İzleyicileri Kurnazca Manipüle Eden 10 Kült Film

İzleyicileri Kurnazca Manipüle Eden 10 Kült Film

Tekmoloji olarak birkaç efsanevi filmi bayıla bayıla izledik ve bazılarında oldukça kaba ve hatta zehirli mesajlar bulduk.

Filmler, özellikle de bir kült tarafından takip edilenler, dünyayı görme biçimimizi, davranışlarımızı ve hatta ahlaki değerlerimizi bir dereceye kadar etkiler. Bir filmde bir konunun açıkça propagandası yapıldığında ve onu anında gördüğünüzde bu başka birşeydir, ancak bir film ince ve fark edilmeden her zaman hoş ve hoş olmayan bazı fikirleri izleyicilerinin kafasına yerleştirdiğinde tamamen farklı bir hikayedir. Film çocuklar veya gençler tarafından izlenirse işler daha da ciddileşir.

İzleyicileri Kurnazca Manipüle Eden 10 Kült Film

1. Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) and Charlie and the Chocolate Factory (2005)

Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) and Charlie and the Chocolate Factory (2005)

Willy Wonka alışılmadık bir karakter. Psikolojik olarak travma geçirmiştir ancak çikolata fabrikasını kurarak bu rahatsızlıkla başa çıkmayı başarmıştır. Oldukça eksantriktir, ancak nedense, ana karakter Charlie ile “özel” bir ilişki kurma fikrinden kimse telaşlanmaz. Sevimli, çılgın bir adam ama biri onu sinirlendirdiğinde çılgınlığı uçup gidiyor ve öfkesi gün yüzüne çıkıyor.

Filmin ana mesajı, gizemli yabancıları tehlikeli olarak algılamamamız gerektiğidir. Bir çocuk filmi izledikten sonra hoş ve çekici bir adam onlara bir çikolata ikram edip onları yürüyüşe davet ettiğinde gerçekten bir yere gitmeyi kabul edebilir. Ancak çocuğun bu toplantı sonucunda çikolata üreten bir fabrikayı miras alması pek olası değildir.

2. Beauty and the Beast (2017)

Beauty and the Beast (2017)

Bu filmin (ve örneğin Shrek gibi diğer benzer filmlerin) ana fikri, dış güzelliğin o kadar önemli olmadığı, ancak iç güzelliğin daha önemli olduğudur. Ancak olay örgüsüne daha yakından baktığınızda, yapımcıların kendileriyle çeliştiğini hemen göreceksiniz.

Büyüleyici prens canavara dönüştü çünkü içsel nitelikleri oldukça kötüydü ve bunun için büyücü tarafından lanetlendi. Güzel bir kız çirkin canavara aşık olduğunda ve bu duygu karşılıklı olduğu ortaya çıktığında, büyücü tekrar ortaya çıkar ve laneti kaldırır. Bu, filmin sonunda her şey güzelleşirken, iç güzelliğin bir öncelik olduğu fikri anlamsızlaşıyor demektir.

3. The Devil Wears Prada (2006)

The Devil Wears Prada (2006)

Andy'nin ailesi, yeni işine uyum sağlamakta zorluk çektiğinde onunla empati kurdu. Ancak kariyerinde başarılı olmaya başlayınca erkek arkadaşından arkadaşlarına ve hatta meslektaşlarına kadar herkes ondan nefret etmeye başladı.

Öte yandan başarılı bir kariyer yapmış ancak kocasını kaybetmiş bir kadın olan Miranda Priestly'yi görüyoruz. Andy'nin hayatının gelişebileceği olası yollardan biri.

Böylece film, basit ama hoş olmayan fikirleri aktif olarak teşvik eder: Bir kadın işte başarılı olursa, er ya da geç, kariyeri ve kişisel hayatı arasında karar vermek zorunda kalacaktır. Bu arada, film, kişinin kişisel bir hayatı tercih etmesi gerektiğine dair “doğru” kararın ipuçlarını veriyor. Bununla birlikte, Andy'nin erkek arkadaşı onunla kalabilir ve "kahya" rolünü oynayabilir, çünkü onun kariyer gelişimi potansiyeli açıkça onunkinden daha düşüktü.

4. A Christmas Story (1983)

A Christmas Story (1983)

Ralphie Noel için bir havalı tüfek almayı hayal ediyor ama ailesi çok tehlikeli olacağına inandıkları için onu satın almak istemiyor. Çocuk pes etmez ve okulda hayalini kurduğu silahın ayrıntılı bir açıklamasıyla büyük bir kompozisyon yazar. Ama bu hile işe yaramaz. Sonra Ralphie Noel Baba'ya gider ve ona bu silahı vermesini ister ama Noel Baba da bunun tehlikeli olduğunu düşünür.

Sonunda, üzgün çocuk, Noel için uzun zamandır beklenen “oyuncağı” babası ona sunduğunda nihayet alır. Filmin fikri basittir: Bir şey istiyorsanız, inatçı ve ısrarcı olun ve yetişkinler ve yetkili kişiler buna karşı olsa bile elde edeceksiniz. Ralphie'nin istediği hediye kafalarda bu kadar soru işareti oluşturmasaydı, fikir kulağa hoş gelebilirdi.

5. The Breakfast Club (1985)

The Breakfast Club (1985)

Gençlik draması etrafında dönen bu kült klasiğin, yanlış anlaşılan dışlanmışlar, mükemmel sporcular, altın gençlik ve inatçı holiganlar hakkındaki klişeleri ortadan kaldırması gerekiyordu. Bunun yerine, yapımcılar sadece bu klişeleri pekiştirdiler.

Örneğin, kötü çocuk John Bender, zengin bir aileden gelen Claire'i filmin yarısı boyunca aşağılamaya ve zorbalık etmeye devam eder ve sonunda ona aşık olur. Sonra her şey bir öpücükle biter. Ne yazık ki, yetişkinler için, ilk sorunlar ortaya çıktığında bu ilişkilerin çıkmaza gireceği açıktır çünkü ne kadar uğraşırsanız uğraşın, taraflar birbirini dinlemez. Ek olarak, hikayede gizlenmiş başka bir endişe verici fikir daha var: Seni yenerse, seni seviyor (John'un Claire'i yalnızca onu ağlatmak için aradığı sahnelerde görülebilir).

Garip görünen ve garip giyinen kız Allison, garip bir mesajın başka bir örneğidir. Filmin sonunda güzel popüler kız Claire'in yardımıyla değişiyor. Onu hiç fark etmeyen atlet Andrew, aniden kızın yeni görünümüne hayran kalır ve onunla çıkmaya başlamak ister. Buradaki ana fikir nedir? Başkaları gibi değilseniz, uyum sağlayın ve her şey yoluna girsin midir?

6. The Ugly Truth (2009)

The Ugly Truth (2009)

Bu romantik komedi, kişisel hayatını iyileştirmeye çalışırken sürekli aksilikler yaşayan bir kariyer kadını olan Abby hakkında. Aniden, programına konuk olmaya hazırlanan Mike ile tanışır. Mike'ın performansı açık cinsiyetçiliği gösteriyor. Örneğin kendisiyle aynı fikirde olmayan kadınlara “erkeklerle ilgilenmeyen çirkinler” diyor.

Daha sonra Mike, Abby'nin akıl hocası olur ve ona nasıl düzgün bir erkek elde edileceğine dair tavsiyeler verir. Tavsiye sözleri oldukça belirsiz, ona her şey yolundaymış gibi davranmasını söylüyor, öyle olmasa bile; ve şakalarına komik olmasalar bile gülmek. Görünüşe göre Abby kadar zeki ve başarılı biri tüm bu önerileri sorgulayacaktır, ancak bir erkek elde etme arzusu diğer tüm isteklerinin önüne geçmiştir.

Dahası, filmin tamamı, "kadınsı" hedeflerinize ulaşmak için erkekleri manipüle etmenin çok kolay olduğu fikrini teşvik ediyor. Sonuç: Bu film, en saf haliyle bir cinsiyetçilik örneğidir.

7. Fight Club (1999)

Fight Club (1999)

Bu film için pek masum denilemez, ancak yine de kült statüsüne sahiptir çünkü sisteme karşı çıkan ve savaşı kazanan bir kişi hakkında en iyi hikayelerden biridir. Başka bir deyişle, film oldukça motive edici.

Ancak olaya başka bir açıdan bakmakta fayda var. Aslında ana düşünce şudur: Gerçek bir erkek olmak istiyorsan, hazır olsun ya da olmasın, sırf güçlü olduğun ve yapabileceğin için herkesle kavga et. Bu nedenle, erkeklerin her zaman savaşması gerektiği fikri insanların vicdanına yerleşir.

8. Romeo and Juliet (ve tüm film uyarlamaları)

Romeo and Juliet

Birçok kuşağa ilham veren trajik aşk hikayesi aslında çok tehlikeli bir mesajı saklıyor: Aşk adına hayatınızı durdurabilirsiniz ve bu doğru bir karar olacaktır. Ancak psikolojik olarak sağlıklı bir bakış açısıyla kararın farklı olması gerekir. Bir kişi, sevilen birinin kaybının tüm üzüntülerini ve zorluklarını aşmalı ve onlarsız yaşamayı öğrenmelidir.

Üstelik Romeo ve Juliet'in yaptıkları aşkla açıklanamaz ve açıklanamaz. Kendini yaşamdan mahrum etmek, sadakatin kanıtı değil, bir zayıflık, bencillik ve muhtemelen bir zihinsel bozukluk eylemidir.

9. The Parent Trap (1961 ve 1998)

The Parent Trap (1961 ve 1998)

Film, ebeveynleri boşanmış travma geçirmiş çocuklar için özel bir tehlikeyi öne çıkarıyor. Onlara umut ve boşanmanın ebeveynlerinin hayatlarında büyük bir hata olduğu ve her şeyin hala düzeltilebileceği inancı veriyor. Ne yazık ki, gerçek hayatta işler biraz daha karmaşıktır ve çocuklar ebeveynlerinin özel hayatlarına müdahale etmemelidir. Buna ek olarak, ebeveynlerinin ilişki kurabileceği yeni önemli kişilerden nefret etmeyi öğrenmemelidirler.

10. Iron Man (2008)

Iron Man (2008)

Demir Adam olarak da bilinen Tony Stark, son derece zengindir ve varlıklı insanlar hakkında basmakalıp fikirlere göre davranır. O kinci ve zalimdir ve her türlü ahlaki normu atlayarak istediğini yapar. Böylece izleyicilere şu mesaj iletilir: Çok paranız varsa, istediğinizi yapabilirsiniz ve sorumlu tutulmazsınız.


Yazarın Diğer Yazıları

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz? Önceki

Çocuklarınıza İnternette Güvende Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Tüm Hafta Sonunu Bitirmek için Harcamaya Değer 14 Mini Dizi Sonraki

Tüm Hafta Sonunu Bitirmek için Harcamaya Değer 14 Mini Dizi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.