Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Dijital para birimi Bitcoin nedir nasıl çalışıyor? neden bu kadar tartışmalı bir konu halini aldı?

Bitcoin para başına fiyatı 2018'in başlarında 13.000 doların üzerine çıktıktan sonra tanınan sanal bir para birimidir. Bugün, bazı perakendeciler bitcoin'i kabul ederken, diğer yargı bölgelerinde bitcoin yasa dışıdır

Tanımlanan Şifreleme Para Birimi

Kripto para birimleri parasal değeri tutan bilgisayar kodu satırlarıdır. Bu kod satırları, elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından oluşturulur. 

Kripto para dijital para birimi olarak da bilinir. 

Matematiksel hesaplamalar tarafından yaratılan ve aynı ağdaki milyonlarca bilgisayar tarafından (madenciler adı verilen) polise verilen bir dijital para şeklidir. Fiziksel olarak, tutulacak bir şey yok, ancak kripto parayla değiştirilebilir.


 
Kripto, satın alımlar için kod satırlarını gönderen işlemleri korumak için kullanılan işlem olan kriptografi kelimesinden gelir. Şifreleme ayrıca yeni madeni paraların oluşturulmasını da kontrol eder. Yüzlerce madeni para türü artık kripto pazarlarında yer alıyor ancak yalnızca çok azı uygulanabilir bir yatırım olma potansiyeline sahip.

Hükümetlerin, başlangıçta onları bu kadar popüler yapan kripto para birimleri oluşturulması üzerinde hiçbir kontrolü yoktu. Çoğu kripto para birimi, akılda bir piyasa değeri ile başlar, bu da üretiminin zamanla azaldığı anlamına gelir. Bu, madeni paraların fiziksel para üretimine benzer; üretim belli bir noktada biter ve madeni paralar gelecekte daha değerli hale gelir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk popüler kriptoparaydı.  Kimse onu kimin yarattığını bilmiyor - çoğu kripto para birimleri maksimum anonimlik için tasarlandı - ancak bitcoinler ilk olarak 2009'da Satoshi Nakamoto adlı bir geliştiriciden ortaya çıktı. O zamandan beri ortadan kayboldu ve bir bitcoin servetini geride bıraktı.

Bitcoin ilk büyük şifreleme para birimi olduğundan, o zamandan beri oluşturulan tüm dijital para birimleri altcoins veya alternatif paralar olarak adlandırılır. Litecoin, Peercoin, Feathercoin, Ethereum ve diğer yüzlerce sikke tüm altcoinlerdir çünkü bitcoin değildirler.

Bitcoin'in avantajlarından biri, güvenli bir sabit sürücü gibi yerel donanımda çevrimdışı olarak saklanabilmesidir. Bu işleme soğuk hava deposu adı verilir ve para biriminin başkaları tarafından çalınmasını önler. Para birimi internette sıcak depo olarak adlandırılan bir yerde depolandığında, çalınma riski vardır.

Diğer taraftan, Kapak tarafında, bir kişi bitcoin içeren donanıma erişimi kaybederse, para birimi de sonsuza dek gider. Madenciler ve yatırımcılar tarafından bitcoin cinsinden 30 milyar dolar değerinde kripto paranın kaybolduğu ya da yanlış yerleştirildiği tahmin ediliyor.

Bitcoin neden bu kadar tartışmalı?

Çeşitli olaylar bitcoin'i medya hissine dönüştürdü.

2011'den 2013'e kadar suçlu tüccarlar, milyonlarca dolarlık bir grup halinde satın alarak bitcoinleri meşhur ettiler; Daha sonra, bitcoinlerin değeri fırladı.


 
Dolandırıcılık da, kripto para birimi dünyasında çok gerçek. Naif ve anlayışlı yatırımcılar aynı şekilde dolandırıcılık yapmak için yüzlerce veya binlerce dolar kaybedebilir.

Bitcoinler ve altcoinler tartışmalıdır çünkü merkez bankalarından para verme yetkisini alıp halka sunarlar. Bitcoin hesapları vergi müfettişleri tarafından dondurulamaz veya incelenemez ve bitcoin'lerin taşınması için aracı bankalar gereksizdir. Kolluk kuvvetleri yetkilileri ve bankacılar, bitcoin'leri vahşi batıdaki altın külçelerine benzer olarak görüyor - polis ve finansal kurumların kontrolü dışında. 

Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoinler, bankaların parayı taşımalarına ve saklamalarına gerek kalmadan, değerleri için bağımsız olacak şekilde tasarlanmış tamamen sanal paralardır. Bitcoinler bir kişiye ait olduğunda, fiziksel altın paralar gibi davranırlar. Altın külçeleriymiş gibi değer ve ticarete sahipler. Bitcoinler, ürünleri ve hizmetleri çevrimiçi olarak satın almak için onları kabul eden işletmelerle birlikte kullanabilir ya da değerlerinin zamanla artması umuduyla saklanabilir.

Cüzdan, bir bilgisayar sürücüsünde, akıllı telefonda, tablette veya bulutta depolanan küçük bir kişisel veritabanıdır.


 
Bitcoinler sahteciliğe karşı dayanıklıdır, çünkü şebekede düğüm adı verilen birden fazla bilgisayarın her işlemin geçerliliğini onaylaması gerekir.  Bir bitcoin oluşturmak o kadar fazla hesaplama yapıyor ki sahtecilerin sistemi manipüle etmeleri maddi açıdan değmez.

Bitcoin Değerleri ve Düzenlemeleri

Tek bir bitcoin günlük olarak değere göre değişir. Mevcut parite oranlarını görmek için Coindesk gibi yerlere göz atın. Piyasada 2 milyar dolardan fazla bitcoin var. Toplam sayı 21 milyar jetona ulaştığında Bitcoin yaratılması durdurulacak, bu da 2040 yılında olacağı tahmin ediliyor. 2017'de, bu bitcoinlerin yarısından fazlası yaratılmıştır.

Bitcoin para birimi tamamen düzenlenmemiştir ve tamamen merkezi değildir. Para birimi bağımsızdır ve teminatsızdır, yani bitcoinlerin arkasında değerli metal yoktur. Her bitcoinin değeri, bitcoinin kendisinde bulunur.

Bitcoinler kişisel bilgisayar kaynaklarını bitcoin ağına katkıda bulunmak için kullanan insan ağını oluşturan madenciler tarafından korunuyor. Madenciler, tüm bitcoin işlemlerinde ana hesapçı ve denetçi olarak görev yapmaktadır. Madencilere muhasebe çalışmaları için, şebekeye katkıda bulundukları kaynakların miktarı için yeni bitcoinler kazanarak ödeme yapılır.

Bitcoinler Nasıl İzlenir?

Bir bitcoin bir blockchain adı verilen basit bir veri defteri dosyasını tutar. Her blok zinciri, her kullanıcı ve kullanıcının kişisel bitcoin cüzdanı için benzersizdir. 


 
Tüm bitcoin işlemleri, orijinal olmalarını sağlayan ve sahtekarlığı önleyen, halka açık bir deftere kaydedilir ve kullanılabilir hale getirilir. Bu işlem, işlemlerin çoğaltılmasını ve kişilerin bitcoin kopyalamasını önler.

Her bitcoin dokunduğu her cüzdanın dijital adresini kaydederken, bitcoin sistemi cüzdan sahibi kişilerin isimlerini kaydetmiyor. Pratik açıdan, bu, her bitcoin işleminin dijital olarak onaylandığı, ancak aynı anda tamamen isimsiz olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, insanlar kişisel kimliklerini veya işlemin ayrıntılarını kolayca göremese de, bir bitcoin cüzdanının doğrulanmış mali geçmişini görebilirler. Bu, iyi bir şeydir, çünkü halka açık bir tarih her işlemde şeffaflık ve güvenlik sağlar.

Bitcoin Kullanmak İçin Bankacılık veya Diğer Ücretler

Bitcoin kullanmak için üç grup bitcoin hizmetine ödenen küçük ücretler var;

Madenciler ağını destekleyen sunucular (düğümler)
Bitcoin'leri dolara dönüştüren çevrimiçi borsalar
Madencilik havuzları

Bazı sunucu düğümlerinin sahipleri, düğümleri arasında para gönderildiği her seferinde birkaç kuruşun bir kerelik işlem ücretlerini alırlar ve bitcoinler dolarlar veya avrolar için paraya çevrildiğinde çevrimiçi borsalar benzer şekilde ücretlendirilir. Ek olarak, çoğu maden havuzu ya% 1'lik küçük bir destek ücreti alır ya da kendi havuzlarına katılanlardan küçük bir bağış ister.

Bitcoin kullanmak için nominal maliyetler olsa da, işlem ücretleri ve maden havuzu bağışları geleneksel bankacılık veya banka havalesi ücretlerinden daha ucuzdur.

Bitcoin Üretim Gerçekleri

Bitcoin madenciliği, iş kanıtı problemlerini (hesaplamalı olarak yoğun matematik problemlerini) çözmek için 24 saat boyunca bir ev bilgisayarına kumanda etmeyi içerir. Her bitcoin matematik probleminde bir dizi 64 basamaklı çözüm vardır. Durmadan çalışırsa, bir masaüstü bilgisayar bir bitcoin sorununu iki ila üç gün içinde çözebilir, ancak daha uzun sürebilir.


 
Bitcoin kazan tek bir kişisel bilgisayar, eksi elektrik maliyeti, günde 50 cent ila 75 cent kazanabilir. Aynı anda 36 güçlü bilgisayarı çalıştıran büyük ölçekli bir madenci, maliyetlerden sonra günlük 500 dolara kadar kazanabilir.

Tek bir tüketici sınıfı bilgisayarı olan küçük ölçekli bir madenci, madencilik bitcoinlerini kazanacaklarından daha fazla elektrik harcayabilir. Bitcoin madenciliği, yalnızca yüksek performanslı video işleme kartlarına sahip birden fazla bilgisayarı çalıştıran ve donanım gücünü birleştirmek için bir grup madenciye katılanlar için karlı.

Bu yasaklayıcı donanım gereksinimi, insanları bitcoin sistemini manipüle etmeye çalışırken engelleyen en büyük güvenlik önlemlerinden biridir.

Bitcoin Güvenliği

Makul önlem alan kişiler kişisel bitcoin önbelleklerinin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasına karşı güvendedir. 

Bitcoin konusunda iki ana güvenlik açığı vardır:

Çevrimiçi bulut bitcoin hesabının çalınan veya kesilen bir şifresi (Coinbase gibi)

Bitcoinlerin depolandığı sabit sürücünün kaybı, çalınması veya imhası

Hacker saldırısından daha fazla, bitcoin ile gerçek zarar riski güvenli olmayan bir kopya ile cüzdanı yedeklememek etrafında döner. Bitcoinler her alındığında veya gönderildiğinde güncellenen önemli bir .dat dosyası vardır, bu nedenle bu .dat dosyası her gün kopyalanıp saklanmalıdır. 

Mt. Gox bitcoin değişim hizmeti, bitcoin sistemindeki herhangi bir zayıflıktan dolayı değildi. Aksine, kuruluş yanlış yönetim ve şirketin uygun güvenlik önlemlerine yatırım yapma konusundaki isteksizliği nedeniyle çöktü. Mt. Gox'un güvenlik görevlisi olmayan büyük bir bankası vardı.

Bitcoinlerin Kötüye Kullanımı

Bitcoin para biriminin kötüye kullanılabileceğinin bilinen üç yolu vardır:

TEKNİK ZAYIFLIĞI: ONAYLANMADAKİ ZAMAN GECİKMESİ

Bitcoinler, onay aralığı sırasında bazı nadir durumlarda iki kere harcanabilir. Bitcoinler eşler arası seyahat ettiğinden, bir işlemin P2P bilgisayarlarında onaylanması birkaç saniye sürer. Bu birkaç saniye boyunca, hızlı tıklama kullanan dürüst olmayan bir kişi, aynı bitcoinlerin ikinci bir ödemesini farklı bir alıcıya sunabilir.
Sistem sonunda çifte harcamaları yakalar ve en dürüst olmayan ikinci işlemi reddederken, ikinci alıcı dürüst olmayan işlemin onayını almadan önce malları dürüst olmayan alıcıya aktarırsa, ikinci alıcı ödemeyi ve malları kaybeder.

İNSAN SAHTEKARLIĞI: HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAYAN HAVUZ ORGANİZATÖRLERİ

Bitcoin madenciliği en iyi şekilde havuz haline getirilmesiyle (binlerce başka madenci grubuna katılarak) elde edildiğinden, her havuzun organizatörleri keşfedilen bitcoin'lerin nasıl bölüneceğini seçerler. Bitcoin madencilik havuzu organizatörleri sahtekârlıkla kendileri için daha fazla bitcoin madenciliği hissesi alabilir.

YANLIŞ İNSAN YÖNETİMİ: ONLİNE TRANSFERLER

Mt. Gox en büyük örnek olarak gösterirsek, çevrimiçi alışveriş yapan kişilerde bitcoin için nakit para alışverişinin sahtekâr veya beceriksiz olabileceğini düşünüyor. Bu, Fannie Mae ve Freddie Mac'in yatırım bankalarına benzer şekilde insan sahtekârlığı ve beceriksizliği nedeniyle gelişiyor. Tek fark, geleneksel bankacılık kayıplarının banka kullanıcıları için kısmen sigortalı olmasıdır, bitcoin borsaları ise kullanıcılar için sigorta kapsamına girmez.

Bitcoin'lerin Neden Bu Kadar Önemli Olmasının Üç Nedeni

Bitcoinlerin etrafında çok fazla tartışma var.

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN YARATILMAMIŞ VEYA HERHANGİ BİR HÜKÜMET TARAFINDAN YÖNETİLMİYORDUR

Bankalar para hareketi kaydetmiyor ve devlet vergi daireleri ve polis parayı takip edemiyor. Düzenlenmemiş para, devlet kontrolü, vergi ve polislik için bir tehdit olduğu için bu değişebilir. Bitcoinler, hükümetin gözetimsizliği nedeniyle kaçak ticaret ve kara para aklama için bir araç haline geldi. Bitcoinlerin değeri geçmişte fırladı, çünkü varlıklı suçlular büyük miktarlarda bitcoin aldı. Düzenleme olmadığı için insanlar madenci veya yatırımcı olarak büyük zararlar görebilir.

BİTCOİNLER BANKAYA İHTİYAÇ DUYMAZ

Bitcoinler, bir dilim almak için aracı bankası olmayan bireyler arasında eşler arası bir ağ üzerinden aktarılır. Bitcoin cüzdanları, bankalar ve kanun uygulayıcılar tarafından ele geçirilemez, dondurulamaz veya denetlenemez. Bitcoin cüzdanları bunlara uygulanan harcama ve para çekme limitlerine sahip olamaz. Bitcoin cüzdanının sahibi dışında kimse servetin nasıl yönetileceğine karar vermiyor.

BİTCOİN TRANSFERLERİ GERİ ALINAMAZ

Kredi kartı ücreti, banka poliçesi, kişisel çek veya banka havalesi gibi geleneksel ödeme yöntemleri, ilgili bankalar tarafından sigortalı ve geri çevrilebilir olmaktan yararlanır. Bitcoinler söz konusu olduğunda, bitcoinler her el değiştirdiğinde ve cüzdanı değiştirdiğinde sonuç kesindir. Eş zamanlı olarak, bir bitcoin cüzdanı için sigorta koruması yoktur. Bir cüzdanın sabit sürücü verileri veya cüzdan şifresi kaybolursa, cüzdanın içeriği sonsuza dek gider.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

iPhone'da kişiselleştirme nasıl yapılır Önceki

iPhone'da kişiselleştirme nasıl yapılır

iCloud nasıl kapatılır Sonraki

iCloud nasıl kapatılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.