Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları için 10 Kolay İpucu ve Püf Noktası

Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları için 10 Kolay İpucu ve Püf Noktası

Birçoğu için, telefonlar özel dijital kameraların yerini tamamen aldı, ancak profesyoneller bile zaman zaman fotoğraf çekmek için iPhone'larına veya Samsung Galaxy telefonlarına başvuruyor. Akıllı telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı telefonunuz her zaman yanınızda, herhangi bir küçük önemsiz şey bulmak için web'e bağlanabilen ve genellikle sizi dış dünyayla sürekli iletişim halinde tutan sürekli bir arkadaştır. Evden çıkmadan önce aldığınız en önemli eşyalardan biridir ve (muhtemelen) en son kapattığınızda sinemadaydınız.

Bu aynı zamanda telefonunuzu her yere götürebileceğiniz, her şeyi çekebileceğiniz dijital kameranız haline getirir. Sadece birkaç yıl önce, akıllı telefonlarla görüntü ve video yapmak, daha düşük görüntü kalitesiyle ancak iyi bir bas-çek kameradan çok daha fazla kolaylık sağlayan bir işbirliğiydi.

Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları için 10 Kolay İpucu ve Püf Noktası

Ancak zaman değişti ve telefon kameraları giderek daha iyi hale geldi. En yeni modeller, bütçeye uygun bas-çek kameralar için üstün görüntüleme ve video sunar ve tıpkı bir SLR ve f/2 veya f/1.4 lens gibi arka planları bulanıklaştırmak için şık yazılım hileleri sunar.

Telefonunuzdan alabileceğiniz en iyi görüntüleri elde etmek için bu ipuçlarına göz atın. Ancak unutmayın, en son teknolojiyle bile telefonlar, modern değiştirilebilir lensli kameralar kadar çok yönlü görüntüleme araçları değildir. Bir iPhone 13, basit bir bas-çek yönteminden daha iyidir, ancak tam çerçeve bir kamera kadar çok yönlü değildir.

İyi Bir Kameralı Telefonla Başlayın

Akıllı telefon kamera kalitesi, son birkaç yılda kalitede büyük bir sıçrama yaşadı. Daha eski bir telefon kullanıyorsanız, muhtemelen kamera kriterlerinize uygun değildir. Yeni bir kamera satın alırken kamera kalitesi bir öncelikse, test ettiğimiz en iyi kameralı telefonlar listemize göz attığınızdan emin olun. Ancak, en son Apple iPhone, Google Pixel, OnePlus veya Samsung Galaxy cihazlarıyla gerçekten yanlış gidemeyeceğinizi unutmayın.

Işığı Ara

Işığı Ara

Akıllı telefonlar çok parlak lenslere sahiptir ve çok loş ışıkta görüntü oluşturmak için özel modlar içerir; en yeni iPhone ve Pixel'lerdeki Gece modları, bas-çek kameralardan çok daha iyi bir iş çıkarır.

Yine de, bir anlık görüntüyü aydınlatmak için biraz ışık bulmak iyi bir fikirdir. İster kapalı bir portre için bir pencereden gelen güneş ışığı, isterse bir şehirde gece fotoğrafı çekmek için bir neon tabela olsun, biraz çevre aydınlatması bulmak her zaman akıllıcadır; akıllı telefon flaşları, kıyaslandığında arzulanan çok şey bırakır.

Pozlamayı Ayarla

Pozlamayı Ayarla

Bir iPhone 11 Pro tarafından çekilen bu sahne, dramatik aydınlatma efekti için küçük bir negatif poz ayarı gerektiriyordu.

Akıllı telefonlar modern bas-çek yöntemidir, ancak kameralarını çalıştıran uygulamalar genellikle bir miktar manuel kontrol sunar. Yapabileceğiniz en temel ayar pozlamadır (bir sahneyi parlaklaştırmak veya karartmak) ve bunu etkili bir şekilde kullanmak, sıradan bir görüntüyü baş döndürücü hale getirebilir. Instagram için mükemmel hale getirmek için süslü akşam yemeğinizin çekimini aydınlatmak veya daha dramatik bir görünüm için bir portredeki gölgeleri koyulaştırmak için kullanın.

Pozlamayı Ayarla

Özellik her zaman aynı şekilde etiketlenmez. Bir iPhone'da, bir görüntüyü aydınlatmak için odak onay kutusunun sağındaki güneş simgesini yukarı veya koyulaştırmak için aşağı sürüklemek isteyeceksiniz. Android telefonlar genellikle pozlama ayarı için daha geleneksel +/- simgesine sahiptir.

Izgara Çizgilerini Açın

Izgara Çizgilerini Açın

Pro SLR'lerin genellikle vizör penceresinde, çekimleri daha iyi kareleştirmenize ve üçte bir kuralı gibi kompozisyon kurallarına uymanıza yardımcı olmak için çerçeveleme ızgaraları bulunur.

Aynı şeyi telefonunuzun kamera uygulamasında da açabilirsiniz. Bir ızgara çizgisi eklemek, ufku düz tutmanıza yardımcı olur ve ünlü yerlerin önündeki portreler için büyük bir artıdır. Eğik Pisa Kulesi istisnası dışında, fotoğraflarınızda dik yapıları mükemmel şekilde dikey tutmak genellikle iyi bir fikirdir.

Kameranızın Özelliklerini Öğrenin

Modern akıllı telefon kameralarının görüntüleme yetenekleri şaşırtıcı. Telefonunuzla SLR düzeyinde fotoğraflar çekmenize olanak tanıyan bilgisayarlı fotoğrafçılıkta ilerlemeler gördük.

Kameranızın Özelliklerini Öğrenin

Telefonunuzun ne yaptığını ve bunları ne zaman kullanacağınızı öğrenin. Günlük fotoğrafçılık için çoğu telefonda HDR'yi açmak isteyeceksiniz. Güneş battıktan sonra loş iç mekanlarda veya dış mekanlarda çekilen görüntüler için Gece modunu kullanın. Portre modu birçok telefonda bulunan bir seçenektir; öznenizin arkasındaki arka planı bulanıklaştırır ve bazen Bokeh Etkisi olarak adlandırılır. Temel bilgiler bunlardır; bazı telefonlarda daha özel modlar bulunabilir.

Hareketsiz Durun, Sabit Tutun

Akıllı telefonlar inanılmaz derecede hafif cihazlardır ve katlanan telefonlar, çoğu özel kameradan daha fazla cebinize sığması için çok incedir. Bu taşınabilirlik için iyi bir haber, ancak tüy kadar hafif bir telefonu sabit tutmak zordur ve lensini nesnenize paralel ve dolgun tutmak biraz özen gerektirir.

Daha iyi enstantaneler için, kendinizi bir çekimden önce ayarlamak için biraz zaman ayırın. Sabit durun, telefonunuzu bir kamera gibi tutun (iki elinizle) ve pozlama için herhangi bir fiziksel kontrolden yararlanın; fotoğraf çekmek için ses düğmesi kullanabiliyorsanız, görüntü oluştururken telefonunuzu iki elinizle daha kolay tutabilirsiniz.

Ek Lens Deneyin

Bir Eklenti Lensi Deneyin

Akıllı telefon kamera yığınları oldukça karmaşıktır. Temel telefonların hala bir arka lensi olabilir, ancak orta seviye ve üst seviye telefonlarda genellikle tamamlayıcı olarak geniş açılı veya telefoto lens bulunur.

Yine de kaliteli bir eklenti lens eklemek isteyebilirsiniz. Yıllar boyunca bunlardan birkaçını test ettik ve Moment'teki lenslerin grubun en iyisi olduğunu gördük. Pazarlıklı bodrum alternatifiyle olduğundan daha fazla ödeyeceksiniz, ancak sonuçlardaki farkı göreceksiniz.

Ek lens tipini seçmek de önemlidir. Bir makronun telefonunuzun kamerasına çok yönlülük kattığını düşünüyorum, ancak ultra geniş, balık gözü veya telefoto dönüştürme lensini tercih edebilirsiniz. Video hayranları, Moment'in anamorfik eklentisine göz atmalı, çekimlere ekstra geniş sinematik en boy oranı verir.

Gimbal Kullanın

Gimbal Kullanın

Her şey görüntülerden ibaret değil. Temel kompakt kameralar 1080p'de takılı kalıyor, ancak yeni bir akıllı telefonunuz varsa, cebinizde 4K özellikli bir video kameranız vardır. Amiral gemisi modelleri optik görüntü sabitleme içerir, ancak bu yalnızca bir yere kadar gidebilir. Gerçekten pürüzsüz, harika görünen bir video istiyorsanız, telefonunuzu sabit tutmak için elektrikli bir gimbal düşünün. Bizim favorimiz, videoyu sabitleyen, hareketli nesneleri takip edebilen ve ayrıca hızlandırılmış ve panoramik dikişi destekleyen 160 dolarlık bir cihaz olan DJI OM 5.

Mikrofon Ekleyin

Mikrofon Ekleyin

Video çekerken, iyi ses, keskin görüntüden daha önemlidir. Telefonunuzun dahili mikrofonu, yüksek kaliteli ses kaydetmek için değil, telefon görüşmeleri yapmak içindir. Telefonlardaki kulaklık jakları kayboluyor olabilir, ancak doğrudan USB veya Lightning bağlantı noktanıza takılan veya telefonunuzun ses donanım kilidiyle çalışan bir mikrofon alabilirsiniz. Mikrofonun kendi telefonunuzla ve işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olmak için bazı incelemeleri okuduğunuzdan emin olun.

Çekimlerinizi Düzenleyin

Telefonunuz, Photoshop çalıştıran üst düzey bir dizüstü bilgisayar gibi temel görüntü ayarlamalarını yapabilen güçlü bir el bilgisayarıdır. Yine de, çok fazla bilgi sahibi olmadan telefonunuzdaki çekimleri düzenleyebilirsiniz. Bir düzenleme uygulaması indirebilir (favorilerimizi bir araya getirdik) veya telefonunuzda yerleşik olanı kullanabilirsiniz.

iPhone kamera uygulaması size birçok düzenleme seçeneği sunar. iPhone sahiplerinin Ayarlar > Kamera > Biçimler bölümünde Yüksek Verimlilik (HEIF) biçimini açmaları faydalı olacaktır, daha iyi görünen düzenlemeler için görüntüleri JPG'den daha fazla renk derinliğiyle kaydeder. Gelişmiş bir deklanşör iseniz, Ham yakalama birçok telefonda bir seçenektir.


Yazarın Diğer Yazıları

Witcher 3'e Ücretsiz Yeni DLC Geliyor Önceki

Witcher 3'e Ücretsiz Yeni DLC Geliyor

WhatsApp, iOS İçin iMessage Benzeri Tepkiler Özelliği Geliştiriyor Sonraki

WhatsApp, iOS İçin iMessage Benzeri Tepkiler Özelliği Geliştiriyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.