim kurgu filmlerinin hayranlarını memnun etmeye karar verdiler - Red Planet ve Mission to Mars. Filmler, yönetmenlerin benzer bir senaryo gösterdikleri için bir tür anlaşmaya sahip oldukları hissini yarattı - her iki filmde de astronotlar Mars'ı araştırıyor ve keşfedilmemiş bir dünyayla karşı karşıya.

8
K-9 - Turner & Hooch
Belki de bir insan ve köpek arasındaki dostluk hakkında olanlardan daha dokunaklı bir hikaye yoktur. 1989'da bu konuyla ilgili en az 2 film seyirciyi gözyaşlarına boğdu - K-9 ve Turner & Hooch. Polis olarak görev yapan ana karakterler, tesadüfen, sıkıntılı işlerinde kendilerine yardımcı olan 4 ayaklı bir arkadaş edinirler.

9
The Hunger Games — Divergent
Hem The Hunger Games (2012) hem de Divergent (2014) farklı yazarların kitaplarına dayanıyor, ancak yine de izleyiciler onları oldukça benzer buldu. Her iki film de sosyal katmanlarının katı bir şekilde bölündüğü distopik dünyaları gösteriyor. Ana karakter, güçlü bir kişiliğe sahip genç bir kız olarak sistemle savaşmak zorunda kalacak.

10
Oblivion — After Earth
Kıyamet sonrası neler olduğu konusunda 2013'te 2 film yayınlandı: Tom Cruise ile Oblivion ve Will Smith ile After Earth. Olaylar uzak bir gelecekte geçiyor. Ana karakterler, uzaylılar tarafından fethedilen terk edilmiş bir gezegende hayatta kalmak için savaşıyorlar.

11
Madagascar — The Wild
Animasyon dünyasında da benzer konulara sahip çizgi filmler var. Örneğin, Madagaskar (2005) ve The Wild (2006), genç izleyicilere hayvanat bahçesinden kaçan hayvanların neşeli maceralarını gösteriyor. Ancak bu sefer 2. film, diğerini inanılmaz şekilde taklit ettiği için ağır bir şekilde eleştirildi.

12
A Quiet Place — The Silence
Gişede başarılı olan korku filmi A Quiet Place 2018'de vizyona girdi ve daha az başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz The Silence bir yıl sonra vizyona girdi. Tabii ki, birçok insan ikinci filmi kopyacı olduğu için kınıyordu, ancak yaratıcıları daha ilk film vizyona girmeden önce üzerinde çalışıyordu. Her iki filmin de olay örgüsüne göre, ana karakterler sessiz kalmak zorunda çünkü yüksek sesler mutantları cezbediyordu.

Yazarın Diğer Yazıları

Kıyamet Sonrası Macera Oyunu Beautiful Desolation Ücretsiz Oldu Önceki

Kıyamet Sonrası Macera Oyunu Beautiful Desolation Ücretsiz Oldu

İnternete Bağlı Bir Çocuğu Olan Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 10 Şey Sonraki

İnternete Bağlı Bir Çocuğu Olan Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 10 Şey

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.