Bohemian Rhapsody'nin Queen'in Gerçek Hikayesinde Görmezden Geldiği 6 Detay

Bohemian Rhapsody'nin Queen'in Gerçek Hikayesinde Görmezden Geldiği 6 Detay

Tekmoloji olara Bohemian Rhapsody'nin ne kadarının gerçek hayat ve ne kadarının fantezi olduğunu bulmaya çalıştık.

Bohemian Rhapsody filmi beyazperdeye uzun bir yolculuk yaptı. Projeye yeşil ışık yakmak ve sonunda çekimlere başlamak neredeyse 10 yıl sürdü. Freddie Mercury'yi canlandıran ilk oyuncu Sacha Baron Cohen'di, ancak kendisi filmin istediği kadar gerçekçi olmayacağını anladıktan kısa bir süre sonra ayrıldı. Sonra Rami Malek geldi ve gerisi tarih oldu.

1. Freddie ve Smile grubunun üyeleri, Queen bir araya gelmeden birkaç yıl önce birbirlerini tanıyorlardı.

1. Freddie ve Smile grubunun üyeleri, Queen bir araya gelmeden birkaç yıl önce birbirlerini tanıyorlardı.

Filmde Freddie, baş vokalisti Tim Staffell'in istifa etmesinden hemen sonra otoparkta Smile üyeleriyle tanışır. Mercury, grubu bir süredir takip ettiğini ve ihtiyaç duyduklarında onlara solist olarak katılmak istediğini söyler.

Ancak, gerçek hayatta Freddie, üniversiteye birlikte gittiği ve iyi bir arkadaş olan Tim Staffell tarafından gelecekteki Queen üyeleriyle tanıştırıldı. Mercury baş şarkıcı olmayı hayal ediyordu, bu yüzden Staffell Smile'den bıkınca Freddie onun yerini hemen aldı.

2. Freddie Mercury'nin gözleri mavi değil kahverengiydi.

2. Freddie Mercury'nin gözleri mavi değil kahverengiydi.

Eleştirmenler filmi sevmeyebilir, ancak kesin olan bir şey var - oyuncular mükemmel bir şekilde seçilmiş. Brian May'i oynayan Gwilym Lee, oğluna benziyor. Ben Hardy, Roger Taylor'ın yaptığı gibi gülümsemesiyle her şeyi aydınlatmak için aynı yeteneğe sahip ve Joseph Mazzello bir şekilde John Deacon'ın gülümsemesinin altından kalkabildi.

Ancak, Rami Malek'in büyük, güzel mavi gözleri varken Freddie'nin gözleri koyu kahverengiydi. Bu, Malek'in performansını kötü bir şekilde etkilemiyor, ancak bazı hayranlar, Malek'i Mercury'e benzetmek için protez burun ve sahte dişler kullanmalarını ve çok fazla çaba sarf etmelerine rağmen göz olayını atlamalarını garip buldular.

3. Mary Austin ile tanışması

3. Mary Austin ile tanışması

Queen'in en güzel şarkılarından biri olan Life of My Life'ı adadığı kadın aslında ilk başta Brian May'in kız arkadaşıydı. Brian ve Freddie, Mary Austin'i çalıştığı butikte gördü. Gerçek bir dost ve beyefendi olarak Mercury, May ile Mary arasında ciddi olup olmadığını sordu ve ardından Brian olumsuz cevap verdi, bu yüzden Mary'yi bir randevuya davet etti.

Filmde hikaye daha romantik. Mary ve Freddie kuliste ilk kez tanışır ve ilk görüşte aşık olmuş gibi görünürler. % 100 doğru olmasa da aynı zamanda büyülü ve gerçekçi görünüyor.

4. Freddie, sevgilisi Paul Prenter'den Live Aid hakkında bilgi sakladığı için ayrılmadı.

4. Freddie, sevgilisi Paul Prenter'den Live Aid hakkında bilgi sakladığı için ayrılmadı.

Filmde, Mercury'nin sevgilisi ve menajeri Paul Prenter, Freddie'nin arkadaşlarından gelen çağrıları geri çevirdi, ona şirketinden gelen mesajları iletmedi ve Freddie'yi dünyadan izole etmek için çok uğraştı. Live Aid daveti göründüğünde onu Mercury'den saklar ve Freddie nihayet gerçeği öğrendiğinde Prenter'dan ayrılır.

Buradaki amaç muhtemelen Prenter'ı olabildiğince kötü göstermekti. Gerçekte de bir haindi ve ayrılmalarından sonra Freddie'nin kişisel hayatı hakkında fotoğraflar ve bilgiler sattı. Ancak ayrılık, Paul Prenter'ın en çılgın partilerinden birinde Mercury'nin evini çölüğe çevirmesinin ardından gerçekleşti.

5. Queen'i bölmeye çalışan Freddie değildi

5. Queen'i bölmeye çalışan Freddie değildi

Filmdeki en üzücü anlardan biri, Mercury'nin gruptan ayrıldığı zamandı, ancak bu gerçekte olmadı. Queen asla resmen dağılmadı. Turlarına ara verdiler, ama yine de stüdyoda birlikteydiler. Üstelik Freddie, solo bir albüm yayınlayan ilk kişi bile değildi.

1981'de Queen'in davulcusu Roger Taylor ilk solo albümü Fun in Space'i çıkardı. Bundan sonra Brian May, 1983'te Star Fleet Project'i çıkardı. Sonraki yıl Taylor'un ikinci solo albümü Strange Frontier çıktı. Ve Freddie Mercury'nin Mr. Bad Guy adlı ilk solo albümünü yayınlaması 1985 yılına kadar değildi.

6. Teşhisini açıklaması

6. Teşhisini açıklaması

Filmde Mercury, 1985'teki Live Aid gösterisinden 3 hafta önce ilk provalarında HIV teşhisi konulmasının trajik haberini grupla paylaşıyor. O sırada kan öksürmek ve şarkı söylemekte güçlük çekmek gibi ciddi semptomlarla boğuşuyordu. Gerçek dünyada, Mercury Live Aid'den bir yıl sonra hasta olduğunu öğrendi.

Etkinlikten yaklaşık bir ay önce Queen'iin Live Aid için bir araya gelmesi hakkında uydurma bir hikaye vardı, ancak bu büyük olasılıkla efsanevi performansın risklerini artırmak için yapıldı.

Bonus

Bonus

Böyle bir film çekmek sadece maliyetli değil, aynı zamanda danışmanız gereken çok sayıda insanın katılımını da gerektirir. Biyografi ile ilgili olan şey, akrabalarınızı, arkadaşlarınızı veya grubun çevresinde uzun zaman önce olan insanları kolayca rahatsız edebilmenizdir. Bohemian Rhapsody'yi yaratma hakkında birkaç ilginç gerçek bulduk.

1) Karakterinin sadece birkaç saniyeliğine gösterilmiş olmasına rağmen, Tim Staffell filmi gerçekten beğendi ve hatta film için Doing Alright adlı Smile şarkısını yeniden kaydetmek için eski arkadaşlarıyla bağlantı kurdu.

2) Ölümünden birkaç yıl önce Freddie, Austin'den son iyiliğini istedi: küllerini gizli bir yere alıp gömmek. Austin de söyleneni yaptı. Yirmi yıldan fazla bir süredir, Mary Austin dışında hiç kimse Mercury'nin nerede gömülü olduğunu bilmiyordu. Filme gelince, prodüksiyonda yer almayı reddetti ancak senaryoyu onayladı.

3) Filmin son sahnesi - Wembley Stadyumu'ndaki performans - çekimin ilk gününde çekildi. Gerçek şovla neredeyse aynıydı ve Malek, Freddie'nin o 20 dakika boyunca yaptığı her hareketi kopyaladı.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple Watch ile Kalp Atışınızı Nasıl İzlersiniz? Önceki

Apple Watch ile Kalp Atışınızı Nasıl İzlersiniz?

Apple, Yeni MacBook Pro İçin Çalışmalara Başladı Sonraki

Apple, Yeni MacBook Pro İçin Çalışmalara Başladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.