Game of Thrones Dizisi ve Kitapları Arasındaki 20 Fark

Game of Thrones Dizisi ve Kitapları Arasındaki 20 Fark

Biz Tekmoloji olarak çıkan tüm kitapları okuduk ve size kitaplarla dizi arasındaki en ilginç farklardan bahsetmek istiyoruz. Bazıları Game of Thrones evreninin tüm tarihini değiştirebilir. Dikkat: spoiler uyarısı!

Game of Thrones'un son sezonunda, George Martin'in destanı ile HBO'nun TV dizisi arasındaki farklar inanılmaz derecede büyük hale geldi. Kitaplarda adını hiç duymadığımız karakterler var. Dizide bazı karakterler öldü ama kitaplarda hala yaşıyorlar. Demir Taht için verilen mücadelenin kitaplarda nasıl biteceğini tahmin etmek imkansız.

Game of Thrones Dizisi ve Kitapları Arasındaki 20 Fark


1
Gece Kralı diye bir kişi yok.
Game of Thrones'un kilit karakteri Night King, senarist ve yapımcının fikri. Kitaplarda Ak Gezenlerin bir lideri bile yok (ancak sonraki kitaplarda bir lider görünebilir).

Martin'in kitap evreninde, Night King efsanelerin bir karakteridir: Ak Gezenlerden bir kadına aşık olan Gece Nöbeti'nin Lord Kumandanı. Onlara fedakarlık yaptı. Kitaptaki olaylar gerçekleşmeden 8.000 yıl önce Starklar ve yabanıllar tarafından alaşağı edildi.

2
Sör Barristan yaşıyor ve Meereen'i o yönetiyor.
Ünlü şövalye Barristan Selmy'nin hikayesi, 5. sezonda Sons of Harpy'ye karşı savaşta öldüğünde sona erdi. Kitapta, Barristan ilk sayfalardan çok daha büyük bir rol oynuyor ve Ned Stark'ın askeri danışmanıydı. Varys'in hamileyken Daenerys'i öldürme planına karşıydı.

Ejderha Kraliçesi'nin sadık danışmanı olduğunda, Barristan sadece Meereen isyanından sağ çıkmakla kalmadı, aynı zamanda şehri barış içinde tutmak için bir hükümdar olarak orada kaldı.

3
Jon Snow bir Targaryen değil.
Game of Thrones senaryosuna göre Ned Stark'ın piçi, yeğeni ve Targaryen hanedanının varisi olduğu ortaya çıktı. Gerçek adı Aegon Targaryen'dir. Martin'in kitaplarında Jon Snow'un bir Targaryen olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Kitap destanında Aegon Targaryen adında farklı bir karakter var. Adı Genç Griff.

Varys onu bebekken kurtardı ve tüm bu yıllar boyunca farklı bir isimle büyüdü. Bu noktada hiçbir şeyden emin değiliz çünkü Young Griff hala bir sahtekar olabilir. Ancak hikayesi doğruysa, kitaplardaki olay diziden çok farklı olabilir.

4
Küçük Parmak daha kısadır ve fazla konuşmaz.
Kitaptaki Petyr Baelish, dizi varyantının aksine kısadır, bu yüzden lakabı Küçük Parmak'tır. Ayrıca dizide Baelish çok konuşuyor, kendisi ve güç mücadelesindeki planlarından bahsediyor.

Kitapta Lord Baelish, hırslı planlarından bahsetmeyen çok kapalı bir kişidir. King's Landing'de insanlar onu doğru insanlara nasıl hizmet edeceğini bilen kurnaz bir iş adamı olarak görüyor. Bu adamın Demir Taht üzerinde bir iddiası olduğundan kimsenin haberi yok.

5
Jon Snow'un sağ mı ölü mü olduğu bile bilinmiyor.
Kitap hayranlarının Buz ve Ateşin Şarkısı destanının 6. kitabını beklediği sekizinci yıl artık. Jon Snow'un hayatta olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Tıpkı dizide olduğu gibi, Gece Nöbetçileri'nin birkaç kardeşi Lord Kumandanlarına saldırır ve sırayla onu bıçaklar. Jon bilincini kaybeder ve kanlar içinde karda yatar. Kitaplardaki hikayesi şimdilik burada biter.

6
Ejderhalar neredeyse yenilmezdir.
Şu anda George Martin'in kitaplarındaki en önemli savaşlarda ejderhaların kendilerini nasıl göstereceklerini bilmiyoruz. Ama bildiğimiz şey, yazarın bu yaratıkları yenilmez bir silah, gerçek dünyadaki nükleer bomba gibi bir şey olarak tasarladığı. Kitaplarında ejderhalar havada neredeyse yenilmezdir ve yiyecekleri olduğu sürece büyümeye devam ederler.

Dizide, her şey biraz farklı. Son sezonda Daenerys'in çocukları, Night King'in mızrağını ve Euron Greyjoy'un süper arbaletini görünce zayıflıklarını gösterdiler. Pek çok hayrana göre Game of Thrones ejderhaları nükleer bombadan çok savaş uçaklarına benziyor.

7
Missandei 10 yaşında.
Game of Thrones David Benioff ve Daniel Weiss, Daenerys'in danışmanı Missandei ile Lekesiz Gri Solucan'ın lideri arasındaki aşk hikayesini ekledi. Kitapta böyle bir aşk hikayesi olamazdı çünkü Missandei henüz 10 yaşındaydı.

8
Tyrion bir Targaryen olabilir.
En popüler hayran teorilerinden biri, Tyrion'ın Tywin Lannister'ın oğlu değil, Kral Aerys II Targaryen'in oğlu olduğudur. Dizideki hiçbir şey, kitaplarda İmp'in Lannister olamayacağı gerçeğine işaret eden birçok gerçek varken, bunu ima etmiyor.

Aerys'in Kral olduğu dönemde, Tyrion'ın annesiyle bağlantısı hakkında söylentiler vardı. Belki bir tesadüftü ama Tyrion doğduktan sonra Aerys, Tywin Lannister'dan nefret etti.

Ayrıca Martin, Tyrion'un görünüşündeki ilginç detayları anlatıyor: saçları Jaime'nin veya Cersei'ninki kadar altın değil, Daenerys'inki gibi daha gümüş. Gözlerinden biri annesininki gibi yeşil, diğeri ise Targaryens'te sıkça görülen koyu renklidir.

9
Ramsay Bolton, Sansa Stark'a işkence yapmadı.
Sansa Stark'ın kaderi çok zordu. Jeoffrey'den çok acı çeken kız, üçüncü kocası Ramsay Bolton'dan da aşağı yukarı aynı muameleyi gördü. İzleyiciler için Ramsey'in zavallı Sansa'ya ne yaptığını ve hayatını nasıl bir kabusa çevirdiğini görmek çok zordu.

Ama bu kitaplarda olmadı. Sansa, Ramsay ile hiç evlenmedi. Dizide anlatılan olaylar aslında herkesin Arya Stark olduğunu düşündüğü kızın başına geldi. Ramsay, Kuzey'deki Kralın tahtındaki haklarını sağlamlaştırmak için onunla evlendi. Ama aslında bu “Arya” Sansa'nın çocukluk arkadaşıydı.

10
Catelyn Stark yeniden canlandı ve Lady Stoneheart oldu.
Catelyn Stark, güçlü bir anne ve akıllı bir kadının imajıdır. Game of Thrones'ta Kızıl Düğün sırasında öldürüldü. Boğazı kesildi. Ve dizide karakterin hikayesi sona erdi. Kitapta, Ned Stark'ın karısı Işığın Efendisi'nin büyüsüyle hayata döndürüldü. Döndüğünde, nefret dolu, kötü bir yaratık oldu.

Sadece homurdanabiliyordu (çünkü boğazındaki yara hiç iyileşmemişti) ve çizik yüzünde kan vardı. Her şeyi hatırlayan ama merhameti bilmeyen Leydi Stoneheart, tüm düşmanlarının intikamını almak ister. George Martin, bu harika karakterin dizide olmamasına çok üzüldüğünü birkaç kez dile getirdi.

11
Daenerys iki kez evlendi.
Ejderhanın Annesi, Khal Drogo dışında, Meereen'in en saygın hanelerinden birinin üyesi olan Hizdahr zo Loraq ile de evliydi. Dizide Hizdahr zo Loraq, Dany'yi Harpiya'nın Oğulları'ndan korumaya çalışırken öldü, bu yüzden Dany onunla asla evlenmedi. O sadece nişanlısıydı.

Kitapta Loraq, Ejderhaların Annesi ile evleniyor. Ama asla mutlu bir çift olmadılar. Söylentilere göre Hizdahr, Harpiya'nın Oğulları'nın liderlerinden biriydi ve Dany'yi zehirlemeye ve ejderhalarından birinin öldürülmesini emretmeye çalıştı. Sonunda Sör Barristan tarafından tahttan indirildi ve hapse atıldı.

12
Tüm Stark çocukları warg'dır.
Dizide sadece Bran bir warg'dı, ancak kitapta Jon Snow da dahil olmak üzere 6 Stark çocuğunun tümü büyülü becerilere sahipti. Warglar hayvanları kontrol edebilir ve gelecekle ilgili rüyalar görebilirlerdi.

Kuzey Krallığı'nın arması üzerindeki kurtlar sadece bir sembol değildir. Stark'ın kurtları ve sahipleri arasında alışılmadık bir bağ vardı. Kitapta, Ned'in çocuklarının evcil hayvanlarının gözünden görebildiği ve düşmanlarıyla başa çıkabildiğinin bir açıklaması var. Bu arada, Arya daha sonra kedileri kontrol etmeyi öğrendi.

13
Ölüler ordusunda dev örümcekler var.
Hayranlar, George Martin tarafından tarif edildiğinden beri, geçen sezon ölüler ordusunda dev örümcekler görmeyi umuyordu. Onlar Ak Gezenlerin köpekleriydi.
Ancak senaristler ve yapımcılar bu yaratıkların ekranda gülünç görüneceğini söylediler.
"Tazı kadar büyük. 30 saniye bunu konuşmadık mı? 'Buz örümcekleri' kulağa hoş geliyor. Bir Metal müzik albümü kapağında güzel durur. Ama bir kez hareket etmeye başladıklarında, bir buz örümceği nasıl görünür? Muhtemelen harika görünmez. ”
Game of Thrones'un yapımcısı Dan Weiss

14
Winterfell'de şömine yoktur.
Martin'in orijinal fikrine göre, Winterfell Kalesi bir dizi jeotermal kaynak üzerine inşa edilmiştir. Sıcak suları, uzun kışlar boyunca kuzeylileri besleyen binaları ve seraları ısıtır. Dizinin yazarları, belki de doğal ışık kaynaklarıyla bazı sıcak sahneler eklemek istedikleri için bu gerçekleri görmezden gelmeye karar verdiler.
Winterfell'in kitap versiyonunda olması gerekmeyen şömineler aslında dizinin final sezonunda büyük rol oynuyor. Ateşin yanında karakterler yaklaşan savaşlardan bahseder, aşktan bahseder, şarap içer ve ertesi gün ölebileceklerini bile bile güzel şarkılar söylerler.

15
Cersei'nin kızı neredeyse Kraliçe oluyordu.
Game of Thrones'da Myrcella Baratheon'un hayatı sona ermiştir, ancak kitapta hala hayattadır. Ancak Cersei'nin kızı, güçlü ve kurnaz Arianne Martell'in elinde sadece bir araç haline geldiğinde çok acı çekti. Dorne prensesi Myrcella'yı kaçırmaya ve onu Westeros Kraliçesi olarak taçlandırmaya ve Tommen ve Cersei'ye karşı bir isyan başlatmaya çalıştı.

Arianne'in planı, Myrcella yaralandığında başarısız oldu. Bir kılıç darbesi yanağını kesti ve kulağını kesti. Ama onun hikayesi henüz bitmedi.

16
Mance Rayder yaşıyor.
Dizinin Duvarın Ötesindeki Kral için kitaplardan çok daha az zamanı vardı. 5. sezonda Stannis Baratheon, halkına Mance'i ateşe vermelerini emreder ve Jon, acısını durdurmak için kalbine bir ok saplayarak onu öldürür. Kitapta, Yabanıllar ordusundaki ana insanlardan biri yakılıyor. Ama Melisandre, büyüsünü kullanarak onu Mance'ye dönüştürdüğü için oluyor.

Ölü yoldaşına benzeyen kurtarılan Duvarın Ötesindeki Kral, Kızıl Kadın'ın kendisine söylemesi üzerine Kışyarı'na gider. Sahte Arya'yı Ramsay Bolton'dan kurtarmak ister. Ne yazık ki, Kral Ramsay'in tutsağı olur. Akıbeti hakkında henüz bir şey bilmiyoruz.

17
Khal Drogo, Daenerys'e tecavüz etmedi.
Bu, David Benioff ve Daniel Weiss'in şiddet sahnelerini George Martin'in kendisinden bile daha çok sevebileceğini gösteren bir başka gerçek. Kitapta Khal Drogo ve Daenerys'in birlikte olduğu ilk gece aşk dolu ve tecavüz ya da herhangi bir baskı yoktu.

18
Robb Stark'ın karısı Kızıl Düğün'den sağ kurtuldu
Sadece Robb Stark'ın dizideki eşi Talisa'nın senaristlerin ve yapımcıların kendi uydurdukları bir karakter olduğunu söyleyelim. Kitapta, Kuzeydeki Kral'ın karısı, Westeros'tan bir kadın olan Jeyne Westerling'di.

Jeyne Kızıl Düğün'de değildi ve öldürülmedi. Karnında bir çocukla bıçaklanan "çifte" Talisa'nın aksine, Jeyne hamile değildi. Gerçekten bir varis doğurmak istedi ama asla hamile kalmadı.

19
Stannis kızını yakmadı.
Stannis Baratheon'un kızının Kızıl Kadın'ın ona yapmasını söylediği ve Stannis'in kabul ettiği bir yangında yandığı yürek burkan sahne, karakter gelişimi için çok güçlüydü. Güç aşkıyla kör olmuştu.

Kitapta Stannis Baratheon'un kızı hayatta ve iyi durumda, en azından şimdilik. Stannis, karısı, kızı ve hatta Kızıl Kadın ile Kışyarı'na seyahat etmedi. Ama Stannis'in ordusunun yenildiğini biliyoruz ve sonrasında ona ne olduğunu bilmiyoruz. Kim bilir belki hayatta kalır ve taht için savaşır.

20
Sur'un arkasında kocaman bir geyiğe binen nazik bir yaratık var
Birçok kitap hayranı, karizmatik karakter Coldhands'in dizide olmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradı. Game of Thrones'ta hikayesi kısmen Benjen Stark'ın rolüdür. George Martin, Soğukel'i diğerlerinin aksine insanlara kötülük istemeyen ölü bir yaratık olarak tanımladı.

Dev bir geyik üzerinde Sur'un arkasında seyahat eder ve bir sürüyü veya kuzgunları kontrol eder. Elleri soğuk ve kaya gibi sağlam. Sur'un arkasındaki en gizemli yaratıklardan biridir ve onu kitaplarda kesinlikle daha fazla göreceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Akıllı Telefonlarına 4 Yıl Yazılım Desteği Sunacak! Önceki

Xiaomi Akıllı Telefonlarına 4 Yıl Yazılım Desteği Sunacak!

Filmlerden Sonraki

Filmlerden "Yok Artık" dedirten 9 mantık hatası

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.