Titanik Filmi Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek


Sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden biri olan Titanik hakkında daha önce duymadığınız 10 ilginç bilgi.

Sinema tarihinde hiç bir film, Titanik'in ulaştığı başarıya erişememiştir. Yaşlı, genç, siyah, beyaz, ilgili, ilgisiz… 1997'den sonra hayatta olan herkesin üzerinde uzlaştığı bir konu varsa, o da: Titanik'in muhteşem bir film olduğudur. Leonardo di Caprio'yu 20 yaşında devasa bir ünlüye dönüştüren, Oscar'da aday olduğu 14 daldan 11'ini kazanarak en fazla Oscar kazanan 3 filmden biri olan bu devasa yapım, Titanik faciasını bir aşk ekseninde anlatıyor.  

titanik

Biz de bu yazımızda Titanik filmi ile ilgili az bilinen 10 ilginç bilgiyi sizler için derledik. 

Titanik filmini henüz izlemeyenler için video "spoiler" içere... Bir dakika! Bu filmi yer yüzünde izlememiş biri kaldı mı? Filmin sonunda gemi batıyor. 

Şimdi listeye dönüyoruz: 

10: Numara: Jack ve Rose için ilk düşünülen oyuncular

jack and rose

Filmde Jack ve Rose isminde 2 aşığı canlandıran Leo ve Kate Winslet, bu film sayesinde birer stara dönüştüler. Ama 8 milyarda bir gelecek bu fırsat için düşünülen ilk isimler değillerdi. Yapım şirketi Jack Rolü için Mathew Macgonney oynamasını istese de yönetmen James Cameron henüz tanınmayan Leonardo için ısrar etti. Rose rolü için düşünülen alternatif isimler ise: Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Madonna, Jodie Foster, Cameron Diaz ve Sharon Stone du. 

Leonardo Di caprioCameron Diaz

9- Numara: Titanik'in Çekilen İlk sahnesi

Kate Winslet

Yönetmen James Cameron, iki başrol oyuncusu Leonardo di Caprio ve Kate Winslet'in kaynaşması için ilk önce Jack'in Rose'u çıplak çizdiği sahneyi çekti. Ayrıca Jack'in Rose'u çizmeye hazırlandığı sahnede, senaryoya göre “Koltuğa uzan” demesi gerekirken, panikleyip “Yatağa uzan.. hayır koltuğa” demesi yönetmenin hoşuna gitti ve bu doğal gelişen hatayı filme koydu. 

8- Numara- Müzisyenlerin Kaderi

titanic keman

Filmde gemi batana kadar insanları sakinleştirmek için keman çalan müzisyenler senaryoya eklenen kurgusal bir şey değil. Gerçek Titanik kazasında da müzisyenler aynısını yaptı ve hiç biri kurtulamadı. Ama talihe bakın ki müzisyenlerin kıyafetlerini tasarlayan firma kazadan sonra ailelerine fatura gönderip kıyafetlerin ücretini talep etti. 

7- Numara- Titanik Filminin Astronomik Bütçesi

Titanik Bütçe

Titanik filmi tüm dünyada gişe rekorları kırarak yapımcılarına 2 milyar dolardan fazla para kazandırmıştır. Bunun yanında filme harcanan para da o güne kadar yapılmış en pahalı film bütçesiydi. 200 milyon dolara yapılan film, gerçek Titanik gemisinden bile daha maliyetliydi. 

6- Numara: Jack Ölmeyebilirdi

Jack ölüm

Filmin sonunda Jack ve Rose'un nihayet kavuşacağını beklerken, sudaki tahta kapı ikisini taşımayınca Jack kendisini feda ederek Rose'un yaşamasını sağlıyor ve kendisi donarak ölüyor. Titanik fanları, yıllarca bu sona itiraz ederek Jack'in ölmemesi gerektiğini savundular. İşi abartıp bu konuda deneyler yapanlar da oldu. Hatta Discover Chanell kanalında birbirinden ilginç deneylerin yapıldığı bir program enteresan bir gerçeği ortaya çıkardı:

Eğer Kate Winslet'in canlandırdığı Rose karakteri can yeleğini çıkarıp tahta parçasının altına koysaydı, tahta kapı ikisinin de ağırlığını taşıyacaktı ve Jack de kurtulmuş olacaktı. Yönetmene neden bunu yapmadığı sorulduğunda ise şöyle söylemiştir: “Kapının ikisini taşıyacağını düşünemedik. Ayrıca Jack ölmek zorundaydı.” 

5- Titanik Filminde Çekilen Eziyetler 

Titanik kamera arkası

Titanik, filmde yer alan herkesin hayatını değiştirse de filmin çekildiği sıralarda büyük eziyetlere sebep oldu. Haftada 90 saate yakın yapılan çekimlerde, ekibin çoğu suyun içinde kalmaktan zatürre oldular. Film için inşa edilen geminin iki defa erken batması yönetmen James Cameron'ı delirtme noktasına getirdi. Yapım şirketi defalarca çekimleri durdurup projeyi iptal etmeyi düşünse de film elde ettiği başarı ile tüm zorluklara değdiğini gösterdi. 

4- Numara: Rosu'u Çıplak Çizen El

Rose resim

Filmin en ikonik sahnelerinden biri de Jack'in Rosu'un resmini çizdiği sahneydi. Rose'un çıplak resmini çizen el ise aslında filmin yönetmeni James Cameron'ın eli. Aynı zamanda bir ressam olan yönetmenin yaptığı bu çizim, 2011 yılında bir müzayedede 16 bin dolara satıldı. 

3- Numara: “Ben Dünyanın Kralıyım”

titanic

Filmde Jack'in kollarını açarak okyanusa doğru haykırıp “ ben dünyanın kralıyım” demesi tamamen doğaçlama bir replikti. Leonardo di Caprio'nun senaryoda olmadığı halde söylediği bu replik, hem filmin en akılda kalan sözlerinden biri oldu, hem de Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi 100 film repliğinden biri seçildi. 

2- Numara: Filmdeki Gerçek Kişiler

Titanik gerçek

Titanik filmi, gerçekte yaşanmış bir olayı anlattığı için filmin çoğu karakteri de gerçekte yaşamış kişilerdi: Filmin kaptanı, mimarı, müzisyenleri gerçek Titanik'te hayatını kaybeden insanlar arasındaydı. Ayrıca aynı yatakta beraber ölüme giden yaşlı çift de gerçek Titanik'te beraber boğulan ünlü Yahudi bir iş adamı ve karısıydı. 

titanik kaptan

1-  Numara: Rose ve Jack gerçekte Yaşadılar mı?

jack ve rose gerçek

Filmin en çok merak edilen konularından biri de, Jack ve Rose'un gerçekte yaşayıp yaşamadığı. Yönetmen ve senarist James Cameron, verdiği röportajlarda filmin iki ana karakterinin de kurgusal olduğunu ve gerçekte yaşamadığını söylüyor. Ama filmin çekimleri bittiğinde, Cameron, Titanik'te yolcular arasında ismi Jack Dawson olan ve gemi batarken ölen birinin mezar taşını buluyor. Bu mezar her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak! Önceki

ABD, Güvenlik Endişeleri Nedeniyle TikTok'u Yasaklayacak!

EMUI 11 Güncellemesi alacak Huawei ve Honor Cihazlar Açıklandı Sonraki

EMUI 11 Güncellemesi alacak Huawei ve Honor Cihazlar Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.