Şener Şen'in En Unutulmaz 10 Performansı


Türkiye'nin en büyük aktörlerinden biri olan Şener Şen'in, birbirinden nefis, izlemeye doyum olmaz 10 performansı.

Türk sineması dendiğinde aklan gelen 3 isim biri olan Şener Şen, hem komedi filmlerinde, hem de dramatik rollerde inanılmaz bir oyunculuk sergiliyor. Hollywwod standartlarında bir karakter oyuncusu olan aktör, bugün bile ülkenin en iyi oyuncularından biridir. Ertem Eğilmez'in keşfettiği ve Hababam Sınıfı filmindeki Badi Ekrem karakteri ile parlayan Şener Şen o günden bu yana bize inanılmaz performanslar izletti. İşte Şener Şen''in en unutulmaz 10 Performansı.

10- Kibar Feyzo - Maho Ağa 

Atış Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı, Kemal Sunal ve Müjde Ar'ın başrollerini oynadığı komedi filminde, Şener Şen, Maho Ağa rolü ile harikalar yaratıyordu. Köylünün hakkını yiyen, zorba ve üç kağıtçı bir ağa rolüne getirdiği yorum sonraki benzer rollerde oynayanlar için bir ders niteliğindeydi. Özellikle şalvarla ayaklarını kalçasına vura vura koştuğu sahne, oyunculuğun ne olduğunu gösteriyor bize. 

9- Tosun Paşa - Tellioğlu Lütfü

Eşkıya'nın yönetmeni Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı, Kartal Tipet'in yönettiği Tosun Paşa, bir güldürü filmi olsa da aslında Nazım Hikmet'în eleştriler bir öyküsünden uyarlanma. Yeşilçam'ın kemikleşmiş komedi kadrosu Kemal Sunal, Adile Naşit, Ayşen Gruda gibi oyuncuların olduğu filmin asıl yıldızlarından biri Şener Şen olmuştu. Tellioğullarından Lütfü karakterine hayat veren Şen, Kemal Sunal iel birlikte unutulmaz bir ikili olacaklarının sinyalini vermişti. 

8- Şekerpare - Ziver Bey 

Kemal Sunal'dan sonra Şener Şen deyince akla gelen bir diğer isim de İlyas Salman. İkili beraber çok başarılı işlere imza attılar. Bunlardan biri de; Şekerpare. 80'li yıllarda oynadığı üçkağıtçı, sahtekar rollerinden bir tanesini daha canlandıran Şener Şen bu filmde Osmanlı zabiti Ziver Bey karakterine hayat vermektedir. 

7- Çiçek Abbas - Şakir

İlyas Salman ve Şener Şen ortaklığının en başarılı örneklerinden biri de Çiçek Abbas filmidir. Şakir ve Çiçek Abbas'ın kahvedeki atışma sahnesi bugün bile herkes tarafından ezbere bilinen efsane bir sahne olmuştur. 1982 yılında çekilen filmin yönetmeni ise Sinan Çetin. 

6- Züğürt Ağa - Züğürt Ağa

Yine Şener Şen ve yine bir ağa rolü. Ama bu kez karşımızdaki; sahtekar, paragöz ve zorba bir ağa değil; namuslu, dürüst ve cömert bir ağa karşımızdaki. Türkiye'deki ağalık sisteminin bitişini sinemaya aktaran filmlerden biri olan Züğürt Ağa'da Şener Şen duygusal ve saf bir ağa portresi çıkarmıştır. Filmin final sahnesinde domates satarken ki mahcubiyeti ise sinema okullarında ders olarak okutulabilir. 

5- Namuslu - Ali Rıza

Ertem Eğilmez'in yönetmnliğini yaptığı ve Şener Şen'in başrolünde olduğu film, Türk sinemasının en önemli işlerinden biridir. Filmde Şener Şen Ali Rıza karakterine can vermiştir. Ali Rıza develet dairesinde çalışan, namusuyla para kazanan iyi bir aile babasıdır. Tam da bu yüzden başı beladan kurtulmaz. 

4- Hababm Sınıfı - Badi Ekrem

Şener Şen'in en büyük çıkışı Hababam Sınıfı'ndaki Badi Ekrem rolü ile olmuştur. Ertem Eğilmez tarafından keşfedildikten sonra Hababam Sınıfı'na dahil olan oyuncu, beden eğitimi öğretmeni Ekrem olarak hafızalarda yer edinmiştir. O rolden sonra ise artık Türkiye'nin aranan oyuncularından biridir o. 

3- Muhsin Bey - Muhsin Bey 

Yavuz Turgul, Şener Şen ve Uğur Yücel Eşkıya'dan önce Muhsin Bey filminde bir araya gelmişlerdi. Film otoritelerine göre iki başrol oyuncusu oyunculuğun zirvesine çıktılar bu yapımda. Film; prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey'in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu almaktadır.

2 - Neşeli Günler - Ziya 

''Atmaa Ziya'' repliği yalan söyleyenler için bir deyime dönüşen Neşeli Günler'de Şener Şen yan rolde olsa da film onunla hatırlanır hale geldi. Türk sineması Şener Şen ve karakterleri olmadan eksik kalırdı. 

1- Eşkıya - Baran 

80 askeri darbesinden sonra Türk Sineması büyük bir çöküş yaşadı. Yılda sadece 1- 2 filmin yapıldığı bir dönemden bahsediyoruz. 1996 yılında vizyona giren Eşkıya filmi, 1989'dan  2001'e kadar Türkiye'nin en yüksek gişiseni yapan film oldu. Eşkıya, Türk Sinemasını tekrar diriltti desek yeridir. Ülke sinemasının kaderini değiştiren bu büyük yapımın en büyük kozu ise, şüphesiz Şener Şen idi. Alıştığımız komedi performanslarının aksine dramada da çok  başarılı olduğunu kanıtlıyordu usta oyuncu. Yıllarca hapiste yatan ve hem uğradığı ihanetin intikamını almak, hem de sevdiği kadın Keje'yi geri kazanmak için İstanbul'a gelen eski ekşıya Baran rolünde, Şener Şen adeta döktürüyordu.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Hemen silmeniz gereken 9 tehlikeli Android uygulaması

Sonraki

Film yapımcılarının yıllardır bizi kandırdığı 15 gerçek dışı olay

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.