Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim Nedir?

'Bulut' hakkında bir şeyler duymaya devam ediyorsunuz, ancak bunun tam olarak ne anlama geldiğini sormaya utanıyor musunuz? Size yardım etmek için buradayız.

Bulut nedir? Bulut nerede? Şu anda bulutta mıyız? Bunların hepsi muhtemelen duyduğunuz veya kendinize sorduğunuz sorulardır. "Bulut bilişim" terimi her yerdedir.

En basit tabirle bulut bilişim, bilgisayarınızın sabit diski yerine internet üzerinden veri ve programların depolanması ve bunlara erişilmesi anlamına gelir.

Sonuç olarak, "bulut" sadece internet için bir metafordur. İnternetin devasa sunucu-çiftlik altyapısını kabarık bir buluttan başka bir şey olarak temsil edecek, bağlantıları kabul eden ve yüzerken bilgileri dağıtan akış şemaları ve sunum günlerine kadar uzanıyor. (Ve hayır, gökyüzündeki bulutlarla ilgisi yok.)

Bulut bilişim

Bulut bilişimin ilgili olmadığı şey, yerel depolama alanınızdır. Bu, verileri sabit sürücünüzde veya yarıiletken sürücünüzde depoladığınız veya programları çalıştırdığınız zamandır. İhtiyacınız olan her şey fiziksel olarak size yakındır; bu, o bilgisayar veya yerel ağdaki diğerleri için verilerinize erişmenin hızlı ve kolay olduğu anlamına gelir. Yerel sürücünüzle çalışmak, bilgisayar endüstrisinin onlarca yıldır nasıl işlediğidir; Bazıları, kısaca açıklayacağım nedenlerden dolayı, bulut bilişimden hala üstün olduğunu iddia edebilir.

Bulut, evinizde özel bir ağa bağlı depolama (NAS) cihazı bulundurmakla da ilgili değildir. Verileri bir ev veya ofis ağında depolamak, bulutu kullanmak olarak sayılmaz. (Ancak, bazı NAS cihazları internet üzerinden şeylere uzaktan erişmenize izin verir ve kafa karıştırmak için Western Digital'den "My Cloud" adlı en az bir marka vardır.)

Bunun "bulut bilişim" olarak kabul edilmesi için verilerinize veya programlarınıza internet üzerinden erişmeniz veya en azından bu verilerin web üzerinden diğer bilgilerle senkronize edilmesini sağlamanız gerekir. Büyük bir işte, bağlantının diğer tarafında ne olduğu hakkında bilmeniz gereken her şeyi biliyor olabilirsiniz; Bireysel bir kullanıcı olarak, bir günde tüm şehrinizin bir yılda tükettiğinden daha fazla güç kullanan bir veri merkezinde diğer uçta ne tür büyük veri işlemenin gerçekleştiği hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. Sonuç aynı: İnternet bağlantısıyla bulut bilişim her yerde, her zaman yapılabilir.

Tüketici için Bulut (Siz)

Burada açık olalım. Bireysel tüketicileri etkilediği için bulut bilişimden bahsediyorum - evde veya küçük ve orta ölçekli ofislerde oturan ve düzenli olarak interneti kullanan bizler.

İş söz konusu olduğunda tamamen farklı bir "bulut" var. Bazı işletmeler, işletmenin internet üzerinden eriştiği bir uygulamaya abone olduğu Hizmet Olarak Yazılım'ı (SaaS) uygulamayı seçer. Esasen kiralamadır. (Salesforce.com'u düşünün.) Bir işletmenin şirketteki herkes tarafından kullanılmak üzere kendi özel uygulamalarını oluşturabileceği Hizmet Olarak Platform (PaaS) da vardır. Amazon, Microsoft, Google ve Rackspace gibi oyuncuların diğer şirketler tarafından kiralanabilecek bir omurga sağladığı güçlü Hizmet Olarak Altyapıyı (IaaS) da unutmayın. (Örneğin, Netflix, Amazon AWS'deki bulut hizmetlerinin müşterisidir.)

Bulut bilişim büyük bir iştir. Statista, Temmuz 2021'de Amazon'un dünya çapında yılda 150 milyar dolarlık iş dünyasındaki hakimiyetini gösteren bu grafiği oluşturdu. Sadece bir yıl önce, COVID-19 koronavirüsü birçok ofisi kapattığından, bulut bilişim pazarı 100 milyar dolardı. Açıkçası, pek çok işletme, şu anda evde olan personelinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için bazı şeyleri buluta aktardı. Ve işe yaradı.

Tüketici için Bulut (Siz)

Bulut Hizmetinizde

Ev kullanımı söz konusu olduğunda, yerel bilgi işlem ve bulut bilişim arasındaki çizgiler bazen bulanıklaşıyor. Bunun nedeni, bulutun bugünlerde bilgisayarlarımızdaki hemen hemen her şeyin bir parçası olmasıdır. Depolama için bir tür bulut bilgi işlem (Microsoft OneDrive) kullanan yerel bir yazılıma (örneğin, Microsoft Office) kolayca sahip olabilirsiniz. Microsoft ayrıca, hiçbir şey yüklemeden web tarayıcınız aracılığıyla erişilen Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'un web tabanlı sürümleri olan bir dizi web tabanlı uygulama, Office (diğer adıyla Web için Office) sunar. Bu onları bir tür bulut bilişim (web tabanlı=bulut) yapar.

Bulut Hizmetinizde

Google Drive: Bu, bulut üretkenlik uygulamalarıyla çalışabilmesi için çevrimiçi olarak bulunan tüm depolama alanına sahip saf bir bulut bilgi işlem hizmetidir: Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar. Google Drive, masaüstü bilgisayarlardan daha fazlasında da mevcuttur; iPad gibi tabletlerde veya Dokümanlar ve E-Tablolar için ayrı uygulamaları olan akıllı telefonlarda da kullanabilirsiniz. Aslında, çoğu Google hizmeti bulut bilişim olarak kabul edilebilir: Gmail, Google Takvim, Google Haritalar vb.

Apple iCloud: Apple'ın bulut hizmeti öncelikle çevrimiçi depolama, yedekleme ve postanızın, kişilerinizin, takviminizin ve daha fazlasının senkronizasyonunun yanı sıra Mac'leriniz ve iOS cihazlarınız arasında dosya senkronizasyonu için kullanılır. İhtiyacınız olan tüm verilere iOS, iPadOS, macOS veya Windows cihazlarınızda ulaşabilirsiniz (Windows kullanıcılarının iCloud kontrol panelini yüklemesi gerekir). Doğal olarak, Apple rakipleri tarafından geçilmeyecektir: Herhangi bir iCloud abonesi tarafından kullanılmak üzere kelime işlemci (Sayfalar), elektronik tablo (Sayılar) ve sunumlar (Keynote) gibi iWork uygulamalarının bulut tabanlı sürümlerini sunar. iCloud ayrıca, iPhone ve AirTab kullanıcılarının, ahize kaybolduğunda iPhone'umu Bul özelliğini kullanma biçiminin bir parçasıdır.

Dropbox: Bu hizmet, yıllardır basit, güvenilir bir dosya senkronizasyonu ve depolama hizmeti olmuştur. Artık çok sayıda işbirliği özelliği ile geliştirilmiştir (ücretsiz sürüm biraz yetersiz kaldığı için bu size ve işinize mal olacak).

Slack: Evet, anlık mesajlaşmaya/iletişime ihtiyaç duyan ayrı cihazlara sahip bir insan topluluğunuz varsa, bu bulut bilişim olarak kabul edilir. Bunun en ünlü markası Slack'tir, ancak aynısını Microsoft Teams, Workplace by Facebook ve daha fazlasından alırsınız.

Yukarıda bahsedilen dosya senkronizasyonu/yedekleme hizmeti ve Box, IDrive ve SugarSync gibi diğerleri, dosyalarınızın senkronize edilmiş bir sürümünü çevrimiçi olarak depoladıkları için bulutta çalışır, ancak bu dosyaları yerel depolama ile de senkronize ederler. Dosyaya yerel olarak erişseniz bile, senkronizasyon, bulut bilişim deneyiminin temel taşıdır.

Chromebook'lar

Tamamen bulut merkezli bir cihazın en modern örneği Chromebook'tur. Bu dizüstü bilgisayarlar, Google Chrome web tarayıcısını bir işletim sistemine dönüştüren Chrome OS'yi çalıştırmak için yeterli yerel depolama alanına ve güce sahiptir. Chromebook ile yaptığınız hemen hemen her şey çevrimiçidir. Uygulamalar, medya ve depolama tamamen çevrimiçi. Bu nedenle, ucuz olma eğilimindedirler ve bu onları eğitim için inanılmaz derecede popüler yapmıştır. En son modeller Android uygulamalarını bile çalıştıracak. Ayrıca, bazen Chromebox olarak adlandırılan birkaç masaüstü stili ChromeOS cihazı da vardır.

Chromebook'lar

İnternet bağlantısı olmayan bir yerdeyseniz ve verilerinize erişmeniz gerekiyorsa ne olur? Çevrimdışı işlevselliği iyileşmiş olsa da bu, Chrome OS ile ilgili en büyük şikayetlerden biridir.

Chromebook, bu yaklaşımı deneyen ilk ürün değil. Yerel depolamadan yoksun olan ve yerel bir sunucuya veya ana bilgisayara bağlanan "aptal terminaller" olarak adlandırılanlar, onlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Yalnızca internete yönelik ilk ürün denemeleri arasında eski NIC (Yeni İnternet Bilgisayarı), Netpliance iOpener ve felaketle sonuçlanan 3Com Ergo Audrey yer aldı. Hepsinin zamanından çok önce çıkış yaptığını iddia edebilirsiniz; 1990'ların çevirmeli bağlantı hızları, günümüzün hızlandırılmış geniş bant internet bağlantılarına kıyasla eğitim çarklarına sahipti.

Bu yüzden çoğu kişi bulut bilişimin işe yaradığını iddia eder. İnternete bağlantı, sabit sürücüye bağlantı kadar hızlıdır. En azından bazılarımız için.

Bulutun Dezavantajları

What if? dergisinin 2013 yılındaki bir sayısında Xkcd-karikatüristi (ve eski NASA robotisti) Randall Monroe, "İnternetin bant genişliğinin ne zaman -eğer olursa- FedEx'inkini geçeceği sorusunu yanıtlamaya çalışmıştır?" (Monroe, yanıtın 2040 yılı olduğu sonucuna vardı.) Bazı uzmanlar bunu bulut bilişimin üstü kapalı bir eleştirisi olarak aldı. Çünkü yerel depolamanın hızı ve maliyeti, bir telekom şirketi (ISS'niz) tarafından kontrol edilen geniş alanlı bir ağ bağlantısı kullanarak daha fazladır.

ISP'ler, telekomünikasyon şirketleri ve medya şirketleri erişiminizi kontrol eder. Tüm inancınızı buluta koymak, tüm inancınızı sürekli, sınırsız erişime de koymanız anlamına gelir. Alabilirsin ama sana pahalıya patlar. Ne kadar çok bant genişliği kullanırsanız, maliyeti o kadar artar.

Belki o şirketlere güveniyorsundur. Sorun değil, ancak buluta bütün bir veriyle girmeye karşı birçok başka argüman var. Çökme potansiyelini düşünün. Amazon gibi Netflix ve Pinterest gibi büyük şirketlere bulut altyapısı sağlayan bir şirkette sorun olduğunda tüm bu hizmetleri devre dışı bırakabiliyor. Ve daha fazlası: Amazon'un S3 depolama hizmeti 2017'de yanlış yapılandırıldığında, tüm internetin büyük bir bölümü zarar gördü. Aralık 2021'de belirli bölgelerde tekrar meydana geldi. Sorunlar genellikle yalnızca saatlerce sürer, ancak bu pek iyi bir teselli sayılmaz.

Dürüst olmak gerekirse, önemli değil. Bulut bilişim biraz Vahşi Batı gibi olabilir, burada kurallar siz ilerledikçe yapılır ve en iyisini umarsınız, ancak Bulut Bilişim hep bizimle var olacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

Yeni MacBook Air, Yeni Özellikler ile Bu Yıl Geliyor Önceki

Yeni MacBook Air, Yeni Özellikler ile Bu Yıl Geliyor

Facebook'tan Korkutan Veri Açıklaması Sonraki

Facebook'tan Korkutan Veri Açıklaması

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.