iOS 16 tanıtıldı - iPhone'unuz için tüm yeni özellikler burada

iOS 16 tanıtıldı - iPhone'unuz için tüm yeni özellikler burada

Bu yazımızda, tamamen yenilenmiş bir kilit ekranı da dahil olmak üzere en iyi iOS 16 özelliklerini derledik.

iOS 16 büyük çıkışını yaptı. WWDC 2022, beraberinde Apple'ın iPhone yazılımının bir sonraki sürümünün bir önizlemesini getirdi. Widget'lı yenilenmiş bir kilit ekranı, önemli Mesajlar geliştirmeleri, aileler için paylaşılan bir fotoğraf kitaplığı ve daha fazlası dahil olmak üzere iPhone'unuza gelen tüm yeni özellikleri artık biliyoruz.

iOS 16'ya dikkat etmek için başka bir neden daha var. Nihai sürüm, bu yıl daha sonra geleceği söylenen yeni iPhone 14 modelleriyle aynı zamanda piyasaya sürülecek.

İşte iOS 16'daki büyük değişiklikler hakkında şu ana kadar bildiklerimiz.

iOS 16 Özet: En büyük yeni iPhone özellikleri

iOS 16 Özet: En büyük yeni iPhone özellikleri

iOS 16'daki kilit ekranı baştan sona elden geçiriliyor. Saat yazı tipini, yazı tipi rengini ve duvar kağıtlarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca widget ekleyebilir ve fotoğrafları yeniden konumlandırabilirsiniz.

Odak artık kilit ekranına kadar uzanabilir. İş ve oyun gibi Odak modlarınıza bağlı, her biri kendi özelleştirmeleri ve widget'larıyla yeni kilit ekranları oluşturabilirsiniz.

Mesajlar, mesajları düzenleme/silme yeteneği ekler. SharePlay, Mesajlar'da da çalışır.

Apple Pay, artık satıcılarla temassız ödemeleri yalnızca iPhone kullanan, ekstra donanıma gerek duymadan kullanmanıza izin verebilir. Apple Pay Later, bir satın alma işlemini altı hafta boyunca faiz veya ücret olmadan dört ödemeye ayırmanıza olanak tanır.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf kitaplığı, kişilerin resimleri ayrı bir iCloud kitaplığında sorunsuz bir şekilde paylaşmasına olanak tanır.

Aile paylaşımı, ebeveynlerin çocuk cihazlarını çok daha hızlı ve daha kolay kurmasına olanak tanıyan bir yükseltme aldı.

Apple etkinliğindeki tüm büyük duyurular için WWDC 2022 özetimize göz atın.

iOS 16 olası çıkış tarihi

WWDC 2022 üzerimizde — etkinlik 6 Haziran'da bir açılış günü açılış konuşmasıyla başladı. WWDC ile iOS 16'nın bir önizlemesi ve ardından geliştirici beta sürümü geldi. Herkese açık beta Temmuz'da geliyor.

iOS 16'nın son sürümü muhtemelen sonbaharda iPhone 14 ve iPhone 14 Pro ile birlikte piyasaya sürülecek. iPhone 14'ün ne zaman geleceğini bilmiyoruz, ancak Apple Eylül ayında piyasaya çıkmayı hedefliyor. iOS 16'nın iPhone 14 çıkış tarihiyle aynı zamanda gelmesini bekleyin.

iOS 16'yı hangi cihazlar çalıştıracak?

Apple'ın son iki yazılım güncellemesi, 2015 sonbaharında ilk kez piyasaya sürülen iPhone 6s'e kadar uzanan destekle aynı cihazlarda çalıştı. Ancak, daha modern donanım gerektiren iOS 15 özelliklerinin sayısı göz önüne alındığında, Apple bazı eski telefonlarda desteği kesiyor.

Aslında Apple, iOS 16'nın iPhone 8 ve daha yenisine geleceğini söylüyor. Önceki söylentiler, 2016'dan itibaren iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve orijinal iPhone SE'nin bu sürümle iOS desteğini kaybedeceğini söylüyordu. Ancak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ı iOS 16 destekli cihazlar listesinden çıkarabiliriz.

iOS 16'yı hangi cihazlar çalıştıracak?

Bu telefonların sahipleri, iOS 16'nın Apple desteğini kesmesi durumunda gerçekten mağdur hissetmemeliler. Orijinal iPhone SE altı yıl önce çıktı ve iPhone 6s modelleri bu sonbaharda 7 yaşında olacak; iPhone 7 bile altıncı doğum gününe yaklaşıyor. O zamandaki işlem gücündeki ilerlemeler göz önüne alındığında, yalnızca bazı iOS 16 özelliklerinin bu cihazların destekleyebileceğinin ötesinde olduğunu varsaymak mantıklıdır.

iOS 16 kilit ekranı

iOS 16 kilit ekranı

Apple, iOS 16 kilit ekranını vurgulamak için çok zaman harcadı. Kısacası, eski, sıkıcı kilit ekranına büyük bir revizyon yaptı. Bazıları Google'ın Android ile yaptıklarına çok benzeyen çok sayıda değişiklik var.

Saatin yazı tipini ve rengini düzenleyebilir, resim yerleşimini ayarlayabilir, filtreler gibi farklı stilleri deneyebilir, bir veya birden fazla öğeyi değiştirebilir ve birden çok kilit ekranı oluşturabilirsiniz. Tüm temaları da uygulayabilirsiniz, ör. astronomi veya hava durumu.

iOS 16 kilit ekranı

Bildirimler artık duvar kağıdınızın merkezini gizlemek yerine ekranın altından geliyor. Kilit ekranınızı temiz tutmak için gün boyunca bunları gizleyebilirsiniz. Ve spor uygulamaları gibi gerçek zamanlı olarak sürekli güncellenen bildirimler için iOS 16, Canlı Etkinlikler'i sunarak her şeyden haberdar olmayı çok daha kolay hale getirir.

Widget'larla canlı bir ekrana sahip olma yeteneği, görünüşe göre, Android telefonlarda popüler bir özellik olan, ancak Apple'ın cihazlarında eksik olan her zaman açık bir ekran için zemin hazırlıyor. Apple bunu resmi olarak söylememiş olsa da, bu iPhone 14 ile değişebilir. Bununla birlikte, iOS 16 geliştirici beta sürümündeki kod, bu cihazların yenileme hızını 1 Hz'e düşürmesi beklendiği için iPhone 14 Pro modellerine sabitleyeceğimiz her zaman açık bir ekrana işaret ediyor.

iOS 16 Mesajları

iOS 16 Mesajları

Mesajlar ayrıca bazı büyük iyileştirmeler görecek. Birçoğu, uzun süredir gecikmiş olan mesajlarınızı düzenleyebileceğinizi ve geri alabileceğinizi takdir edecektir. Ayrıca, daha sonra geri dönmek istemeniz durumunda, ileti dizilerini okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz. İlk olarak iOS 15'te tanıtılan SharePlay, Mesajlar'a da geliyor.

Dikte'deki yeni güncellemeler sayesinde ses ve metin arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Siz konuşurken klavye açık kalır ve parmağınızla metni seçip dikte ile değiştirebilirsiniz. Dikte, noktalama işaretlerini ve emojileri de otomatik olarak sonlandıracaktır.

iOS 16 Odak

iOS 16 Odak

Odak, iOS 15'e en sevdiğimiz eklemelerden biriydi ve istenmeyen dikkat dağınıklıklarını önleyerek ister iş yapın ister oyun oynayın, yaptığınız şeye konsantre olmanızı sağladı. Ve iOS 16'da daha da iyi olacak.

Yeni başlayanlar için, artık belirli bir odak moduna bağlı özel ekranlar oluşturma yeteneği ile iPhone'unuzun kilit ekranına genişletilecek. Örneğin, birini işle ilgili duvar kağıdı, widget'lar ve özelleştirmelerle tamamlanan iş için ve başka bir tane de evde dinlendiğiniz zamanlar için ayarlayabilirsiniz.

Dahası, Odak özelleştirmeleri seçilen uygulamaları kapsayacak şekilde genişletilecek - bu nedenle, İşe Odaklanma modunuzu seçtiyseniz, Safari, Mesajlar, Posta ve Takvim yalnızca bununla ilgili bildirimleri gösterecektir. Kilit ekranında Odak modları arasında geçiş yapmak, aralarında geçiş yapmak kadar basit olacaktır.

iOS 16 Cüzdanı

iOS 16 Cüzdanı

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, şu anda birçok insan finansal olarak mücadele ediyor, bu nedenle Apple'ın yeni Sonra Öde özelliği hoş bir ek olmalı. Bu, satın alımları altı haftalık bir süre boyunca sıfır faizle ve ücret ödemeden dört eşit ödemeye ayırmanıza olanak tanır. Apple Cüzdan'da yerleşik olacak ve satıcıdan bağımsız olarak Apple Pay'in kabul edildiği her yerde kullanılabilecek. Neredeyse kısa vadeli, faizsiz bir kredi kartına sahip olmak gibi ve kulağa harika geliyor. Bu yeni bir fikir değil - aslında PayPal'ın 4'te Öde seçeneğiyle neredeyse aynı - ama yine de güzel bir ek.

Apple Pay, ödemelerinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için, tümü Apple Cüzdan içinde size ayrıntılı makbuzlar ve sipariş izleme bilgileri sağlayan bir Sipariş İzleme özelliğine de sahiptir.

Son olarak, Cüzdan'daki Anahtarlar ve Kimlikler bazı yeni özelliklere sahiptir. Artık uygulamalarda kimliğinizi ve yaşınızı doğrulamak için Cüzdan'daki kimliğinizi kullanabilecek ve Apple'ın mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla Cüzdan'da ev, otel, ofis ve araba anahtarlarını paylaşabileceksiniz. Ve elbette tüm bu bilgiler güvenli bir şekilde saklanacaktır.

iOS 16 Haritalar

iOS 16 Haritalar

Apple'ın navigasyon uygulaması yeniden genişliyor ve 11 yeni ülkede kapsama alanı sunuyor. Ayrıca Chicago, Sidney ve harika görünümlü Las Vegas dahil olmak üzere 3D şehir haritası ağına altı yeni şehir ekliyor.

Daha pratik olarak, artık bir Apple Haritalar rotasına on beşe kadar durak ekleyerek birden çok noktada kolayca gezinmenizi sağlayabilirsiniz. Siri'ye sorarak hareket halindeyken daha fazlasını ekleyebilir veya önceden bir Mac'te bir rota hazırlayabilir ve hazır olduğunuzda bunu iPhone'unuza gönderebilirsiniz.

Toplu taşıma kullanıcısıysanız, Apple Haritalar artık seyahatinizin ücretlerini kontrol etmenize izin verecek ve toplu taşıma kartlarınızı Apple Cüzdan uygulamasına ekleyebilir, böylece kredinize yetecek kadar krediniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. hedef.

iOS 16 Canlı Metin ve Görsel Arama

iOS 16 Canlı Metin ve Görsel Arama

Canlı Metin ve Görsel Arama da iOS 16'da bazı yükseltmeler alacak. Canlı Metin ile başlayarak, videolardan metin alabileceksiniz. Herhangi bir karede duraklayabilir ve istediğiniz metni vurgulayabilirsiniz. Canlı Metin, Çeviri'de de çalışır, böylece büyük miktarda yabancı metni vurgulayabilirsiniz.

Görsel Arama, sorgunun konusunu vurgulamanıza izin verir. Sadece dokunup basılı tutun, kaldırın ve konuyu istediğiniz uygulamaya yerleştirin. Apple'ın önerisi Mesajlar'dı.

iOS 16 Aile Paylaşımı ve Fotoğraflar

iOS zaten aileler için bir sürü yararlı özelliğe sahip, ancak Aile Paylaşımı iOS 16 için bir yükseltme aldı. Önemli olan şu ki, geçerli olan Hızlı Başlangıç seçeneği sayesinde bir çocuğun cihazını kurmak artık çok daha hızlı ve daha kolay olacak. mevcut ayarları yeni bir telefona Çocukların sabırlarıyla tanınmadığı göz önüne alındığında, bu kesinlikle memnuniyetle karşılanır. Ancak, muhtemelen daha da yararlı olan, daha fazla ekran süresi isteklerini Ayarlar'a girmek yerine doğrudan Mesajlar'dan onaylama (veya reddetme) yeteneğidir.

iOS 16 Aile Paylaşımı ve Fotoğraflar

Ek olarak, Apple yeni iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığını tanıttı. Bu, diğer iCloud öğelerinizden ayrı bir kitaplık olup, tıpkı Google Fotoğraflar'da olduğu gibi, arkadaşlarınız ve ailenizle ortaklaşa fotoğraf paylaşmanıza olanak tanır. En fazla beş kişi ekleyebilirsiniz.

İstediğinizi veya tüm fotoğraflarınızı paylaşabilir, kişiye veya tarihe göre gruplandırabilirsiniz. Nasıl paylaşacağınıza gelince, resimleri manuel olarak ekleyebilir veya resimleri çekerken otomatik olarak eklemek için Kamera uygulamasındaki yeni paylaşım kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu anahtar, gitmek istediğiniz yol buysa, otomatik olarak etkinleştirilecek şekilde çevrilebilir.

Fotoğraflar, Sizin İçin sekmesinde paylaşılacak resimler bile önerir. Paylaşılan kitaplıktaki herkes eşit izinlere sahiptir.

iOS 16 Haber ve Spor

iOS 16 Haber ve Spor

Apple News, en son güncellemeler ve haberler için takımları ve ligleri takip etmenize olanak tanıyan yeni bir Spor bölümü alacak. Sporlarım bölümünde programları, puanları ve önemli anları görebilirsiniz. Tüm öğeleriniz Apple TV uygulamasıyla senkronize edilir.

Bu, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya'da ücretsiz olacak. Apple News+ aboneleri, favori spor takımları için premium kapsama erişebilecek.

iOS 16 Güvenlik Kontrolü

Apple kişisel güvenlik konusunda tavır almak istiyor, bu nedenle iOS 16 Güvenlik Kontrolüne sahip olacak. Bu, aile içi istismar mağdurlarının konum paylaşımını veya uygulama izinlerini kaldırma gibi hesaplarına erişimi kolayca iptal etmelerini sağlar. Güvenlik Kontrolü, tüm gizlilik izinlerini sıfırlayabilir ve mesajlara erişimi korur.

iOS 16: Diğer özellikler

Şimdiye kadar, Apple'ın açılış konuşmasında öne çıkan noktalara değindik. Ancak, WWDC devam ettikçe, Apple'ın mobil işletim sistemi için sırada ne olduğu hakkında çok daha fazla şey duymaya mecburuz. Bulduğumuz her şeyi burada toplayacağız.

Bildiğimiz bir özellik, Face ID'nin iPhone'unuzun kilidini yatay modda açmasına izin veren bir güncellemedir. Ve iOS 16 ayrıca Nintendo Switch denetleyici bağlantısı için destek ekler. Ve iOS 16, fotoğraflarınızdaki düzenlemeleri kopyalamanıza/yapıştırmanıza izin verir.

iOS 16: Hala bilmediklerimiz

Apple çok konuştu ama söylentilerin bizi inandırdığı kadarını duymadık. Spesifik olarak, LeaksApplePro, Apple'ın birden fazla widget'ı tek bir kapta barındıracak sözde "büyük widget'lar" üzerinde çalıştığına dair bir iddiayı tweetledi. LeaksApplePro tarafından açıklandığı gibi, büyük widget'lar şu anda iOS 15'te bulunan Smart Stack widget'larına çok benziyor, ancak iOS 16 sürümü sizi kaydırmaya zorlamak yerine aynı anda birden fazla widget gösterecek.

Ek olarak, görünüşe göre kod adı "InfoShack" olan büyük widget'ı gösteren bir ekran görüntüsü, iPhone'un el feneri veya Apple TV uzaktan kumandası gibi şeyleri yönetmek için Kontrol Merkezi widget'larını da içerir.

Bu sızıntıdan bu yana, Bloomberg'den Mark Gurman daha fazla ayrıntıya ağırlık verdi, iOS 16'nın widget'lı yeni duvar kağıtları içeren kilit ekranı için yeni bir görünüme sahip olacağını bildirdi. Bu özellik, sonbaharda iPhone 14'e geleceği söylenen her zaman açık ekran özelliğini destekliyor olabilir.

O zamandan beri, yeni nesil iOS için yeni Apple uygulamalarına işaret etti, ancak yine de bunların ne olabileceğini söylemiyor. Uzun süredir Apple muhabiri, Apple'ın "bildirim güncellemeleri ve yeni sağlık izleme özellikleri de dahil olmak üzere, pano genelinde oldukça önemli bazı geliştirmeler" üzerinde çalışabileceğini iddia ediyor. Bu değişikliklerin ne olabileceğine dair daha fazla ayrıntı yok, ancak Apple'ın iOS 16'da bildirimleri nasıl iyileştirebileceğine dair bazı fikirlerimiz var.

Ek olarak, Mac Rumors 2021'in sonlarında, iPhone 14 gibi bu yılki Apple cihazlarının, bir cihazın bir kaza geçirdiğinizi algıladığında acil servislerle iletişime geçeceği kilitlenme algılama özellikleri ekleyebileceğini bildirdi. Böyle bir özellik, iOS 16'da tanıtılan yeni özellikler gerektirecek, ancak Apple, iPhone 14'ün piyasaya sürülmesine yakın olana kadar bu yeteneğin önizlemesini bekleyebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Apple, WWDC 2022 Etkinliğinde watchOS 9'a Üstün Özellikler Getiriyor Önceki

Apple, WWDC 2022 Etkinliğinde watchOS 9'a Üstün Özellikler Getiriyor

Epic Games'te Bu Hafta 69 TL Değerindeki Oyun Ücretsiz Oldu! Ayrıca Diğer Haftanın Oyunu Açıklandı Sonraki

Epic Games'te Bu Hafta 69 TL Değerindeki Oyun Ücretsiz Oldu! Ayrıca Diğer Haftanın Oyunu Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.