Akıllı Telefon Kameralarında "Gece Modu" Nasıl Çalışır?

Akıllı Telefon Kameralarında

Apple'ın iPhone'undan Samsung gibi üreticilerin ileri teknoloji Android telefonlarına kadar her amiral gemisi telefonun artık gece modu olan bir kamerası var. İşte bu telefonların zayıf aydınlatma koşullarında bile bu kadar ayrıntılı çekimleri nasıl başardığını buradan öğrenebilirsiniz.

Gece Modu Daha İyi Olmaya Devam Ediyor

Akıllı telefon üreticileri her yıl yeni ve iyileştirilmiş kameraları en son amiral gemilerinde haklı olarak lanse ediyor. Son birkaç yılda, telefon kameraları ve onlara güç veren görüntü işleme teknikleri, zorlu ışık koşullarında fotoğraf çekmede katlanarak daha iyi hale geldi.

Sadece birkaç yıl önce, telefonlar, flaş kullanılmadığı sürece karanlıkta yarı düzgün fotoğrafları bile çekmekte zorlanıyordu. Artık, profesyonel sınıf aynasız veya DSLR fotoğraf makineleri için zorlayıcı olabilecek konuları çekerken bile olağanüstü miktarda ayrıntı yakalayabilirler.

Apple, iPhone 12 serisindeki düşük ışıklı kamerayı da geliştirdi. Lansman çekimleri, gecenin bir yarısı loş ışıklı alanlardan bazılarını içeriyordu. Hesaplamalı fotoğrafçılık tekniklerini kullanan şirket, gece modu özelliğini de cihazlarındaki tüm kameralarda çalışacak şekilde genişletti. Buna ultra geniş ve telefoto lensler dahildir.

Gece Modu Daha İyi Olmaya Devam Ediyor

Google'ın Gece Görüşü özelliği, şirketi, akıllı telefonların düşük ışık fotoğrafçılığında sektör lideri yapmıştır. Google ayrıca yakın zamanda cihazlarında türünün tek örneği bir astrofotografi özelliğini kullanıma sundu. İnsanların gece gökyüzünün ayrıntıları ve yıldızları gösteren net fotoğraflarını çekmesine olanak tanır. Çoğu akıllı telefon kamerasında bunlar neredeyse ayırt edilemez.

Işık ve Fotoğrafçılık

Gece modunun özüne geçmeden önce, aşağıda birkaç temel fotoğrafçılık terimine aşina olmanız faydalı olacaktır:

Poz: Kamera sensörüne ulaşan ışık miktarı. Bir fotoğrafın ne kadar parlak veya loş olacağını belirler.

Deklanşör Hızı: Kamera sensörünün ışığa maruz kaldığı süre. Daha uzun deklanşör hızları, daha uzun süre ışığa maruz kalmaya izin verir, ancak bulanıklığa neden olabilir.

Dinamik Aralık: Bir fotoğraftaki en koyu (gölgeler) ve en parlak tonlar (vurgular) aralığı.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR): Bir kameranın çeşitli pozlamalarda (deklanşör hızını değiştirerek) birden fazla fotoğraf çektiği bir görüntü işleme tekniğidir. Ardından, gölgeleri ve vurguları vurgulamak için görüntüleri birleştirir.

Bir HDR fotoğrafının sonucu büyük ölçüde işlemeyi yapan yazılıma bağlıdır. Bazı üreticiler, diğerlerinden farklı ayrıntılara öncelik verebilir.

Gece Modu Süreci

Gece Modu Süreci

Cihaza bağlı olarak Gece Modu, sensörün zayıf ışığı algılaması tarafından tetiklenen otomatik bir mod veya Kamera uygulamasında seçmeniz gereken bir moddur. Her iki durumda da, ilk başta gece modunda fotoğraf çekmek, normal bir fotoğraf çekmeye oldukça benziyor. Fark edebileceğiniz ilk fark, bir gece modunda fotoğraf çekmenin fark edilir ölçüde daha uzun sürmesidir. Bu uzun çekim hızı, gece modunda fotoğraf çekmek için çok önemlidir.

Gece Modu, HDR tekniğinin bir varyasyonunu kullanır. Farklı deklanşör hızı uzunluklarında çekerek aynı konunun farklı görüntülerini farklı pozlama seviyelerinde yakalar. Daha sonra görüntü işleme yazılımı, gece modu fotoğrafının dinamik aralığını genişletmek için bu fotoğrafları hizalar ve birleştirir.

Bu işlem, gölgelerin koyuluğunu korurken fotoğraf vurgularının görünür olmasını sağlar. Bu süreç, ortamdaki, başka türlü standart bir fotoğrafta göremeyeceğiniz ayrıntıları ortaya çıkaracaktır.

Bazı telefonlar, ortamın ne kadar loş olduğuna bağlı olarak bir fotoğraf çekmek için gereken süreyi dinamik olarak ayarlayacaktır. Diğerleri bu ayarı kendiniz özelleştirmenize izin verecektir.

Tüm bu süreç birkaç saniye içinde gerçekleşir. Fotoğrafı görüntülediğinizde, birden fazla fotoğraf çekmek, bunları birleştirmek ve görüntüyü optimize etmek için gereken tüm işler zaten yapılmış olacaktır.

Gece Modlarındaki Varyasyonlar

Gece Modlarındaki Varyasyonlar

Apple, Google, Samsung, Huawei ve LG'nin birçok amiral gemisi gece moduna sahiptir.

Bu kameralar, bir fotoğrafın en iyi görünümünü belirlemek için özel algoritmalar kullanır ve ardından sonunda gördüğünüz görüntüyü birleştirir. Her üreticinin kullandığı farklı kombinasyon süreçleri ("basamaklama" olarak da adlandırılır), gece modları arasında bu kadar büyük farkların olmasının sebebidir.

Bazı çekimler daha doğal bir görünüme sahip olurken, diğerleri tüm görüntünün daha parlak görünmesi için vurguları gereğinden fazla vurgular. Bu, büyük ölçüde her üreticinin hangi yönü vurgulamak istediğine bağlıdır.

Dahası, gerçek sensör de önemlidir. Bazı cihazlar, düşük ışık koşullarında daha parlak fotoğraflar elde etmek için yüksek megapiksel kameraları Pixel Binning adlı bir teknikle eşleştirir. Bu işlem, daha parlak ve daha ayrıntılı fotoğraflar oluşturmak için büyük piksel boyutlarının küçültülmesini içerir.

Harika Gece Modu Çekimleri Nasıl Elde Edilir?

Hangi telefona sahip olursanız olun, kameranın gece modu özelliği varsa, iyi çekimler yapmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Bu sürecin önemli bir parçası, çektiğiniz tüm farklı çekimleri hizalamaktır. Gece modunda çekilen uzun pozlu çekimler çok bulanıksa, en uygun fotoğrafı elde edemezsiniz.

Bu nedenle çoğu üretici, gece modunda çekim yaparken tamamen hareketsiz kalmanızı şiddetle tavsiye eder. Ayrıca çoğu tanıtım resminde yalnızca sabit konuları görmenizin nedeni de budur. Mümkünse, gece modunda çekim yaparken bir tripod kullanın.

Ayrıca, en azından loş ışık kaynağı olan bir ortamda çekim yapmayı deneyin. Bu yalnızca fotoğraflarınızın kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda çekimlerinizin işlendikten sonra daha çarpıcı görünmesini de sağlayabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10: Bu 3 yeni özelliği denemeniz gerekiyor Önceki

Windows 10: Bu 3 yeni özelliği denemeniz gerekiyor

Windows 10, SSD'ye nasıl taşınır? Sonraki

Windows 10, SSD'ye nasıl taşınır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.