Filmlerden "Yok Artık" dedirten 9 mantık hatası

Filmlerden

Sizler için popüler filmlerde "Bunu evde denemeyin" uyarısı taşıması gereken harika özel efektlerden oluşan bu eğlenceli listeyi hazırladık.

Harika özel efektler olmadan bir Hollywood gişe rekorları kıran bir film hayal etmek zor. Şaşırtıcı görsel efektler, favori filmlerimizi daha da muhteşem ve izlemesi ilginç kılıyor. Ancak bazı aksiyon sahneleri, sanat adına fizik yasalarına gerçekten meydan okuyor gibi görünüyor.

Filmlerden "Yok Artık" dedirten 9 mantık hatası


1
Araçlar uçabilir.
Görünüşe göre film yapımcıları arabaları ve otobüsleri bu dünyada yerçekimi yokmuş gibi uçurmayı seviyor. Otobüsler tamamlanmamış köprülerin üzerinden atlıyor ve arabalar çarpıştıktan sonra uçuyor. Bu sahneleri en sevdiğiniz gişe rekorları kıran filmlerde gördüğünüzden eminiz. Ancak, fizik yasaları bu kadar kolay göz ardı edilemez.

Gerçek hayatta: Araba ya da otobüs gibi bir nesne, bir çarpışmadan sonra ne boşluktan atlar ne de uçardı. Açıklama, bir nesne ne kadar hızlı hareket ederse etsin yatay olarak fırlatılırsa her zaman düşeceğini söyleyen mermi hareketi kinematiğinde yatmaktadır.

2
Ses ve ışık aynı hızda hareket eder.
Bir filmde her şimşek gördüğümüzde, bir şimşek sesi duyarız. Aynı anda meydana gelirler. Ancak, her okul çocuğu ışığın daha hızlı olduğunu bilir. Hollywood filmlerinden fizik öğrenmememiz gerektiğinin bir kanıtı daha.

Gerçek hayatta: Önce şimşeği görürsünüz ve ardından sesi duyarsınız. Işık hızı saniyede 299.792.458 metredir; sesin hızı sıcaklığa, havanın yoğunluğuna ve diğer birçok faktöre bağlı olarak saniyede sadece 300 metredir.

3
Görünür lazerler her yerdedir.
Uzay savaşlarında sıklıkla lazer silahları kullanırlar, değil mi? Bununla birlikte, özellikle uzayda bir lazer ışınının bir ışık çizgisi olarak ortaya çıkması, beyaz perdedeki bir başka efsanedir.

Gerçek hayatta: Lazerlerin parlama şansı olmazdı. Bir lazer ışını görünür hale geldiğinde, yolu boyunca dağılmış küçük parçacıkları saçıyor. Lazer ışınlarının görünürlüğü ve rengi, yalnızca içinden geçtikleri, toz parçacıkları ve hava molekülleri içeren ortama bağlıdır. Ve biliyoruz ki uzayda hava parçacığı yoktur.

4
Araçların patlaması kaçınılmazdır.
Bir filmde bir araca verilen en ufak bir hasar bile, araba bir uçurumdan düşse veya 2 araba birbirine çarpsa bile büyük bir patlamayla sonuçlanıyor gibi görünüyor. Aracın benzin deposunu vurmak küçük bir delik açar ve bam! Müthiş bir patlama, arabayı bir alev topuna dönüştürür. Bunu da hafife almayın!

Gerçek hayatta: Normalde araçlar çarptığında nadiren alev alır. Benzin sıvıdır ve gaz buhar olarak yanar. Yani bir benzin deposundaki sıvı gazın buhara dönüşmesi, hava ile uygun oranlarda karışması ve arabanın patlaması için ateşlenmesi gerekir.

5
Mermiler suda aynı hızda uçar.
İnsanların serseri bir kurşunla vurulmamak için havuz, kanal ve hatta okyanus gibi bir su kütlesine daldıkları sahneler sayısızdır. Yine de, su altında olmanın bir kişiyi kurşunlardan kurtarıp kurtaramayacağına dair pek çok gizem var.

Gerçek hayatta: Mermiler genellikle suya birkaç metreden fazla girmez. Karşıt bir kuvvet veya bir sıvının hareket eden bir nesnenin hareketine karşı sunduğu direnç (buna sürükleme denir), bir merminin ileri hareketine karşı çıkar. Bir mermi havada yeterince kolay hareket eder, ancak suyun yüzeyine ulaştığı anda işler değişir.

6
Havalı adamlar patlamalara bakmazlar.
Binaları ve arabaları paramparça eden destansı patlamalar, filmlerde çok popüler bir özel efekttir. Ve çoğu zaman, eğer bir patlama olursa, patlamaya hiç bakmadan kararlı bir şekilde uzaklaşan sert bir adam da vardır. Şey, gerçek hayatta işler böyle yürümüyor.

Gerçek hayatta: Şok dalgası kahramanı öldürür. Bir patlamadan salınan enerji, devasa bir binayı ve evet, bir insanı da yıkacak kadar güçlü bir süpersonik patlama dalgası yaratır.

7
Sesler uzayda duyulabilir.
Film yapımcıları genellikle uzay sahnelerine sesler "ekler". Bir uzay aracının uzak bir galakside bir kötü adamı kovaladığı bir sahneyi hatırlamaya çalışırsanız, silahlarının ateşlendiğini, füzelerin fırlatıldığını ve motorların kükrediğini duyacaksınız. Yine, bu sadece bize ek bir doz duygu ve ekranda muhteşem bir aksiyon sahnesi vermek için.

Gerçek hayatta: Uzaydaki sesleri kimse duyamaz. "Ses" dediğimiz şey aslında havadaki titreşimlerdir. Ve uzayda hava olmadığı için orada bulunanlar için ses de yoktur. Alien'ın sloganının doğru bir şekilde okunduğu gibi: "Uzayda kimse çığlık attığını duyamaz."

8
Radyoaktivite bir parıltı yapar.
Bilim kurgu ve filmler, izleyicileri radyoaktivitenin bulaşıcı olduğuna inandırdı. Radyoaktiviteye maruz kalan bir kahraman karanlıkta parlayarak geri döner ve diğer herkes o adama dokunmaktan kaçınır. Ama bu tam olarak böyle değil.

Gerçek hayatta: Radyoaktif elementlerin çoğu bulaşıcı değildir. Radyoaktivite, DNA'ya zarar veren çekirdeğin patlamasıdır. Diğer atomlar radyoaktif olanlara dönüşmez.

9
Çatlak bir pencereden atlamak mı? Hiç sorun değil.
Hollywood filmlerinde insanların rutin olarak pencereden camları kırıp atlayarak canlarını zor kurtardığı o dramatik anları kim sevmez ki? Hem de çiziksiz! Ama bu, evde asla denememeniz gereken başka bir numara.

Gerçek hayatta: Parçalanmış bir pencere, binlerce inanılmaz keskin kenar ve hançer benzeri nokta içerir. Bu noktaların veya kenarların kırılmasıyla oluşan cam parçalarının daha fazla hareket ettirilmeye karşı koyacağını ve direnç kuvvetinin camdan geçen herkese ölümcül yaralar açmaya yeteceğini varsayarsak. elbiseleri ve deriyi kesmesi neredeyse hiç güç gerektirmez.

Yazarın Diğer Yazıları

Game of Thrones Dizisi ve Kitapları Arasındaki 20 Fark Önceki

Game of Thrones Dizisi ve Kitapları Arasındaki 20 Fark

Google One, 5 TB Depolama Alanını Kullanıcıların Hizmetine Sunacak! Sonraki

Google One, 5 TB Depolama Alanını Kullanıcıların Hizmetine Sunacak!

Yorumlar

  • 2000'lerin başında bir hollywood yapımı film vardı, onun kadar saçmasını görmemiştim, özel bir araçla dünyanın merkezine gidip sıvı çekirdeğin tekrar dönmesini sağlıyorlardı... saçma ötesi ütopik bir kurgusu vardı.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.