Düşük Seviyeli Dizüstü Bilgisayarda Oyunlar Nasıl Oynanır?

Düşük Seviyeli Dizüstü Bilgisayarda Oyunlar Nasıl Oynanır?

Oyun oynuyorsunuz ama elinizde düşük özellikli bir PC mi var? Eski, bitik makinenizde modern oyunları gerçekten oynayabilmeniz için ayarları değiştirmenin yolları vardır.

Pek çok PC meraklısı en son donanımlarla kendi özel toplama PC'lerini kurarken veya güçlü oyun dizüstü bilgisayarlarına yatırım yaparken, bazılarımız entegre grafikler ve iki gb RAM ile lanetlendi. 

İyi haber şu ki, entegre grafiklere sahip çok daha fazla dizüstü bilgisayar artık geçmişe göre orta seviye ve bağımsız oyunlar oynayabilir. Yine de, eski veya berbat bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bu oyun oynayamayacağınız anlamına gelmez - sadece bazı fedakarlıklar yapmanız gerekeceği anlamına gelir. İşte süper pahalı bir teçhizata yatırım yapmanıza gerek kalmadan oyun oynamaya başlamanıza yardımcı olabilecek birkaç strateji.

Grafik Ayarlarınızı Düşürün 

Grafik Ayarlarınızı Düşürün 

Acı gerçekle başlayalım: Grafiksel doğruluktan vazgeçmeye istekli olduğunuz sürece, kaç oyunun minimum gereksinimlerin altında çalışacağına şaşıracaksınız. Düşük özellikli bir makinede modern bir oyun başlattığınızda, varsayılan olarak her zaman en uygun grafik ayarlarını kullanmayabilir, bu nedenle başka bir şey denemeden önce oyununuzun Video Seçenekleri menüsüne gidin ve her şeyi mümkün olduğunca azaltın.

Ve "her şeyi kapat" derken her şeyi kastediyoruz. Yalnızca kenar yumuşatma, gölge ayrıntısı ve doku kalitesi gibi süslü grafik efektleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çözünürlüğü de düşürmek isteyeceksiniz. Oynanabilir bir kare hızına (genellikle 30 fps olarak kabul edilir) ulaşmak için 720p'de (veya daha düşük) bir oyun çalıştırmak gerekiyorsa, yapmanız gereken budur. (Emin olmak için kare hızlarınızı takip edin.)

Test oyunlarımdan bazılarının, birkaç ayar değişikliği dışında hiçbir şey yapmadan, entegre grafiklere sahip 300 dolarlık bir dizüstü bilgisayarda ne kadar iyi çalıştığına şaşırdım. Bir oyunun çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, forumlardan kullanıcı fikirlerine göz atabilirsiniz.

Daha İyi Performans için Yapılandırma Dosyalarını Hackleyin

Diyelim ki gerçekten düşük kaliteli bir dizüstü bilgisayarınız var. Belki birkaç yıldan daha eski ve en parlak döneminde bile ucuzdu. Oyununuz en düşük video ayarlarında bile bir slayt gösterisine benziyorsa, oyunun yapılandırma dosyasına dalarak performansı artırabilirsiniz.

YouTube kanalı LowSpecGamer popüler oyunlardaki gizli ayarları mümkün olduğunca çok bilgisayarda çalıştırma çabasıyla düzenli olarak ele alır. Grafikler olmasa bile performans kazanımları etkileyici.

Oyunun yapılandırma dosyası veya konsolu aracılığıyla, daha düşük çözünürlükleri etkinleştirerek, gölgeleri kapatarak, görüş mesafesini daha da azaltarak ve benzeri yollarla grafikleri oyun içi ayarların izin verdiğinden daha düşük bir seviyeye çekebileceksiniz. Bazı durumlarda sonuçlar düpedüz saçma görünebilir, ancak oyun oynanabilir olacak...ve oyun gerçekten bununla ilgili değil mi?

Bu işi kendiniz yapmak istemiyorsanız, Low Specs Experience olarak bilinen popüler bir yazılım parçası, tüm ince ayarları birkaç tıklamayla gerçekleştirebilir. Bir dizi farklı AAA oyununu destekler ve grafik ile performansı dengelemek için birden çok profil sunar.

Üçüncü taraf yazılımı kullanmak yerine genellikle ayarları kendiniz değiştirmenizi öneririm. Bu şekilde, bir şey bozulursa nedenini (ve nasıl düzelteceğinizi) bileceksiniz. Ama isterseniz geçerli bir seçenek. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulamadan önce PC'nizin yedeğini almayı unutmayın.

İnternet Üzerinden Oyun Akışı

İnternet Üzerinden Oyun Akışı

Düşük çözünürlüklü grafikler tam bir baş ağrısıysa, başka bir seçeneğiniz var: Oyunlarınızı internet üzerinden yayınlayın. Oyunu bir sunucuda üst düzey donanım kullanarak çalıştıracak ve ardından beslemeyi doğrudan düşük kaliteli dizüstü bilgisayarınıza aktaracak bir dizi hizmet vardır.

Grafikler harika görünecek, ancak doğal olarak biraz giriş gecikmesi üretecek ve sorunsuz bir deneyim için oldukça hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Yapabiliyorsanız, bilgisayarınızı Ethernet üzerinden de bağlamanızı öneririm, çünkü benim deneyimime göre bu, Wi-Fi akışından biraz daha güvenilir. Dizüstü bilgisayarınızın bir Ethernet bağlantı noktası yoksa, ucuz bir USB'den Ethernet'e adaptör işe yarayacaktır.

En popüler oyun akışı hizmetleri arasında Nvidia GeForce Now ve Amazon Luna bulunmaktadır. Parsec ve Shadow gibi diğer hizmetler benzerdir ancak farklı fiyatlandırma yapılarına sahiptir.

Sizin için en uygun maliyetli olanı bulmak için matematiği yapmanız gerekecek ve uzun vadede bu parayı uygun fiyatlı bir oyun bilgisayarına veya hatta bir ev oyun konsoluna yatırmanın daha iyi olabileceğini unutmayın.

Klasik Oyunları ve Düşük Kaliteli Bağımsız Oyunlar Deneyin

Klasik Oyunları ve Düşük Kaliteli Bağımsız Oyunlar Deneyin

Hiç bir şey işe yaramazsa, tüm oyunların oynamak için canavarca PC'ler gerektirmediğini unutmayın. Dışarıda bir sürü düşük özellikli oyun var, özellikle geçmişe inerseniz ve retro video oyunları oynamak istiyorsanız. Modern işletim sistemleri için yeniden paketlenmiş tonlarca klasik oyun için GOG gibi mağazalara göz atın. (İpucu: Daha eski, dizüstü bilgisayar dostu olanları bulmak için oyunları çıkış tarihine göre filtreleyin.

Çocukken Baldur's Gate oynamaya hiç başlamadınız mı? Enhanced Edition sayesinde bundan daha iyi bir zaman olamaz. Antika dizüstü bilgisayarınızda Skyrim'i çalıştıramıyor musunuz? Bazıları, öncülü Morrowind'in üstün oyun olduğunu iddia ediyor. Chrono Trigger'ı hiç oynamadınız mı? Steam arkanızda.

Ayrıca, yaratıcı oyun için poligonları takas eden birçok bağımsız oyun var. The Great Ace Attorney Chronicles ve Gone Home gibi macera oyunlarına göz atabilirsiniz. Strateji mi arıyorsunuz? Into the Breach'i deneyin veya Slay the Spire'yi. Bir RPG istiyorsanız, Undertale veya Disco Elysium'a bakın. Terraria ve Risk of Rain gibi aksiyon oyunlarını bile çalıştırabilirsiniz

Düşük özellikli makinelerde çalışacak çok sayıda oyun var ve bunlar genellikle daha ucuz. Bazı oyunlar diğerlerinden daha yüksek minimum özellikler talep edecek (örneğin, gerekli 4 GB RAM ve GTX 650 ile Superhot gibi), ancak Steam'in 24 saatlik geri ödeme penceresi ile her zaman bir şans verebilirsiniz. Sadece bu grafik ayarlarını düşürmeyi unutmayın.


Yazarın Diğer Yazıları

Google Aramasından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız? Önceki

Google Aramasından Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Kaldırırsınız?

Erşan Kuneri'nin İkinci Sezonu Geliyor Sonraki

Erşan Kuneri'nin İkinci Sezonu Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.