Instagram'ın Sildiğiniz Verileri 1 Yıldan Fazla Depoladığı Ortaya Çıktı.

Instagram'ın Sildiğiniz Verileri 1 Yıldan Fazla Depoladığı Ortaya Çıktı.

Güvenlik Açığını Siber Araştırmacı Saugat Pokharel Tesadüfen Buldu.

Bilmemiz Gerekenler:

  • Instagram'ın sunucularında endişe verici bir hata keşfedildi.
  • Güvenlik araştırmacısı Saugat Pokharel, silinen Instagram fotoğraflarının ve mesajlarının Instagram tarafından sildikten sonra uzun süre saklandığını keşfetti.
  • Bir yıldan uzun süredir saklanan verileri buldu.

Bir güvenlik araştırmacısı, kaldırılan fotoğrafların ve mesajların silindikten sonra bir yıldan fazla bir süre saklandığı anlamına gelen, bir Instagram hatası keşfetti.

TechCrunch'a Göre:

Bir güvenlik araştırmacısı, Instagram'ın, fotoğrafları ve mesajlarını sildikten uzun süre sonra bile onlara ulaşabildiğini farketti.

Bağımsız güvenlik araştırmacısı Saugat Pokharel, 2018'de yeni Avrupa veri kurallarına uymak için başlattığı bir özellik olan Instagram'dan veri indirdiğinde, yeni indirdiği verilerinin, daha önce sildiği fotoğraflar ve özel mesajlar içerdiğini gördü. Oysa Instagram, silinen verileri sisteminden tamamen kaldırma işleminin yaklaşık 90 gün sürdüğünü bu süre sonunda tüm verilerin tamamen silindiğini söylüyordu.

Hata Ekim 2019'da bildirildi ve geçen ay Instagram tarafından düzeltildi. Instagram bir açıklamada şunları söyledi:

"Bir Araştırmacı, Instagram'da veri indirme aracımızı kullanan birisinin silinmiş Instagram resimlerinin ve mesajlarının bilgilerinin bir kopyasına eklendiği bir sorunu bildirdi. Sorunu düzelttik ve herhangi bir kötüye kullanım kanıtı görmedik. Bu konuyu bize bildirdiği için araştırmacıya teşekkür ediyoruz."

Bunun için siber güvenlik araştırmacısına 6,000 dolar ödeme yapıldı.

Sorunun ne kadar yaygın olabileceği veya düzeltilmeden önce ne kadar süredir devam ettiği belli değil. Görünüşe göre diğer kullanıcıların sorundan etkilenmiş olabilirler ve bu nedenle Instagram, kullanıcının fotoğraflarını ve mesajlarını önceden düşünüldüğünden çok daha uzun süre saklamış olabilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Aamir Khan Aslında Kimdir? Önceki

Aamir Khan Aslında Kimdir?

Google, Android Tabanlı Deprem Uyarı Sistemi Üzerinde Çalışıyor Sonraki

Google, Android Tabanlı Deprem Uyarı Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.