ABD Hükümeti, TikTok'u Amerikalı Bir Şirkete Devrini İstiyor

ABD Hükümeti, TikTok'u Amerikalı Bir Şirkete Devrini İstiyor

Çinli TikTok uygulaması, her geçen gün büyük engellerle karşı karşıya kalıyor. Sosyal medya ağı, yakında en büyük pazarlarından biri olan ABD tarafından engelleneceği söyleniyor. ABD'nin TikTok üzerindeki asıl hedefinin kendi bünyesinde bulunan bir şirkete devredilmesi olduğu söyleniyor.

Çinli şirketlerin, ABD tarafından baskı altında tutulması gitgide yaygınlaşıyor. Bu baskı ve bezdirme politikası sadece Huawei şirketi ile sınırlı kalmayacağı söylendi. Görünüşe göre ABD, Çin'den herhangi bir “büyük şirketi” potansiyel bir tehdit olarak görüyor. Son raporlar ABD'nin Çinli teknoloji şirketlerini kapsamlı bir şekilde ele geçirmeye başladığını gösteriyor. 

ABD sadece Huawei gibi donanım şirketlerini yasaklamakla kalmayacak, aynı zamanda Çinli yazılım şirketlerini de yasaklayacak. ABD'nin baskısına maruz kalacak son şirkette TikTok olduğu söyleniyor.

ABD TikTok'u güvenlik sorunları” nedeniyle tamamen engellemeyi planladığı yönünde spekülasyonlar var. Elbette ABD yasağı genellikle “güvenlik sorunları” üzerine dayanıyor. TikTok'un ABD yasağını önlemek için yapabileceği en iyi şeyin, Amerikalı bir şirkete devri olabileceği konuşuluyor.

TikTok Amerikalı bir şirketin bünyesinde devam edebilir.

ABD Hükümeti, TikTok'u Amerikalı Bir Şirkete Devrini İstiyor

ABD ekonomi danışmanı Larry Kudlow, TikTok'un Çinli ana şirketi ByteDance'den ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

ABD  için, kısa video platformunda veri işlemenin güvenliği konusunda endişeleri var. TikTok, Bytedance'ten çıkmalı ve bağımsız bir Amerikan şirketi olarak faaliyet göstermelidir. ABD TikTok'u bir Amerikan şirketi olmaya zorlamaya çalışıyor gibi görünüyor. TikTok sonunda bir Amerikan şirketi haline gelirse, sunucuları Çin'de değil ABD'de olacaktır.

ABD, TikTok'un Ana Şirketi ByteDance'ı Varlık Listesine Ekleyecek

Bununla birlikte, bir “Financial Times” raporu, Beyaz Saray'ın da ByteDance'ın “varlık listesine” dahil edilmesini düşündüğünü iddia ediyor. Bu hareket, Amerikan şirketlerinin TikTok için teknoloji sağlamasını özellikle zorlaştıracak. ABD'nin yapacağı bu kısıtlamalar sonucunda Google Play ve Apple uygulama mağazasından TikTok indirilemeyecek.

ABD, TikTok'un ana şirketi ByteDance'ı varlık listesine ekleyecek

Üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi, “varlık listesinin” tartışılan önlemlerden biri olduğunu söyledi. ABD hükümeti, diğer ülkelerin Amerikan kişisel verilerine erişiminin olmamasını gerektiğini söyledi. Yetkili, ABD hükümetinin bir ay içinde bir sonuca varacağını bilgisi paylaşıldı.

Yetkili ayrıca ABD hükümetinin TikTok'un halk arasında çok popüler olduğunu bildiğini, bu nedenle insanların TikTok'u kullanmasına ve Amerikan özel verilerine erişilmesini önleyen bir yöntem olup olmadığını da inceliyor.

ABD hükümeti ayrıca, TikTok'u ABD devletinin veya ekonomisinin güvenliği için “olağandışı ve özel bir tehdit” olarak gören 1977 Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'ndan (IEEPA) bahsetmeyi düşünüyor. IEEPA, ABD hükümetinin varlık listesi seçeneğini kullanmasına izin verse de, TikTok seçeneklerindeki diğer kısıtlamaların da temelini atacağı söyleniyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Google Asistan Nasıl Kapatılır? Önceki

Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Huawei, Otomobil Ve Katlanabilir Cihazlarla İlgili Patent Başvurusunda Bulundu Sonraki

Huawei, Otomobil Ve Katlanabilir Cihazlarla İlgili Patent Başvurusunda Bulundu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.