Doğru TV Ekran Boyutu Nasıl Seçilir?

Doğru TV Ekran Boyutu Nasıl Seçilir?

Odanız için en iyi boyuttaki TV'yi bulmak biraz matematik gerektirir.

TV'niz için doğru ekran boyutunu seçmek, ne kadar büyükse o kadar iyidir olayından daha fazlasıdır. Bir ekran çok büyükse ve ona çok yakın oturursanız, göz yorgunluğundan muzdarip olursunuz ya da tüm görüntüyü göremezsiniz. Alanınız için doğru boyutta bir TV almanız önemlidir.

Şimdi, bu bir rahatlık meselesi ve aynı zamanda pek çok kişisel zevki de içerebilir. Bu nedenle, ekran boyutuyla ilgili tek ve katı bir kural yoktur. Bunun yerine, hepsi kendi genel yönergelerini koruyan farklı satış noktaları ve şirketler ile çok benzer ancak aynı olmayan birkaç kural vardır. RTings.com, Tom's Guide ve hatta Samsung'un TV'nizden oturduğunuz mesafeye bağlı olarak ekran boyutunu hesaplamak için kendi değişen formülleri vardır. Bunun da ötesinde, tercih ettiğiniz izleme mesafesinde daha büyük veya daha küçük bir ekranla daha rahat olabilirsiniz.

Boyut ve Çözünürlük Önemlidir

Televizyonunuzun boyutu, özellikle büyüdükçe mevcut modellerin boyutuyla sonuçta sınırlanacaktır. En yaygın TV boyutları 42, 50, 55, 65 ve 75 inçtir (tümü çapraz olarak ölçülmüştür). Bu boyutlar arasında bazı modeller bulabilirsiniz, ancak bunlar çok daha nadirdir.

4K TV, 1080p TV'nin dörtte biri büyüklüğünde piksellere sahiptir, bu nedenle çok daha yakınlaşana kadar bu pikselleri tek tek görmezsiniz. Bu, bir 4K TV'ye 1080p TV'den daha yakın oturabilmeniz ve göz yorgunluğundan muzdarip olmamanız gerektiği anlamına gelir. Aynı mantık 8K TV'ler için de geçerlidir, ancak henüz bir 8K TV satın almanızı önermiyoruz.

Öyleyse, bu faktörleri göz önünde bulundurarak, sizin için doğru boyuttaki TV'yi bulmaya yönelik bazı basit kurallar oluşturalım.

Odanız İçin Doğru TV Ekran Boyutu Nasıl Ölçülür?

Sinema ve Televizyon Mühendisleri Derneği'ne (SMPTE) göre, TV'nizin görüş alanınızda en az 30 derecelik bir açı kaplaması gerekir. Bu arada THX, teatral bir izleme deneyimi için 40 derecelik bir açı önerir. Bununla birlikte, bu ölçümlerin her ikisi de 1080p çözünürlüğe dayalıdır; bu, 4K ekranla 40 derecelik bir görüş açısından daha da yaklaşabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Diyelim ki bir 4K TV, oturmak istediğiniz mesafeden görüş alanınızın 40 derecesini almak için uygun boyutta olmalı ve bununla çalışmalıdır. Yani ideal ekran boyutu oranı yaklaşık 1.4. olamlıdır.

Bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, siz ve bir 4K TV arasındaki mesafenin, TV'nin çapraz ölçümünün yaklaşık 1,4 katı olması gerektiği anlamına gelir. Evet, kulağa biraz karmaşık geliyor, öyleyse onu okuması kolay bir tabloya koyalım:

Odanız İçin Doğru TV Ekran Boyutu Nasıl Ölçülür?

Hesaplamalarımıza göre, koltuğunuz TV'nizi yerleştirmeyi planladığınız yerden 1.5-2 mt arasındaysa, 55 inç'e kadar bir ekran mükemmel olmalıdır. Kanepeniz 2-2.5 mt uzaktaysa, 65 inçe kadar rahatça gidebilirsiniz.

Belli ki burada biraz oynama payı var. Biraz daha büyük veya daha küçük almak, izleme deneyiminizi mahvetmez ve her zaman kendi rahatlık düzeyinizi herhangi bir basit formülden daha fazla düşünmelisiniz. Yine de bu, en iyi TV boyutunu bulmaya başlamanın iyi bir yoludur.

Bir Şablon Deneyin

Bir Şablon Deneyin

Bir TV satın almadan önce ekran boyutlarıyla oynamak istiyorsanız, odanızda neyin rahat hissettirdiğini görmek için duvarınızdaki şablonları kullanabilirsiniz. Poster kağıdı veya karton alın ve istediğiniz TV'nin yaklaşık boyutunda kesin / bantlayın ve TV'nizi yerleştirmek istediğiniz yere kurun. Ardından TV izlemeyi planladığınız yere oturun ve "ekran" boyutunun size rahat gelip gelmediğine bakın.


Yazarın Diğer Yazıları

Samsung, Gizlenebilir Ön Kameralı Akıllı Telefon Patenti Aldı Önceki

Samsung, Gizlenebilir Ön Kameralı Akıllı Telefon Patenti Aldı

Aşkın nasıl doğduğuna dair on muhteşem film Sonraki

Aşkın nasıl doğduğuna dair on muhteşem film

Yorumlar


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.