Apple ilk çeyrekte, son yılların en yüksek gelirini elde etti

Apple ilk çeyrekte, son yılların en yüksek gelirini elde etti

Apple geçtiğimiz yıllarda servis uygulamalarına yaptığı yatırım sonuçlarını vermeye başladı, Apple şimdiye kadar ki en yüksek üç aylık gelirine ulaştığını açıkladı.

Apple CEO'su Tim Cook, şirketi hizmetler ve giyilebilir cihazlar gibi yeni alanlara taşıyor. Apple'ın geçtiğimiz yıllarda servis uygulamalarına yaptığı yatırım sonuçlarını göstermeye başladığını açıkladı. Apple'ın şimdiye kadarki en yüksek üç aylık gelirine ulaştığını açıkladı.Satışları gitgide artan Apple firması Salı günü, gelir ve kazançlar gösteren ilk çeyrek raporun da rekor kırdığını açıkladı. ve Apple bu rekorunda ki en büyük etmen tabiki de AirPods gibi yan ürünlere verdiği destek sayesinde olduğu açıklandı.

Tim Cook, Apple firması için 2020 gelirlerin daha da yükseleceği bir geri dönüş olduğunu işaret ediyor. Bir yıl önce Cook , Apple'ın 2019 mali yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelirin Çin'de düşük talep nedeniyle beklenenden daha zayıf olacağı konusunda açıklama yapmıştı. 

Apple ilk çeyrekte, son yılların en yüksek gelirini elde etti​

O yıldan bu yana, Apple'ın stoku iki kattan fazla arttı ve şirket kayıplarının çoğunu geri kazandı. Eylül ayının en yeni iPhone'ları alıcılar arasında popüler oldu. (Apple artık cihazlarının birim satışlarını dağıtmıyor, bu yüzden ne kadar popüler olduklarını belli değil.) İPhone, Apple'ın en büyük kar marjı olmaya devam ederken, şirket operasyonlarını sürekli olarak yeni hizmetler ve ürünlere ekliyor. Buna, 1 Kasım'da kullanıma sunulan Apple TV Plus hizmeti ve Apple'ın  AirPods Pro'su olduğun açıklıyor.

 

Kablosuz kulaklıkların ilk kez Aralık 2016'da piyasaya sürülmesinden bu yana Apple'ın AirPod'ları, oldukça popüler hale geldi. Apple'ın iPhone gibi ürünlerinin aksesuar satışlarına önem veriyor. Ve bu alanlarda gelirini her geçen gün arttırıyor. AirPods'un 2019'da 2018'in neredeyse iki katı olan yaklaşık 6 milyar dolar gelir elde ettiğine biliniyor.

iPhone'ların, hizmetleri ve giyilebilir ürünleri

Apple artık cihazları genelinden yaptığı satışların birim satış raporlarını paylaşmıyor, Apple CEO'su Tim Cook, genel olarak iPhone gelirinin% 7,6'ya ulaşarak 55,96 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Apple CEO'su Tim Cook, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerine güçlü bir talep olduğunun altını çizdi." Apple'ın şimdiye kadarki en yüksek üç aylık gelirine ulaştık” ifadelerini kullandı. Dünya üzerindeki aktif cihaz sayılarının 1,5 milyara ulaştığını belirten Cook, “Bunu müşterilerimizin memnuniyeti, katılımı ve bağlılığı açısından güçlü bir kanıt olarak görüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Apple CEO'su Tim Cook bir basın açıklamasında "Apple'ın şimdiye kadarki en yüksek üç aylık gelirini, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerimiz için güçlü talep ve hizmetler ve giyilebilir ürünler için tüm zamanların rekoru ile kırmanın heyecanını duyuyoruz." Dedi. 

Tim Cook, ayrıca Apple'ın hizmet gelirlerini söyle açıkladı, Apple, büyük ölçüde App Store sayesinde % 17 artışla 12.7 milyar $ 'a yükseldi. Yeni Yılin ilk günlerinde, müşteriler App Store'da 386 milyon dolar harcadıklarını söyledi Cook, bir önceki yıla göre% 20 artış kaydetti. Apple TV Plus'ın "heyecan verici bir başlangıç ​​yaptığını" söyledi. Cook, "Yakın zamanda başlatılan bu hizmetler için büyük bir umut vaat ediyoruz" dedi.

Apple'ın giyilebilir ürünler, ev ve aksesuar sektöründeki satışlar % 37 artışla 10 milyar dolara yükseldi. Cook, tek başına giyilebilir cihazların Fortune 150 şirketinin büyüklüğünde olduğunu söyledi. "AirPods'a olan talep olağanüstü olmaya devam ediyor," dedi ve Apple Watch ilk çeyrekte tüm zamanların rekor gelirini kaydetti. Tabiki Apple her cihazında ve hizmetinden üst düzey satış açıklamadı. Bununla birlikte iPad hattı, yüzde 11 düşüşle ile 6 milyar dolar gelir sağlarken Mac gelirleri ise yüzde 3 oranında daralarak 7.2 milyar dolara geriledi. Apple, iPad ve Mac'lerde gelir düşüşü yaşasa da toplamda ciddi bir yükseliş sağlamış oldu.

Apple'ın 1. Çeyreği

Genel olarak, Şirket 2019 birinci çeyreğine göre yüzde 9 artışla gelirini arttırırken, 91.88 milyar dolar gelir kaydetti, hisse başına kâr ise 4.99 $ olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde 84.31 milyar dolar gelir elde edilmişti. Görünen o ki, Apple şimdiye kadar ki en yüksek kâr ve gelir rakamlarına ulaşmış durumda.

Analistler, Eylül ayında piyasaya sürülecek olan 2020 iPhone'ların yeni, süper hızlı 5G kablosuz ağların kullanılır hale gelmesine yardımcı olmasını bekliyorlar. Wedbush analisti Daniel Ives, "2021'in sonunda Apple'ın önümüzdeki yıllarda 5G kullanarak potansiyelini daha da arttırmak istediğini ve yenilikleri takip ederek, ilk 2 trilyon dolarlık değerleme potansiyeli ulaşmak istediğini söyledi."


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10'da Chrome bildirimleri nasıl kapatılır Önceki

Windows 10'da Chrome bildirimleri nasıl kapatılır

Sizi bir profesyonel haline getirecek 8 gizli iPad hilesi Sonraki

Sizi bir profesyonel haline getirecek 8 gizli iPad hilesi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.