İPhone, iPad ve Mac'inizde Apple Notes nasıl kilitlenir

İPhone, iPad ve Mac'inizde Apple Notes nasıl kilitlenir

Kişisel veriler veya hassas fotoğraflar da dahil olmak üzere kimsenin görmesine izin vermeyeceğiniz şeyleri çok kolay bir şekilde koruyabilirsiniz.

İPhone ve iPad'de Notlar Nasıl Kilitlenir

Notları Kilitle özelliğini kullanarak iPhone ve iPad'deki Apple Notes uygulamasında ayrı ayrı notları kilitleyebilirsiniz.

Notlar” uygulamasını açın ve not listesine gidin. Uygulamayı Ana ekranınızda bulamıyorsanız Apple'ın yerleşik Spotlight Aramasını kullanın. Kilitlemek istediğiniz notu bulun ve üzerinde sola kaydırın.

Notlar

Burada Kilit simgesine dokunun.

Kilit

Açılır pencereden şifrenizi girin. Kilit özelliğini ilk kez kullanıyorsanız, bir şifre oluşturmanız istenir. İşiniz bittiğinde "Tamam" a hafifçe dokunun.

şifrenizi girin

Not şimdi kilitlenecektir. Pencerenin sol kenarındaki Kilit simgesinden anlayabilirsiniz.

şifrenizi girin

Nota dokunduğunuzda, uygulama notun kilitli olduğunu size bildirir. Buradan, “Notu Görüntüle” ye dokunun.

Notu Görüntüle

Face ID veya Touch ID'yi etkinleştirdiyseniz, biyometri kullanarak kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Alternatif olarak, şifrenizi girebilirsiniz.

Face ID veya Touch ID'yi etkinleştir

Notun kilidi açıldıktan sonra düzenleyebilirsiniz. Notun kilidinin hala açıldığını bulmak için geri dönebilir, dolaşabilir ve geri dönebilirsiniz. Uygulamadan çıkıp tekrar başlatırsanız not tekrar kilitlenir.

Üst araç çubuğundan “Kilitle” düğmesine dokunarak da notu manuel olarak kilitleyebilirsiniz.

Kilitle

Kilidi kaldırmak istiyorsanız, Paylaş düğmesine dokunun.

Paylaş

İOS veya iPadOS Paylaşım sayfasından “Kilidi Kaldır” a dokunun. Bir saniye sonra bir "Kilit Kaldırıldı" mesajı görürsünüz ve kilit kaybolur.

Kilidi Kaldır

Çok fazla notunuz varsa, yalnızca kilitli notları hızlıca filtrelemenin bir yolu. Notlar uygulamasından, “Arama” çubuğuna dokunun ve ardından “Kilitli Notlar” filtresini seçin.

Kilitli Notlar

Mac'te Notlar Nasıl Kilitlenir

Notları Kilitle özelliği Mac'te de mevcuttur. Mac'inizde aynı Apple Kimliğini kullanıyorsanız, iPhone veya iPad'deki tüm notlarınızın senkronize edildiğini ve bilgisayarınızda mevcut olduğunu görürsünüz.

İPhone veya iPad'inizde zaten bir Notes şifresi oluşturduysanız, Mac'inizdeki notların kilidini açmak için aynı şifreyi kullanabilirsiniz.

Mac'inizdeki bir notu kilitlemek için "Notlar" uygulamasını açın ve kilitlemek istediğiniz notu seçin.

Şimdi, üst araç çubuğundan “Not” simgesini tıklayın ve açılır menüden “Notu Kilitle” seçeneğini seçin.

Mac'te Notlar Nasıl Kilitlenir

Bir sonraki açılır pencereden Apple Notes şifrenizi girin. Mac'inizde Notları Kilitle özelliğini ilk kez kullanıyorsanız, bir şifre oluşturmanız istenir. İşiniz bittiğinde "Tamam" ı tıklayın.

Apple Notes şifrenizi girin

Not kilitli notlar listesine eklenmiş olsa da yine de kilitlenmez. Aslında, başka bir uygulamaya gidip geri dönerseniz, notun hala kilidi açılmış ve düzenlenebilir olduğunu görürsünüz.

“Kilitle” düğmesini tıklayıp “Tüm Kilitli Notları Kapat” seçeneğini seçerek notu manuel olarak kilitlemeniz gerekir.

Tüm Kilitli Notları Kapat

Şimdi, notu seçtiğinizde, Notlar uygulaması notun kilitli olduğunu söyleyecektir. Şifrenizi girin ve notun kilidini açmak için “Return” tuşuna basın.

Şifrenizi girin ve notun kilidini açın

Kilidi bir nottan kaldırmak istiyorsanız, araç çubuğundaki “Not” düğmesine tıklayın ve ardından “Kilidi Kaldır” seçeneğini seçin.

Kilidi Kaldır

Yalnızca kilitli notları filtrelemek için üst araç çubuğundan “Ara” çubuğunu tıklayın ve ardından önerilen aramalardan “Kilitli Notlar” seçeneğini seçin.

Kilitli Notlar


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google Chrome'da sekmeleri nasıl gruplandırabilirsiniz Önceki

Google Chrome'da sekmeleri nasıl gruplandırabilirsiniz

Apple sağlık çalışanları için 1 milyon yüz siperi üretecek! Sonraki

Apple sağlık çalışanları için 1 milyon yüz siperi üretecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.