Facebook, F8 Teknoloji Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı

Facebook, F8 Teknoloji Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı

Facebook, coronavirüs endişeleri nedeniyle San Jose'deki F8 geliştirici konferansı iptal etti. Geçen yıl, etkinlik dünyanın dört bir yanından 5.000'den fazla insanın çekmişti.

Hatırlayacağınız üzere, Coronavirüs salgını nedeniyle MWC 2020 (Mobil Dünya Kongresi) iptal edilmişti. Yeni bir iptal kararı bu sefer Facebook'dan geldi. Uygulama üreticisi olan Alejandro Cantu, Mayıs ayında Facebook'un F8 geliştirici konferansına katılmayı dört gözle bekliyordu. Kullanıcıların Facebook ve Google hesaplarında oturum açmasına olanak tanıyan Deprem uyarı sistemi Sky Alert gibi uygulamaların geliştirilip tanıtılması ve Facebook gibi devasa çevrimiçi platformların geleceği hakkında bilgi edinme fırsatı verdikleri için geliştirici konferansı heyacanla bekleniyordu.

Arama devinin yıllık etkinliği olan Google F8 geliştirici konferansı, 05-06 Mayıs tarihleri ​​arasında yapılması planlanıyordu. Apple'ın Dünya Çapındaki Geliştiriciler Konferansı genellikle Haziran ayında gerçekleşiyor. Facebook açıklamasında, tüm teknoloji ortaklarımız, coronavirüs ne kadar tehlikeli olduğunu ve nasıl uygun şekilde davranılması gerektiği konusunda ciddiye almaya başlayacaklar.

Görüldüğü üzere coronavirüs, küresel teknoloji endüstrisini tahrip etti, tedarik zincirlerini bozdu, fabrikaları ve perakende mağazaları kapattı. Çoğu şirket, virüs ve küresel teknoloji üretiminin merkez üssü olan Çin'e sadece gerekli ziyaretler için sınırlı bir yolculuk yapmaya başladı.

 Amazon ve Samsung gibi şirketler, Barselona gerçekleştirilecek yıllık etkinliği iptal etmesinden sonra Mobil Dünya Kongresi Organizatörleri konferansı tamamen iptal etme kararı almışlardı. Cuma günü, dünyanın en büyük otomobil etkinliklerinden biri olan Cenevre Otomobil Fuarı iptal edildi. 

Google, Nisan ayında Kaliforniya'nın Sunnyvale kentinde yapılması planlanan Haber Girişimi Zirvesi'ni katılmama kararı aldı ve Kanadalı e-ticaret şirketi Shopify yıllık geliştirici konferansını planlanandan üç ay önce iptal etti.

Oyun Geliştiricileri Konferansı, Mart ayında gerçekleşecek olan Facebook, Microsoft ve diğer büyük teknoloji firmaları San Francisco konferansından çekildiklerini bildirmişlerdi. Yine Cuma günü, Google çalışanlarından birine Zürih'teki coronavirüs teşhisi konduğunu söyledi.

SARS-CoV-2 olarak bilinen coronavirüs, geçen yılın sonlarında Çin'in Wuhan şehrinde keşfedildiğinden beri yaklaşık 2.900 kişiyi öldüren bir solunum hastalığına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü virüsü Ocak ayında uluslararası endişe veren bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. 83.000'den fazla insan, COVID-19 adı verilen bir hastalığa dönüşebilen virüsle enfekte olmuştur. 

Facebook, F8 Teknoloji Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı

Coronavirüs'ün yayılması göründüğü gibi birçok teknoloji firmasını etkilerken, bazı firmalar coronavirüs'ten etkilenmemiş gibi tanıtımlarını ve konferanslarını yapmaya devam ediyor. IBM ve Verizon gibi büyük teknoloji devlerinin katılmamasına rağmen, RSA Konferansı şu anda San Francisco'da gerçekleşiyor. Meksikalı yapay zeka şirketi Yapay Nerds'in kurucu ve baş teknoloji sorumlusu Vicente Hernández, F8 dışında Mayıs ayında Miami Beach'teki Ingram Mikro Bulut Zirvesi'ne de katılmayı planladığını söyledi. 

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nde araştırma profesörü olan Saiph Savage, geçen yıl F8'e gitmenin kariyeri için kapı açtığını söyledi. Savage, göçmenlerin yeni bir şehre geçişine yardımcı olmak için tasarlanmış bir araç geliştirmeye yardımcı olduğu için F8 geliştirici konferansında 22.000 dolar kazandığını söyledi. Ödül, Meksika hükümeti ile işbirliği yapması için fırsatlar yarattı.  

Şu anda Seattle'da bulunan Savage, bu yıl F8'e katılmak için ona ücretsiz bir bilet ve San Francisco'ya seyahat verildiğini söyledi. Yine de Facebook'un etkinliği iptal etmesinden memnun. "Bu cesaret ister çünkü insanların sağlığına değer veriyor," dedi. Savage, "Kendi sağlığım için tehlikeli olabileceğinden gidip gitmeyeceğim konusunda yeniden düşünmem gerekiyor," dedi. "Dürüst olmak gerekirse, riske atmayacağım." 

SkyAlert kurucusu ve CEO'su Cantu, çağrıldığını varsayarak Google F8 geliştirici konferansı ve Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı (WWDC)'sine katılabileceğini söyledi. Karar, virüsün olaylar geldiğinde hala bir risk olduğunu düşünüp düşünmediğine bağlı olacağını söyledi. Ancak durum daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Huawei P40 Pro'nun Çıkış Tarihi ve Özellikleri Önceki

Huawei P40 Pro'nun Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Bilgisayarınızın RAM'inde nasıl yer açılır Sonraki

Bilgisayarınızın RAM'inde nasıl yer açılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.