Google, Android Tabanlı Deprem Uyarı Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Google, Android Tabanlı Deprem Uyarı Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Google firması Android kullanıcıları için yepyeni bir özellik getiriyor. Yapılan açıklamaya göre Şirket, Android akıllı telefonlar için, depremleri tespit etmelerini sağlayan bir algoritma geliştirilecek. Bu algoritma, telefondaki ivme ölçer aracılığıyla veri toplayacağı açıklandı.

Google, Android tabanlı küresel bir deprem erken uyarı sistemi oluşturuyor. Sistemin ilk sürümü 11 Ağustos'ta çıktı. Sistemi bir Android telefonda etkinleştirdiyseniz, depremleri tespit etmek için kullanılan algoritma sayesinde, telefondaki ivme ölçerden veri toplayacağı açıklandı. Sonunda sistem depremden etkilenebilecek kişilere otomatik olarak uyarılar gönderecektir.

Google, sistemi aşamalı olarak kullanıma sunacak. İlk olarak, Google, ajansın deprem uyarısını eyaletteki Android telefon kullanıcılarına göndermek için ABD Jeoloji Araştırması ve Kaliforniya Acil Hizmetler Ofisi ile birlikte çalışıyor. Bu deprem uyarıları, veri üretmek için geleneksel sismografları kullanan ShakeAlert sistemi tarafından üretiliyor.

Android sistemine dayalı deprem uyarı ile, depremi takip edebileceksiniz.

Google Faydalı Bir Uygulama Olacağını Bildirdi

Google'ın Android sisteminin baş yazılım mühendisi Marc Stogaitis şunları söyledi; “Her yerde depremleri tespit edebilen sadece sismometre tabanlı sistemler olsaydı harika olurdu. Bu gerçekten pratik değil ve küresel kapsama alanı olması pek olası değil çünkü sismometreler son derece pahalıdır. Sürekli muhafaza edilmeleri gerekiyor, gerçekten iyi bir deprem erken uyarı sistemine sahip olmak için bir bölgede çoğuna ihtiyacınız var. “

Bu nedenle Google, deprem algılama sistemini ikinci ve üçüncü aşamalarda Android telefonlarla desteklemeyi planlamaktadır. İkinci aşamada Google, Google Arama Depreminde Android telefonlardan tespit edilen verilere göre yerelleştirilmiş sonuçlar gösterecek.

Sistemin doğruluğu iyileştirildikten hemen sonra Google, sismograf uyarı sistemleri olmayan bölgelerde yaşayan insanlara aktif olarak deprem uyarılarını tanıtacaktır.

Stogaitis ayrıca bilgilerin kullanıcılardan gelen duyarsızlaştırma verileri olduğunu açıkladı. Google, deprem tespiti yapmak için yalnızca '”kaba” konum bilgisine ihtiyaç duyar. Ayrıca sismik algılama sistemi seçici bir hizmettir.

Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Android sistemine dayalı deprem uyarı sisteminin yakında sunulacak!

Android sistemine dayalı deprem uyarı sisteminin çalışma prensibi şu şekildedir:

Akıllı telefon, cihazlara takılı ivmeölçer aracılığıyla sismik dalgadaki P dalgasını ve S dalgasını algılayabilir. Depremde P dalgası, ekipmanın üretebileceği en hızlı sinyaldir. S dalgası (ikincil dalga) daha yavaştır ancak daha zararlıdır. P dalgası, size S dalgasına hazırlanmanızı söyleyen bir uyarı olabilir.

Android sistemi, binlerce akıllı telefondan gelen verileri toplar. Merkez üssünü bulmak, deprem yoğunluğunu belirlemek ve deprem uyarıları vermek için bu verileri yeterince doğru deprem verilerine dönüştürmek için Bayes filtreleri ve diğer algoritmaları kullanır.

Uzmanlar Depremi Daha Önce Tespit Edemez Dedi

Bununla birlikte, bu sistemin hala belirli sınırlamaları vardır. Depremden önce tüm kullanıcıları uyaramaz. Deprem merkez üssüne en yakın olan kullanıcıların zamanında alarm alması zordur. Bu sistem depremi önceden tahmin edemez, ancak deprem meydana geldikten sonra yalnızca merkez üssünü hızlı bir şekilde konumlandırır ve deprem yoğunluğunu belirler.

İlerleyen Zamanda Google Mobil Hizmetlerde Kullanıma Sunulacak!

Google, bu hizmeti Google Mobil Hizmetleri aracılığıyla başlatacak. Bu, birçok ülke kullanıcılarının sistem güncellemeleri yoluyla kullanabileceği anlamına gelir.

Şu anda Google, Kaliforniya'da deprem uyarıları sağlamak için mevcut sismograf ağını kullanmaya başladı. Android telefonlardan toplanan verilere dayanan deprem uyarı sistemine gelince, henüz başlatılmadı.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Instagram'ın Sildiğiniz Verileri 1 Yıldan Fazla Depoladığı Ortaya Çıktı. Önceki

Instagram'ın Sildiğiniz Verileri 1 Yıldan Fazla Depoladığı Ortaya Çıktı.

Apple iOS 13.6.1 Sürümü Yayınlandı: Yükseltmeli misiniz? Sonraki

Apple iOS 13.6.1 Sürümü Yayınlandı: Yükseltmeli misiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.