iPhone 12 fotoğrafçılığı için püf noktaları

iPhone 12 fotoğrafçılığı için püf noktaları

Şimdiye kadarki en iyi görüntülerinizi yalnızca telefonunuzla çekin. Yalnızca iPhone 12'nizi kullanarak harika fotoğraflar çekme konusundaki ipuçlarımıza göz atın.

5G hızları, harika performansı ve harika kamerası, iPhone 12'yi piyasadaki tüm zamanların en yüksek puanlı telefonlarından biri yapıyor. Apple'ın geçen yıl piyasaya sürdüğü dört iPhone 12 modelinin daha "uygun fiyatlı" tarafında olan iPhone 12, telefoto lens ve lidar sensörü gibi daha pahalı Pro ve Pro Max modellerinin kamera özelliklerinden yoksun. Ama yine de kesinlikle mükemmel fotoğraflar çekebiliyor.

İPhone 12'yi yeni aldıysanız - belki de yeni mor modeli? -- işte harika fotoğrafların nasıl çekileceğine dair ipuçları. Hepsini takip etmenize gerek yok, ancak bu fikirleri aklınızda tutmak, fotoğrafçılığınız hakkında daha fazla düşünmenize ve aksi takdirde unutulabilir enstantaneleri unutulmaz sanat eserlerine dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

iPhone 12 fotoğrafçılığı için püf noktaları

Kusursuz bir kompozisyon yaratın

iPhone 12, sizden çok az ayar talebi ile canlı, iyi pozlanmış görüntüler çekebilir. Ancak çoğu iyi telefon ve aslında çoğu bağımsız kamera da bunu yapabilir. O halde, fotoğraflarınızı başka birininkinden farklı kılacak en büyük faktör, fotoğrafını çektiğiniz sahnenin kompozisyonudur. Bu nedenle, önünüzdeki tüm farklı öğelerin düzenini ve bitmiş görüntünüzde nasıl görüneceklerini düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Diyelim ki bir tepeye yürüyüşe çıktınız ve güzel bir manzara buldunuz. Telefonunuzu ona doğrultup bir fotoğraf çekebilirsiniz ve şüphesiz aileniz ve arkadaşlarınız bunun ne kadar güzel bir manzara olduğu konusunda size iltifat edeceklerdir. Ama sahneye bakmak için biraz zaman ayırın ve bunun nasıl gerçek bir "vay be" fotoğrafı olabileceğini düşünün.

Ön plana ilgi eklemek (ilginç bir kaya oluşumu, bir çiçek parçası veya budaklı yaşlı bir ağaç kütüğü gibi) sahneyi birbirine bağlamaya yardımcı olabilir ve yönlendirme çizgileri (bir yol veya duvar gibi) kullanmak izleyicinin gözünü daha fazla çekmeye yardımcı olabilir. Fotografik üçte bir kuralı, başlamanıza yardımcı olmak için akılda tutulmaya değerdir ve buna yardımcı olmak için, öğeleri doğru bir şekilde hizalamak için kamera ayarlarınızda bir ızgara yerleşimini açabilirsiniz. Adına rağmen, üçler kuralının bir kural değil, gerçekten sadece bir rehber olduğunu unutmayın. Daha yaratıcı bir şekilde çarpıcı kompozisyonlardan bazıları onu kasıtlı olarak bozacaktır.

Kusursuz bir kompozisyon yaratın

Ne zaman geniş açı kullanacağınızı bilin

iPhone 12'nin kamerasında yerleşik bir standart görünüm ve süper geniş bir görünüm bulunur, bu nedenle bu iki açıyı da kullanmayı ve bunları en iyi ne zaman kullanmanın uygun olduğunu bilmek önemlidir. Süper geniş görünüme geçmek görüntünüzü değiştirebilir, ancak yalnızca gerçekten geniş açı gerektiren güçlü bir kompozisyonunuz olduğunda kullanmaya değer.

Görüntünüzdeki özne -- örneğin, yamaçtaki bir kilise -- uzaktaysa, geniş açılı bir mercek kiliseyi sizden daha da uzak gösterecek ve çerçeve içinde kaybolacaktır. Bunun yerine, kiliseye yaklaşın ve geniş modu açın ve kilisenin hala görüntünüzdeki baskın konu olduğunu göreceksiniz. Ancak artık çevresini daha fazla yakalayabilirsiniz. Yine, güçlü ön plan ilgisi, geniş açılı fotoğraflara yardımcı olur, bu nedenle etrafınıza bakın; belki ön planınıza yerleştirebileceğiniz güzel bir kır çiçeği yaması vardır ve kilise orta alanın daha fazlasını kaplayabilir.

Pozlamayı kontrol edin

iPhone 12 genellikle bir sahne için doğru pozlamayı seçme konusunda dikkatli olsa da, bazen biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Parlak gökyüzü ve koyu gölgeler içeren karmaşık sahneler bazen kameranın kafasını karıştırabilir. Örneğin, parlak bir gün batımına karşı bir kişinin portresini çekerken, gökyüzü için iyi bir pozlama seçebilir, ancak nesnenizi gölgede bırakabilir. Bu durumda yapabileceğiniz birkaç şey var.

Pozlamayı kontrol edin

İlk önce öznenize dokunarak kameraya doğru şekilde pozlanması gereken kısmın bu olduğunu söylemeyi deneyebilirsiniz. Dokunulduğunda açılan kutunun yanında görünen küçük kaydırıcıyı da sürükleyebilirsiniz. Bu, sahneyi gerektiği gibi aydınlatmanıza veya karartmanıza olanak tanır. Sahne çok parlak görünüyorsa, sadece bir dokunuşla aşağı çekmek isteyeceksiniz.

Ham (RAW) çekim

Pozlamanız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, ham formatta çekim yapın ve ayarlarınızı manuel olarak kontrol edin. Varsayılan iOS kamera uygulaması bu özellikleri sunmadığından, bunu yapmak için Moment veya Firstlight gibi bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Deklanşör hızı, ISO ve beyaz dengesi gibi ayarların manuel olarak kontrol edilmesi, kameranın bir sahne tarafından karıştırılabileceği ve istediğiniz çekimi elde edemediğiniz durumlarda yardımcı olur. Örneğin, derin bir gün batımı kameraya çok karanlık görünebilir, bu nedenle aşırı telafi eder ve gölgeleri çok fazla yükseltir, bu da aklınızdaki atmosferik görünümü bozar. Ayarları kendiniz seçerek tam olarak istediğiniz çekimi elde edebilirsiniz.

Ham görüntüler ayrıca beyaz dengesi ve keskinleştirme için görüntü verilerini kalıcı olarak kaydetmez, bu da daha sonra görüntüleri düzenleme konusunda size daha fazla kontrol sağlar.

Ham (RAW) çekim

Resimlerinizi düzenleyin

İyi bir kurgu, genellikle bir eh işte bir fotoğrafı dramatik bir sanat eserine dönüştürmede ana faktör olabilir. Ve kurgulamanın en güzel yanı, karmaşık veya sıkıcı olmak zorunda olmamasıdır. Apple'ın Galeri uygulamasındaki temel düzenleme düğmesini kullanmak bile, harika filtreler uygulamanıza, vurguları kontrol etmenize veya gölgeleri kaldırmanıza olanak tanır; bunların hepsi birkaç saniye sürer ve çekimlerinizin kalitesini arttırabilir.

Ancak işleri daha ileri götürmek istiyorsanız, App Store'da çekimlerinizi değiştirebilecek çok sayıda düzenleme uygulaması var. Kişisel favorim, profesyonel fotoğrafçılığımda kullandığım pozlama ve renk üzerinde aynı ayrıntılı kontrolleri sağlayan Adobe Lightroom. Snapseed de harika, bir sürü araç mevcut ve ücretsiz. Hem Lightroom hem de Snapseed, resimleri tamamen farklı bir şeye dönüştürmeden güzel, güzel sanatlar tarzı görünümler elde etmek için resimlerinize ince ayar yapmak için harikadır.

Ardından, resimlerinize vahşi efektler uygulamanıza ve onları modern sanatın tuhaf parçalarına dönüştürmenize izin veren Prisma, PicsArt ve Photoshop Camera gibi uygulamalar var.

Daha doğal bir görünüm mü yoksa daha tuhaf ve daha keskin bir şey mi tercih ettiğiniz tamamen kendi tercihlerinize bağlıdır - kendi hayal gücünüzden bahsetmiyorum bile. Unutmayın, görüntüleri düzenlemenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur ve yaptığınız şeyi beğenmediyseniz her zaman orijinaline geri dönebilir ve yeniden başlayabilirsiniz, bu nedenle deneme yapmak risksizdir. Sonuç olarak benim tavsiyem, iyi bir fincan çay yapmak, rahat bir koltuğa oturmak ve resimlerinizi neye dönüştürebileceğinizi keşfetmek için seçtiğiniz uygulamadaki araçlarla oynamaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

Instagram'da birinin sizi engellediğini nasıl anlarsınız? Önceki

Instagram'da birinin sizi engellediğini nasıl anlarsınız?

Twitter'ın Süper Takip Özelliği Kullanıcılara Ne Kazandıracak? Sonraki

Twitter'ın Süper Takip Özelliği Kullanıcılara Ne Kazandıracak?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.