Facebook'tan Korkutan Veri Açıklaması

Facebook'tan Korkutan Veri Açıklaması

Facebook mühendisleri sızdırılan belgede "Sistemlerimizin verileri nasıl kullandığı konusunda yeterli düzeyde kontrole ve açıklanabilirliğe sahip değiliz" diyor.

Facebook'ta çalışan gizlilik mühendisleri, sosyal ağ tarafından toplanan kullanıcı verilerinin nereye gittiği veya ne için kullanıldığı konusunda çok az kontrole sahip olduklarını kabul ediyor. Hatta bunu mürekkebin suya akması ve her yere yayılması olarak tanımlıyorlar.

"Sınırları açık sistemler kurduk. Bu açık sistemlerin ve açık kültürün sonucu bir benzetmeyle çok iyi anlatılıyor: Elinizde bir şişe mürekkep tuttuğunuzu hayal edin, bu mürekkep şişesi her türden kullanıcı verisinin bir karışımıdır. MÜrekkebi bir su gölüne (açık veri sistemleri) döküyorsunuz... ve akıyor, her yere..." 

Vice tarafından bildirilen bu bilgi, Reklam ve İş Ürünü ekibindeki mühendisler tarafından yazılan ve "gelen düzenlemelerle ilgili olarak hazırlık, yatırtımlar ve teknoloji planları konusunda liderlik tavsiyesi" anlamına gelen sızdırılmış bir Facebook belgesi aracılığı ile ortaya çıkıyor. Hatta belgenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.


Kaynak: https://www.vice.com/en/article/akvmke/facebook-doesnt-know-what-it-does-with-your-data-or-where-it-

Yazarın Diğer Yazıları

Bulut Bilişim Nedir? Önceki

Bulut Bilişim Nedir?

Yayıncılar İçin Kötü Haber: Twitch Gelir Payını %70'ten %50'ye Düşürmeyi Planlıyor Sonraki

Yayıncılar İçin Kötü Haber: Twitch Gelir Payını %70'ten %50'ye Düşürmeyi Planlıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.