Gişe Rekorları Kıran 15 Düşük Bütçeli, Ancak Harika Film

Gişe Rekorları Kıran 15 Düşük Bütçeli, Ancak Harika Film

Bugün sizlere melodramlardan bilim kurguya farklı türlere ait düşük bütçeli filmlerden seçkin örnekler sunuyoruz. Kendinizi, eşsiz atmosferlerine kaptırmaya davet ediyoruz!

Yeşil perde ve 3D çağında, sinematik ihtişamına alıştık: inanılmaz setler, başrollerde ünlü oyuncular ve çığır açan özel efektler. Ancak arada sırada, zengin prodüksiyon değerlerine güvenmeden film eleştirmenlerini etkilemeyi ve milyonlarca sinemaseverin kalbini kazanmayı başaran filmler de çıkıyor. İşte onlardan bazıları;

Gişe Rekorları Kıran 15 Düşük Bütçeli Ancak Harika Film


1
The Breakfast Club, 1985
Başroldekiler: Emilio Estevez, Molly Ringwald, Judd Nelson, Anthony Michael Hall, Ally Sheedy

Beş lise öğrencisi, görevi kötüye kullanma cezası olarak okul binasına kapatılır. Birbirlerinden tamamen farklıdırlar, ancak her biri birçok tuhaflığı ve sırrı gizleyen bir kişiliğe sahip canlı bireylerdir. Zamanımızın en etkili ergenlik temalı filmlerinden biri olan The Breakfast Club, dar bir bütçeyle çekildi, ancak bu, kült statüsü kazanmasını engellemedi.
IMDb derecesi - 7,9

2
Fruitvale Station, 2013
Başroldekiler: Michael B.Jordan, Melonie Diaz, Octavia Spencer

Bu, hayatına temiz bir sayfa açmaya karar veren sıradan bir adamın hikayesidir. Ve bir süreliğine bunu başarır, ta ki suç geçmişi peşinden koşmaya başlayana kadar. Film, gerçek yaşamı süsleme olmadan veya aşırı saf bir şekilde anlatıyor. Bu hikayede, izleyiciler kaçınılmaz olana tanıklık ederken, ana karakterler kaderlerinin tutsaklarıdır.
IMDb derecesi - 7.5

3
Welcome to the Dollhouse, 1995
Başroldekiler: Heather Matarazzo, Christina Brucato

Dawn Wiener, okulu bırakmaya hazırlanırken, etrafındakilere zar zor tahammül edebildiğini fark eder. Buna onunla dalga geçen sınıf arkadaşları, ona baskı yapan öğretmenleri ve hatta onu anlamayan ailesi de dahildir. Ancak bir gün, beklenmedik yeni bir arkadaşın ortaya çıkmasıyla Dawn'ın hayatının kısır döngüsü kırılır. Pek çok film festivalinin favorisi olan Welcome to the Dollhouse, yetişkinliğe girmeyi ve bunun ne kadar zor bir süreç olabileceğini anlatıyor.
IMDb derecesi - 7.5

4
My Left Foot: The Story of Christy Brown, 1989
Başroldekiler: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan

Serebral palsinin hayatını mahvetmesine izin vermeyen kararlı bir adam hakkında Oscar ödüllü bir film. Hastalıktan etkilenmeyen sol ayağının yardımıyla, hayatın sayısız zorluğunun üstesinden gelmede inanılmaz cesaret ve azim göstererek resimler çizer ve bir kitap yazar.
IMDb derecesi - 7,9

5
Half Nelson, 2006
Başroldekiler: Ryan Gosling, Shareeka Epps, Anthony Mackie

Dan genç, yetenekli ve karizmatiktir. Kısacası, bir okul öğretmeni olarak başarmasını sağlayacak kesin olan tüm niteliklere sahiptir. Ancak madalyonun başka bir yanı daha var: Dan'in, kız öğrencilerinden birinin yanlışlıkla keşfettiği gizli uyuşturucu bağımlılığı. Ortak bir sır temelinde kurulan bir arkadaşlık her yöne gidebilir... Film asgari bir mali ve zaman harcamasıyla yapıldı (çekimler sadece 23 gün sürdü), ama hiç de kötü görünmüyor.
IMDb derecesi - 7.2

6
Mid-August Lunch - (Pranzo di ferragosto, 2008)
Başroldekiler: Valeria De Franciscis, Marina Cacciotti

Orta yaşlı İtalyan bir adam borç içinde boğuluyor ama neşeli ve iyimser kalmayı başarıyor. Onunla yaşayan, onun ilgisine ve şefkatine ihtiyacı olan yaşlı bir annesi var. Bakması gereken başka insanlar da var. Ağustos Ortası Öğle Yemeği, gerçek hayattaki Roma atmosferine adım atan bir komedidir ve sinemaseverlerin sevgisini kazanmak için büyük bir bütçeye ihtiyaç duymaz.
IMDb derecesi - 7.0

7
A Separation - (Jodaeiye Nader az Simin, 2011)
Başroldekiler: Peyman Moaadi, Leila Hatami

Boşanmak asla kolay değildir, ancak Nader ve İranlı bir çift olan Simin için bu, hayatlarını gerçekten değiştiren bir şey haline gelir. Ağzına kadar güçlü duygularla dolu olan bu dram, bir Oscar ve Altın Küre de dahil olmak üzere, bu kadar mütevazı bir bütçeye sahip bir film için neredeyse hiç duyulmamış bir dizi sinema ödülü topladı.
IMDb derecesi - 8.4

8
Brick, 2005
Başroldekiler: Joseph Gordon-Levitt, Nora Zehetner, Lukas Haas, Emilie de Ravin

Brendan Frye, eski kız arkadaşının ortadan kaybolduğunu öğrenen ve ne pahasına olursa olsun onu bulmaya koyulan tipik bir haytadır. İlk başta oldukça masum olan araştırması kısa sürede tehlikeli bir ivme kazanır. Klişelerden ve basmakalıp sözlerden uzak duran canlandırıcı, orijinal bir gerilim.
IMDb derecesi - 7,4

9
Napoleon Dynamite, 2004
Başroldekiler: Jon Heder, Jon Gries, Aaron Ruell

Tuhaf bir genç olan Napolyon ve arkadaşı Pedro, ünlü ve başarılı sınıf arkadaşlarından zafer kazanmaya çalışırken okul seçimlerine katılır. Kendi benzersiz mizahıyla köpüren bu komedi, en başarılı düşük bütçeli filmlerden biri oldu ve yaratıcılarına 44 milyon dolar kazandırdı - bu türde neredeyse hiç duyulmamış bir kâr!
IMDb derecesi- 6.9

10
Bronson, 2008
Başroldekiler: Tom Hardy, Matt King, Amanda Burton

Charles Bronson ile tanışın. İngiltere'deki en tehlikeli suçlulardan biri, hücre hapsinde yaklaşık 40 yıl geçirmiş bir adam. Her geçen dakika, bu cesur ve şaşırtıcı derecede yetenekli film sizi Charles'ın dünyasının derinliklerine sürüklüyor: garip ve tehlikeli bir gerçek.
IMDb derecesi - 7.1

11
Wendy ve Lucy, 2008
Başroldekiler: Michelle Williams, Lucy
Hayatını değiştirmek isteyen Wendy adlı genç bir kadın, köpeği Lucy ile uzun bir yolculuğa çıkar. Duygu ve sıcaklık dolu film, yalnızlık, fedakarlık ve gerçek dostluk hikayesini anlatıyor.
IMDb derecesi - 7.1

12
Once, 2006
Başroldekiler: Glen Hansard, Marketa Irglova

Bu film, Dublin sokaklarında kazara karşılaşan, ancak ruh eşlerinin gerçekten var olduğunu fark eden bir sokak müzisyeniyle genç bir annenin hikayesini anlatıyor. Bu şaşırtıcı derecede müzikal ve lirik hikaye, film neredeyse var olmayan bir bütçeyle yapılmış olmasına rağmen, tüm dünyada popülerlik kazandı.
IMDb derecesi - 7,9

13
Another Earth, 2011
Başroldekiler: Brit Marling, William Mapother

Bilim adamları, Dünyamızın birebir kopyası olan bir gezegen keşfederler. Bu dünya, bizim gibi, kendi hayatlarını yaşayan ve kendi gökyüzüne bakan insanlarla dolu. Dünya-2 yüzünden hayatı ters giden Rhoda için bu paralel gerçeklik, herkesten daha güçlü bir çekiciliğe sahip. Ya oraya varmayı başarırsa? Ya kendisi ile tanışırsa?
IMDb derecesi - 7.0

14
In the Company of Men, 1997
Başroldekiler: Aaron Eckhart, Stacy Edwards, Matt Malloy

İki erkek iş arkadaşı, dayanılmaz derecede sıkıcı olacağını vaat eden şehir dışında bir iş görevine gönderilir. Bu yüzden yerel güzelliklere asılarak heyecan katmaya karar verirler. Planlarıbın neye yol açacağının farkında değiller. Bu filmin küçük bütçesine baktığınızda, nasıl çekildiğini merak edebilirsiniz. Ancak film yapımcıları bu görevi üstlenmekle kalmayıp, yaratımlarını bir gişe başarısına dönüştürdüler!
IMDb derecesi - 7.3

15
Following, 1998
Başroldekiler: Jeremy Theobald, Alex Haw

Güçlük çeken bir yazar ile bir suçlu arasındaki tesadüfi bir karşılaşmanın uzun vadeli sonuçları olur ve ikisi birlikte bir dizi soygun yapmaya karar verir. Ancak bunlardan biri, diğerinin ayrıntılı oyunundaki bir piyondur. Christopher Nolan'ın ilk çalışması olan bu film, Prestige, Inception ve Interstellar'dan yaklaşık on yıl öncesine dayanıyor. Ancak Nolan'ın yeteneği zaten belli: Film tarihindeki en düşük bütçelerinden biriyle bir film çekmek ve gerçekten etkileyici sonuçlar elde etmek için harika bir yönetmen gerekir!
IMDb derecesi - 7.6

Yazarın Diğer Yazıları

Wi-Fi Sinyalinizi Artırmanın 10 Yolu Önceki

Wi-Fi Sinyalinizi Artırmanın 10 Yolu

Zor bir günün ardından sakinleşmenize yardımcı olacak 14 dinlendirici film Sonraki

Zor bir günün ardından sakinleşmenize yardımcı olacak 14 dinlendirici film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.