Coronavirus, Apple firmasının üç aylık gelirine zarar verecek

Coronavirus, Apple firmasının üç aylık gelirine zarar verecek

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan coronavirüs, Apple gibi teknoloji şirketlerine zarar vermeye başladı.

Coronavirus salgınının sonuçları Apple açısından beklenenden daha kötü olacağı söyleniyor. Teknoloji devi üretime devam etmesine rağmen, Global iPhone tedarikinin “Geçici olarak kısıtlanacağı” konusunda uyarılarda bulundu. Elektronik devi Pazartesi günü, verdiği raporda, önceki üç aylık gelir gider tablosunda sıkıntıya girebileceğini belirtti.

Apple firması 3 aylık gelirinini azalmasında sebep olarak, coronavirüs, hem Çinli müşterilerden gelen talebi hem de ülke içindeki üretim faaliyetlerine zarar veriyor olması olarak gösteriliyor. Çin, Apple'ın en büyük pazarlarından biri ve iPhone gibi cihazlarının bir araya getirildiği önemli üretim yeri durumunda. Apple, Çinde bulunan fabrikaların daha sonra açılacağı için dünya çapında iPhone sıkıntısı olacağını söyledi. 

Apple, Çinde yeniden üretime başlayacağını bildiriyor. "Ülke çapında çalışmalara başlanması için çalışıyoruz, ancak normal koşullara göre tahmin ettiğimizden daha yavaş bir şekilde geri dönüyoruz." Diyerek şöyle devam etti: "Sonuç olarak, Mart çeyreği için sağladığımız gelir rehberliğini karşılamayı beklemiyoruz."

Apple Şirketi, Ocak ayı sonunda verdiği bilgiye göre, Çin Yeni Yılı tatilinin ardından çalışma hızının normale döneceği düşünüyorlar. Apple, Çin'de birçok cihaz satsa da, ülkeye başka bir anahtar yolla bağlı. Apple telefonlarını ABD'de tasarlıyor, ancak cihazlar diğer birçok elektronik cihaz gibi Çin'de monte ediliyor. Çalışanlarının çoğu Apple'ın Cupertino, California, karargahı arasında sık sık seyahat etmekte ve Çin'deki üretimdeki yavaşlama tüm dünyadaki iPhone ve diğer Apple cihazlarında sıkıntıya neden olmaktadır. 

Pnömoni benzeri bir hastalık olan yeni coronavirüs, Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde keşfedildi. Coronavirus şu anda yaklaşık 72.000 kişiyi enfekte etti ve 1.700'den fazla can aldı. Çin sınırlarının ötesine ABD, Japonya ve Avustralya gibi yerlere yayıldı. Dünyadaki yetkililer seyahatleri sınırlamaya ve karantinaları yayılmaya karşı korumak için uygulamaya başlattılar. 

Geçtiğimiz hafta GSMA, bu ay Barselona'da başlaması planlanan dünyanın en büyük mobil fuarı olan Mobile Dünya Fuarı'nı iptal etti. Birçok telefon üreticisi Barselona'daki gerçekleşecek Mobil Dünya Fuarında, en yeni 5G telefonlarını tanıtımını yapamadı. Yeni piyasaya çıkacak cihazlar şimdi bazı gecikmelerle karşımıza çıkabilir. 

Coronavirus, Apple firmasının üç aylık gelirine zarar verecek

Apple, geçen ay coronavirüsün operasyonlarını etkileyebileceği konusunda bilgi vermişti. Coronavirüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan bölgesinde tedarikçileri var. Apple CEO'su Tim Cook, o zamanlar iPhone üreticisinin bu bileşenler için alternatif kaynaklara sahip olduğunu ve "beklenen üretim kaybını telafi etmek için azaltma planları üzerinde çalıştığını" söyledi. 

Çin son birkaç yıldır Apple'ın en önemli pazarlarından biri haline geldi. 2015'in başlarında Çin, Apple'ın en büyük iPhone pazarı olmak için ABD'yi geçti. Apple'ın Büyük Çin'den elde ettiği gelir, Aralık ayında sona eren çeyrekte % 3,1 artışla 13,6 milyar $ 'a yükseldi.

 Apple, Çin dışındaki coronavirüsün Asya, ABD, Avustralya, Avrupa, İngiltere ve Orta Doğu'ya yayılmasını takiben Ocak ayında Çin mağazalarını kapatmaya başladı. Geçen hafta sonunda, bazı mağazaları yeniden açtı, ancak alışveriş yapanların olmaması nedeniyle firma hala zarar etmektedir.

Apple yaptığı açıklamada, "Çin'deki ürünlerimize olan talep etkilenmiştir." Diyerek şöyle devam etti: "Perakende mağazalarımızı kademeli olarak yeniden açıyoruz ve mümkün olduğunca istikrarlı ve güvenli bir şekilde yapmaya devam edeceğiz." Şirket, Çin dışındaki ürünlerine olan talebin "bugüne kadar ve beklentilerimize uygun olduğunu" söyledi. 

Apple'ın tam açıklaması şöyle gerçekleşti,

"Corolavirus olarak adlandırılan (COVID-19)'a halk sağlığı tehlikesi devam ettikçe, firmamız olarak hastalıktan en derin etkilenen topluluklar ve bireyler üzerinde yayılmasını kontrol altına almak ve hastaları tedavi etmek için günün her saatinde yardımcı olmaya ve çalışanları desteklemeye devam edeceğiz. Apple, bu tehlikeli virus yüzünden halk sağlığı için çalışan birimlerin çabalarını desteklemek için bağışımızı ikiye katlıyoruz." dedi.

Apple, "Dünya çapında iPhone tedarikinin geçici olarak kısıtlanacağını, İPhone üretim ortağı sitelerimiz Hubei eyaletinin dışında bulunurken ve bu tesislerin tümü yeniden açılması için elinmizden geleni yapacağız. Bu ürünleri mümkün kılan her insanın sağlığı ve refahı bizim önceliğimizdir ve bu tehlike devam ederken tedarikçilerimiz ve halk sağlığı uzmanlarımızla yakın istişare halinde çalışıyoruz. iPhone tedarik sıkıntısı dünya çapındaki gelirleri geçici olarak etkileyecektir." dedi.

Apple açıklamasının devamı, "Çin'deki tüm mağazalarımız ve ortak mağazalarımızın çoğu kapatıldı. Ayrıca, açık olan mağazalarımız çok düşük müşteri trafiğiyle faaliyet göstermektedir. Perakende mağazalarımızı aşamalı olarak yeniden açıyoruz ve mümkün olduğunca istikrarlı ve güvenli bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Çin'deki şirket ofislerimiz ve iletişim merkezlerimiz açık kalması için çaba gösteriyoruz." dedi.

"Çin dışında, ürün ve hizmet kategorilerimizdeki müşteri talebi bugüne kadar ve beklentilerimiz doğrultusunda güçlü olmuştur. Durum değişiyor ve Nisan ayındaki bir sonraki kazanç durumumuz konusunda daha fazla bilgi vereceğiz. Apple temelde güçlü bir firmadır ve işimizdeki bu engel durumu sadece geçicidir. İlk önceliğimiz şimdi ve her zaman çalışanlarımızın, tedarik zinciri ortaklarımızın, müşterilerimizin ve faaliyet gösterdiğimiz toplulukların sağlığı ve güvenliğidir. Apple olarak, halk sağlığı acil durumuyla yüzleşmenin ön saflarında olacaktır." diyerek açıkmalasını bitirdi.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Uygulamalarınızı güncel tutmanız için 5 neden Önceki

Uygulamalarınızı güncel tutmanız için 5 neden

Akıllı telefonunuzun adı nasıl değiştirilir? Sonraki

Akıllı telefonunuzun adı nasıl değiştirilir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.