iPhone 13 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve en son haberler

iPhone 13 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve en son haberler

Apple'ın yeni iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'su bir ton yükseltme sunuyor. İşte yeni olan her şey.

Apple'ın yeni iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'su bir ton yükseltme sunuyor. İşte yeni olan her şey.

iPhone 13 sonunda geldi. Daha küçük bir çentik, daha parlak ekranlar, daha hızlı A15 Bionic çip ve ciddi kamera yükseltmeleri de dahil olmak üzere yeni iPhone'larla ilgili tüm ayrıntılara sahibiz. Pil ömrü de iyileşiyor.

Sinematik video modu, hareket ederken nesneye odaklanmayı sağlayan, şimdiye kadarki en havalı yükseltmedir. Arka planı bulanıklaştırabilir ve siz çekim yaparken odağı otomatik olarak değiştirebilir. Odağı istediğiniz zaman değiştirmek için de dokunabilirsiniz.

iPhone 13 mini 1,5 saat daha uzun pil ömrü vaat ederken, iPhone 13 2,5 saat ekstra dayanıklılık vaat ediyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ayrıca sırasıyla 1,5 saat ve 2,5 saat ekstra meyve suyu vaat ediyor.

Bu arada iPhone 13 Pro, 120 Hz ProMotion ekranlar ve 6 elemanlı, ultra geniş lens ve 3x optik yakınlaştırma içeren yepyeni bir kamera sistemi sunuyor. Ayrıca makro fotoğrafçılık yetenekleri, daha büyük piller ve yeni bir sierra mavisi rengi elde edersiniz.

Yeni iPhone 13 ve iPhone 13 Pro hakkında şimdiye kadar öğrendiğimiz her şey burada.

iPhone 13 ve iPhone 13 mini: En iyi yeni özellikler

iPhone 13 ve iPhone 13 mini: En iyi yeni özellikler

128 GB depolama alanıyla iPhone 13 mini 799 dolardan ve iPhone 13 899 dolardan başlıyor.

Yeni iPhone 13, iPhone 12'den %20 daha küçük olan daha küçük bir çentiğe sahiptir.

Tasarım, yeni bir diyagonal kamera düzenine sahiptir ve kameralar %40 daha fazla ışık yakalar. Ultra geniş kamera da daha fazla ışık sağlar.

iPhone 13 ve iPhone 13 mini beş yeni renkte sunulacak: pembe, mavi, gece yarısı, yıldız ışığı ve Kırmızı

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'daki ekranlar, 800 nit parlaklık ile %28 daha parlak.

iPhone 13, odağı anında çeşitli konulara değiştiren film benzeri video kaydı sağlayan sinematik video (portre modu) sunar.

5G bağlantısı, daha fazla bant desteğiyle daha iyi hale gelmelidir.

iPhone 13 mini, 1,5 saat daha fazla pil ömrü vaat ediyor ve bu, iPhone 13 için 2,5 saate kadar çıkıyor.

iPhone 13 Pro ve Pro Max: En iyi yeni özellikler

iPhone 13 Pro ve Pro Max: En iyi yeni özellikler

iPhone 13 Pro 999 dolardan ve iPhone 13 Pro Max 1.099 dolardan başlıyor. Ayrıca, 1 TB depolama seçeneği var.

iPhone 13 Pro serisinde 10 Hz'den 120 Hz'ye ölçeklenen ve dinamik olarak yanıt verecek şekilde tasarlanmış yeni bir ProMotion ekranı var.

3x optik zumlu yeni telefoto kamera, daha fazla ışık sağlayan 6 elemanlı ultra geniş lens ve düşük ışıkta 2,2 kat iyileştirme sağlayan geniş kamera.

iPhone 13 Pro, aşırı yakın çekimlerle makro fotoğrafçılık yapabilir ve tüm kameralar artık Gece modunu destekliyor.

TrueDepth kamera sistemi, küçültülmüş bir çentik için yüzde 20 daha küçük ve arkada dokulu mat bir cam var.

iPhone 13 Pro daha büyük bir pille gelir, bu nedenle daha uzun dayanıklılık beklemelisiniz. Pro, 1,5 saat daha uzun ve Pro Max 2,5 saat daha uzun olarak derecelendirilmiştir.

A15 Bionic çip, rakip telefonlardan %50 daha iyi performansla şimdiye kadarki en güçlü grafikleri vaat ediyor (derecelendirildi).

Yeni Super Retina XDR ekran, daha iyi dış mekan parlaklığı için 1.000 nit'e kadar destekler.

iPhone 13 Pro, grafit, altın, gümüş ve yeni sierra mavisi renklerinde çıkacak.

iPhone 13 özellikleri

iPhone 13 özellikleri

iPhone 13 çıkış tarihi

iPhone 13'ün çıkış tarihi, dört modelin tümü için 24 Eylül'dür. iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, 17 Eylül Cuma günü ABD ve İngiltere'de ön siparişe sunulacak.

iPhone 13 fiyatı

iPhone 13 mini 699 dolardan başlıyor ve başlangıç depolama alanı, iPhone 12'deki 64 GB'den 128 GB'a çıkıyor. iPhone 13 fiyatı 799 dolar. Birleşik Krallık'ta iPhone 13 mini 679 £ 'dan başlar ve standart iPhone 13 779 £' dan başlar.

Pro modellerine geçtiğinizde, iPhone 13 Pro 999 dolardan başlar ve iPhone 13 Pro Max 1.099 dolardan başlar. Pro hattında ilk kez 1 TB depolama seçeneği bulunduğunu unutmayın. İngiltere'de iPhone 13 Pro 949 £'dan başlarken, iPhone 13 Pro Max 1.049 £'dan başlar.

iPhone 13'ün fiyatına biraz fazladan Apple Care+ şimdi iPhone 13 ve iPhone 12'deki kırık arka camı 29 $ veya İngiltere'de 25 £ gibi indirimli bir ücret karşılığında onarmayı teklif ediyor.

iPhone 13 tasarımı

iPhone 13 tasarımı

Evet, iPhone 13 daha küçük bir çentikle geliyor. Face ID teknolojisini, ön kamerayı ve kulaklığı barındıran kötü şöhretli çentik artık %20 küçüldü. 2017'de iPhone X'te tanıtıldığından bu yana çentik ilk kez değişti. Bu, telefonun üst kenarında daha fazla ekran alanı sağlayacak.

Aksi takdirde, iPhone 13, aynı kare kenarlı ve parlak çerçeveli geçen yılki iPhone 12 serisine benzer bir tasarıma sahip. Ekran, düşme durumunda ek koruma için bir kez daha Apple'ın dayanıklı Seramik Kalkanı ile kaplanmıştır. Dört iPhone 13 modelinin tümü de suya dayanıklılık için IP68 sertifikasına sahiptir.

iPhone 13 mini ve iPhone 13 için yeni olan diyagonal kamera lensi düzeni, iki normal iPhone 13'ün öncekilerden biraz öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Apple ayrıca iPhone 13 için daha çevre dostu malzemeler kullanmayı taahhüt etti. Bu, %100 geri dönüştürülmüş plastik kullanan ambalajlarda ve antenlerde azaltılmış plastik kullanımını da içeriyor.

iPhone 13 renkleri

iPhone 13 renkleri

iPhone 13 ve iPhone 13 mini renkleri pembe, mavi, gece yarısı (siyah), yıldız ışığı (beyaz) ve Ürün (KIRMIZI) olarak gelir. Pro olmayan modeller genellikle daha eğlenceli renk seçenekleriyle gelir ve bu bu yıl da geçerlidir.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max dört renkte sunulur: siyah, altın, gümüş ve sierra mavisi. Sierra mavisi bu yıl yeni ve iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'teki Pasifik Mavisinden daha açık görünüyor.

iPhone 13 ekran

iPhone 13 serisi, geçen yıl olduğu gibi üç ekran boyutu seçeneğiyle sunulacak. iPhone 13 mini, aynı 5,4 inç ekrana sahipken, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro, 6,1 inç boyutunda geliyor. iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro Max gibi 6.7 inç ekrana sahip.

Dört telefonun tümü Super Retina XDR OLED teknolojisi ile birlikte gelir. Apple, Pro olmayan modellerin 800 nit parlaklıkta maksimuma çıkabileceğini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ise dış mekanda 1000 nit'e kadar çıkabileceğini söylüyor. Apple ayrıca en son ekran teknolojisinin daha verimli olduğunu söylüyor.

Söylentilerin önerdiği gibi, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, ProMotion ekranlarla donatılmış olarak geliyor. Bu, iki telefonun ekranlarını 120Hz'e kadar veya 10Hz'e kadar saat hızına alabilecekleri anlamına gelir. Bu aralık, görüntülediğiniz içeriğin daha duyarlı hissetmesine yardımcı olacaktır, çünkü iOS yenileme hızını yaptığınız her şeye uyarlayacaktır.

Apple ayrıca 120 Hz uygulamalar için uygulamalarını ve oyunlarını en üst düzeye çıkarmak için geliştiricilerle birlikte çalışıyor.

iPhone 13 kameralar ve Sinema Modu videosu

iPhone 13 kameralar ve Sinema Modu videosu

Apple, iPhone 13 için önemli kamera yükseltmeleri ekledi. Pro olmayan modeller, %47 daha fazla ışık sağlayan yeni bir 12MP ultra geniş sensöre sahip. 12MP ana geniş açılı kamera, daha önce iPhone 12 Pro Max ile sınırlı olan sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Bu, iPhone 13 ve iPhone 13 mini'nin birçok aydınlatma koşulunda güzel fotoğraflar çekmesine yardımcı olacaktır.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, ultra geniş otomatik odaklama ve 3x optik yakınlaştırma özelliğine sahip yeni bir telefoto lense sahip. Her üç kamera da Gece Modunu destekler. Ultra geniş kamera, 2 cm'ye kadar yakın makro fotoğrafçılığı da çekebilir ve Pro modellerin fotoğraf yeteneklerini daha da geliştirir.

Ayrıca, yeni iPhone'ların her birinde, fotoğraflarınıza gerçek zamanlı işlemede kişisel tercihler getiren Fotoğraf Stilleri elde edersiniz. Bu bir filtreden daha fazlasıdır; Mümkün olan en iyi fotoğrafları ortaya çıkarmak için farklı sahnelere doğru ince ayarları uygular.

Dört iPhone 13 modelinin tümü, Dolby Vision HDR ile videolarınıza profesyonel düzeyde sinematografi sunan Sinematik Mod özelliğine sahiptir. Cinematic Mode'un şöhret iddiası, odağı dinamik olarak değiştirme ve videonuzun konusunu takip etme yeteneğidir. Konu hareket ederse, odak da hareket eder. Kişi uzağa bakarsa, odak konunun baktığı yere kayar. Odaklanmak istediğiniz yere dokunun ve ardından odağı kilitlemek için tekrar dokunun.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, birçok profesyonel kalitede düzenleme fırsatı sunan ProRes formatında da video çekebilir. Ancak, iPhone 13 Pro ve Pro Max'in 128 GB sürümünün ProRes video için 1080P ile sınırlandırıldığını unutmayın; daha yüksek depolama seçenekleri 4K ProRes'i destekler.

En büyük iPhone 13 kamera yükseltmelerinin daha ayrıntılı bir dökümüne sahibiz, bu yüzden tüm önemli fotoğrafçılık ayrıntılarını istiyorsanız bir göz atın.

iPhone 13 özellikleri

iPhone 13 özellikleri

iPhone 13'teki yenilikler, Apple'ın şimdiye kadarki en gelişmiş çipi olan çip üzerinde A15 Bionic sistemidir. Altı çekirdekli 5nm bir süreç üzerine inşa edilmiştir. Bunlardan ikisi yeni yüksek güçlü çekirdekler, geri kalan dördü ise eskisinden daha verimli. Neural Engine'deki geliştirmelerle iPhone 13, iOS 15'in yeni Canlı Metin özelliği ve Siri'nin cihazda konuşma tanıma gibi güçlü makine öğrenimi uygulamalarına sahiptir.

iPhone 13 ve iPhone 13 mini için dört çekirdekli GPU, grafiksel olarak yoğun oyun ve fotoğrafçılık kullanımları için mükemmeldir. Aslında Apple, GPU'nun bir Android telefonda bulabileceğinizin en iyisinden %30 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, beş çekirdekli daha da büyük bir GPU yükseltmesine sahip. Apple, Pro modellerinin şimdiye kadarki en güçlü mobil GPU'ya sahip olduğunu ve rakiplerinden %50 daha hızlı olduğunu söylüyor. Yeni fotoğrafçılık ve sinematografi yetenekleriyle birleştiğinde bu, yaratıcı üretkenlik için büyük bir artış olabilir.

iPhone 13 pil ömrü ve şarj

iPhone 13 pil ömrü ve şarj

Apple, bu yıl dört iPhone 13 modelinin tümüne daha büyük piller ekledi. Şirket tam kapasite belirtmemiş olsa da, bize iPhone 13 çeşitlerinin ne kadar daha uzun süre dayanacağına dair bazı kaba tahminler verdiğini söyledi.

Apple, iPhone 13 mini için telefonun iPhone 12 mini'den bir buçuk saat daha uzun süreceğini söyledi. iPhone 13, görünüşe göre iPhone 12'den iki buçuk saat daha uzun sürecek. iPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro'dan bir buçuk saat daha fazla çalışma süresi görecek, iPhone 13 Pro Max ise iki buçuk saate kadar görebilecek. öncekinden daha uzun saatler. Apple, iPhone 13 Pro Max'in şimdiye kadarki en uzun ömürlü iPhone olduğunu belirtiyor.

iPhone 13 için şarj yükseltmeleri hakkında hiçbir şey duymadık, bu nedenle dört telefonun da hala 20W kablolu ve MagSafe kablosuz için 15W şarj olmasını bekliyoruz.

iPhone 13 ve iOS 15

En iyi iOS 15 özellikleri arasında videoları izlemenize ve başkalarıyla içerik paylaşmanıza olanak tanıyan FaceTime güncellemeleri, bildirimleri yönetmek için yeni bir Odak modu ve Haritalar, Mesajlar, Cüzdan, Hava Durumu ve diğer yerleşik uygulamalarda iyileştirmeler yer alıyor.

Apple'ın sunumunda bahsetmediği, iOS 15'te gizlenen iPhone 13'e özgü özellikleri öğrenmeyi bekliyoruz. Bu arada, iOS 15 için en iyi 8 yeni özelliği içeren listemize göz atın.

iPhone 13 görünümü

iPhone 13'ün odak noktası kameralar ve A15 Bionic çip. Bunların hepsi dikkate değer yükseltmelerdir. Çentik daha küçük (nihayet) ve fotoğraf yetenekleri kesinlikle etkileyici. iPhone 13, selefinden biraz daha fazlasını sunuyor gibi görünüyor.

Pro modellerinde, iOS 15'in son derece pürüzsüz hissetmesine yardımcı olacak 120Hz ProMotion ekranlar bulunur. Dört modelin tümü, sensör kaydırma stabilizasyonu ile birlikte, panodaki ultra geniş iyileştirmeler gibi harika. Pil ömrü iyileştirmelerini de unutmayalım.


Yazarın Diğer Yazıları

iOS 15: Beta sürümünü iPhone'unuza indirdikten sonra bu 7 hataya dikkat edin Önceki

iOS 15: Beta sürümünü iPhone'unuza indirdikten sonra bu 7 hataya dikkat edin

Kötü Fotoğraflarınızı Düzeltmek için 10 Hızlı İpucu Sonraki

Kötü Fotoğraflarınızı Düzeltmek için 10 Hızlı İpucu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.