Hemen silmeniz gereken 9 tehlikeli Android uygulaması


Tekmoloji olarak en şüpheli uygulamaların bir listesini oluşturduk. 5. uygulamayı hemen şimdi silin hatta.

Google Play, kendi uygulamalarını yapmak isteyen yeni geliştiriciler için harika bir yerdir. Ancak, ne yazık ki, hepsinin en iyi niyetleri yoktur: bazı programlar telefonunuzdan veri toplayabilir, kişisel bilgilerinizi paylaşabilir ve hatta banka hesabınızdan para çalabilir.

Hemen silmeniz gereken 9 tehlikeli Android uygulaması

1. Hava durumu uygulamaları

Hava durumu uygulamaları

Hava durumu uygulamaları ilk zamanlar son derece popüler hale geldi, ancak içlerinde çok fazla virüs olduğu keşfedildi. Örneğin, bir hava durumu uygulamasının, sahibinin telefonundan veri toplayıp saldırganlara gönderen yerleşik bir truva atına sahip olduğu bir örnek bile var. Çoğunlukla, kredi kartı verileriyle ilgileniyorlardı.

Hava durumu uygulamalarının popülaritesi şimdi azalıyor. Hava tahminlerini bir tarayıcı aracılığıyla kontrol etmek çok daha kolay ve hızlı.

2. Sosyal medya

Sosyal medya

Bu uygulamalar da çok popüler oldu ve daha sonra popülerliğini çok hızlı bir şekilde kaybetti. Bu durumda, bilgisayar korsanlarınyla ilgili bu sorun yok, sadece uygulamalar çok fazla şarj tüketip ve pilin ömrünü azaltır, böylece akıllı telefonunuz yaşlanmaya başlar. Örneğin, birçok Facebook kullanıcısı tarayıcıdaki mobil sürümü resmi uygulamadan çok daha kolay bulur.

3. Optimizatörler

Optimizatörler

Clean Master ve bunun gibi diğer iyileştiriciler önbelleğinizi temizlemeye ve gereksiz programları silmeye özen gösterir. Bununla birlikte, çoğu modern telefon, sistemlerinde zaten bu uygulamaları işe yaramaz hale getiren bu işleve sahiptir. Ayrıca pil ömrünü kısaltır. Sistemi daha hızlı hale getirmeyeceksiniz, sadece yavaşlatacak ve üstüne üstlük reklamlarla uğraşacaksınız.

4. Yerleşik tarayıcılar

Yerleşik tarayıcılar

Yerleşik tarayıcılar genellikle "kutudan çıkarır çıkarmaz" telefon sisteminde yüklü olup çoğunlukla yavaştır ve çok popüler değildir. Çoğu durumda, bir bağlantıyı tıklattığınızda yerleşik tarayıcılar açılır. Örneğin, Google Chrome'un aksine, bu programların veri müdahalesine karşı herhangi bir koruması yoktur ve sistem performansını yavaşlatırlar.

5. Bilinmeyen geliştiricilerin virüsten koruma programları

Bilinmeyen geliştiricilerin virüsten koruma programları

Kullanıcılar telefonları hacklemeye ve veri çalmaya başladığında, mobil antivirüs uygulamaları ortaya çıkmaya başladı. Bunun üzerine hackerlar bir adım daha ileri gitti ve kendi antivirüs uygulamalarını oluşturdular. Bu uygulamalar kullanıcının kişisel verilerini çalabilir ve hatta telefonu tamamen engelleyebilir.

6. Ek özelliklere sahip tarayıcılar

Ek özelliklere sahip tarayıcılar

Bu kategori, video izleme ve akış gibi özel özelliklere sahip tarayıcıları içerir. Bununla birlikte, bu tür uygulamaların iki ciddi dezavantajı vardır. İlk olarak, yerleşik reklamların sayısı inanılmazdır. Reklamlar çok can sıkıcıdır ve sistemi çok yavaşlatırlar. İkincisi, uygulamalar arama yapmak da dahil olmak üzere sistemin birçok parçasına erişim izni gerektirir. Bu da onları çok güvensiz yapar.

7. RAM miktarını artırmak için uygulamalar

RAM miktarını artırmak için uygulamalar

RAM miktarını artırabileceklerini iddia eden uygulamalar optimize edicidir. Önbelleği yalnızca geçici olarak temizleyebilirler ama telefon da zaten bunu yapabilir. RAM söz konusu olduğunda - telefonunuzun başlangıçta sahip olduğundan daha fazlasını alamazsınız. Bu programlar sadece sahip olduğunuz kaynakları harcamakla kalmaz, aynı zamanda verilerinizi kolayca toplayabilir.

8. Yalan dedektörleri

Yalan dedektörleri

Bu uygulamaları ciddiye alamazsınız çünkü sadece eğlence için oluşturulmuştur. Belki gelecekte, tüm telefonlarda biyometrik sensörler olursa, soruları cevaplarken kalp atış hızındaki değişikliği okuyabilirler. Ancak, şimdi telefonlardaki yalan dedektörleri hiç bir işe yaramadığını söyleyebiliriz. Diğer uygulamalar gibi, pil ömrünüzü kısaltmak dışında tabi. Ayrıca, bu uygulamaların kişilerinize ve kişisel verilerinize erişmesi gerekmez. Bu nedenle, böyle bir uygulama erişim sağlamaya çalışıyorsa yüklemeyin.

9. Birleştirme uygulamaları

Birleştirme uygulamaları

Birleştirme uygulamaları, bilgisayarlardaki aynı programlara benzer oldukları için başlangıçta çok popüler hale geldi. Ancak bu uygulamaların birleştirmesi için akıllı telefonlarda sabit disk yoktur, yalnızca belirli programların ne kadar yer kapladığını analiz edebilirler. Ayrıca, birleştirme uygulamaları telefonunuzun kaynaklarını da kullanır ve kişisel verilerinizi toplayabilir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Game of Thrones karakterleri aslında böyle görünmeliydi

Sonraki

Şener Şen'in En Unutulmaz 10 Performansı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.