Kötü Fotoğraflarınızı Düzeltmek için 10 Hızlı İpucu

Kötü Fotoğraflarınızı Düzeltmek için 10 Hızlı İpucu

Birinci sınıf fotoğraflar çekmek için profesyonel olmanıza gerek yok. Anlık görüntülerinizin kalitesini artırmak için bu basit işaretçileri izleyin.

Dijital fotoğrafçılık ortamı demokratikleştirdi. Daha fazla insan her zamankinden daha fazla fotoğraf çekiyor ve bunları rekor sayılarda arkadaşları ve aileleriyle çevrimiçi olarak paylaşıyor. Resimleriniz internette gördüğünüz diğerleri kadar güzel değilse suçu kameraya (veya akıllı telefonunuza) yüklemek kolaydır, ancak birkaç ipucunu izleyerek anlık görüntülerinizin kalitesini artırabilirsiniz. Bir dahaki sefere etrafınızdaki dünyayı yakalamak için yola çıktığınızda bu 10 kolay ipucunu aklınızda bulundurun. Ve daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olacak ipuçlarınız varsa, lütfen bunları yorumlar bölümünde paylaşın.

1. Temel Kompozisyonu Alın

1. Temel Kompozisyonu Alın

Bir fotoğrafın kalbi, kompozisyonudur - bir çerçevedeki farklı öğelerin konumu. Öğrenmesi ve hatırlaması en kolay kural Üçler Kuralı'dır. Temel olarak, çerçevenizi kabaca eşit büyüklükte dokuz kareye bölmek isteyeceksiniz. Fotoğrafınızın konusunu bu çizgiler ve kesişmeler boyunca hizalamaya çalışın ve ana görüntünün bu dokuz kutuya bölündüğünü hayal edin. Bu size, öznenizin tam merkezde olduğu bir çekimden daha dramatik, görsel olarak ilginç bir çekim sağlar. Birçok kamera ve akıllı telefon, çekim yaparken etkinleştirebileceğiniz bir üçte bir ızgara yerleşimi kuralına sahiptir.

2. Pozlama Telafisini Ayarlayın

Tam manuel modda çekim yapmadığınız sürece, dijital kameranız bir fotoğrafın pozlamasını (İngilizce olarak, çekimin ne kadar aydınlık veya karanlık görüneceğini) belirleyen kararlar verir. Genel olarak konuşursak, bir kamera bir sahneye bakar ve gri bir kartın doğru aydınlatmasına dayanarak uygun pozlamayı belirlemeye çalışır, bu nedenle kar için özel sahne modları vardır - onlar olmadan kamera beyaz karı gri yapmaya çalışırdı. .

Bir fotoğraf çok açık veya karanlıksa, modern bas-çek kameralarda bulunan düzinelerce sahne modunu araştırabilir veya sadece biraz poz telafisi ayarlayabilirsiniz. Birçok kamerada bunun için +/- sembolü ile tanımlanan fiziksel bir düğme veya kadranı bulunur. Fotoğrafınız çok karanlıksa ölçeği sıfırın üzerine getirin; çok hafifse, biraz aşağı hareket ettirin.

3. Doğru Çekim Modunu Seçin

Fotoğraf makinenizin tam otomatik çalışmadan çok özel sahne modlarına kadar çok sayıda çekim modu olması muhtemeldir. Hızlı hareket çekiyorsanız, kamerayı Deklanşör Önceliği ("S" veya "Tv") moduna alabilir ve fotoğrafın çekilme hızını artırabilirsiniz; 1/125 saniye veya daha hızlı olarak ayarlamak hareketi dondurmaya yardımcı olur ve gerçekten hızlı nesneler için (aşağıdaki sinek kuşu gibi), hareketi dondurmak için mümkün olduğunca kısa bir hız veya çırpan kanatlara hareket bulanıklığı eklemek için daha uzun bir hız kullanın.

3. Doğru Çekim Modunu Seçinv

Düşük ışıkta, merceğe mümkün olduğunca fazla ışık girdiğinden emin olmak için Diyafram Önceliği ("A" veya "Av") modunu kullanabilir veya bir tripod üzerinde manzara çekiyorsanız, derinliği artırmak için merceğin irisini kapatabilirsiniz. alan, ön plandan ufka kadar her şeyi keskin bir odakta tutar. Bir DSLR atıcıysanız, A veya S modlarını kullanma olasılığınız daha yüksektir; bas-çek kameralar ise genellikle spor, düşük ışıkta kullanım veya manzara çekimi gibi etkinliklere hitap eden daha spesifik modlara sahiptir.

4. Aydınlatmayı Düşünün

Fotoğraflarınızı çekerken ne kadar ışığınız olduğuna ve nereden geldiğine dikkat edin. Açık havada çekim yapıyorsanız, çarpıcı bir parlama ile bir portre yapmak istemiyorsanız, güneş arkalarındayken bir kişinin fotoğrafını çekmemeye dikkat edin (bunu yaparsanız pozitif EV ayarını çevirdiğinizden emin olun). Bir anıtın veya simgesel yapının önünde bir fotoğraf çekiyorsanız ve bunun aşırı pozlanmadığından emin olmak istiyorsanız, arkadan aydınlatılan nesnenizi arka plan kadar parlak hale getirmek için bunun yerine biraz dolgu flaşı kullanın. Parlak bir günde kameranın gereksiz olduğunu düşünme olasılığı yüksek olduğundan, flaşı manuel olarak etkinleştirmeniz gerekebilir.

5. Flaşınızı Akıllıca Kullanın

5. Flaşınızı Akıllıca Kullanın

Birçok fotoğraf, bir özneye çok yakın bir flaş patlamasıyla engellendi. Arkadaşlarınız ve aileniz, onları fotoğrafladığınızda Dostça Hayalet Casper'a benziyorsa, fotoğraflarınızı çekerken çok yakın olabilirsiniz. Flaşı etkinleştirmeniz gerekiyorsa, biraz geri gidin ve doğru çerçeveyi elde etmek için yakınlaştırın. Her şey hala çok parlak veya çok karanlıksa, kontrol edin ve flaş telafisinin bir seçenek olup olmadığına bakın. Birçok kamera, flaş destekli fotoğraflarınıza daha iyi bir denge eklemenize yardımcı olabilecek flaşın gücünü ayarlamanıza izin verir. Sadece birazcık ışık eklemek, gölgeleri doldurmayı mümkün kılarak daha doğal görünen bir fotoğraf elde edilmesini sağlar.

6. Bakış Açınızı Değiştirin

Çoğu enstantane atıcı ve yeni başlayanlar iki ayak üzerinde duracak ve çekimleri göz seviyesinden çekecektir. Bu, birçok görüntü için iyi olsa da, her zaman ideal değildir. Eğilebilir ekrana sahip bir kameranız varsa, nesnenize farklı bir bakış açısı kazandırmak için düşük veya yüksek açıdan daha kolay çekim yapabilirsiniz.

6. Bakış Açınızı Değiştirin

Eğimli bir LCD'niz yoksa, evcil hayvanların ve küçük çocukların en iyi çekimlerini yapmak için yere inmeyi düşünün; göze çarpan bir görüntü elde etmek için kameranın onların göz hizasında olmasını isteyeceksiniz. Dijital kamerayla her çekim için ödeme yapmanız gerekmez, bu nedenle bir anı yakalayan ve kalabalığın arasından sıyrılan birini bulana kadar farklı açılar ve kamera konumlarıyla oynayın.

7. Beyaz Dengenizi İzleyin

Fotoğraf makineniz, çekim yaptığınız ışığın türüne göre beyaz dengesini otomatik olarak ayarlamaya çalışacaktır. Farklı ışık, farklı renk türleri verir; güneş ışığı çok mavidir, tungsten aydınlatması sarıdır ve floresan biraz yeşildir. Çoğu durumda, kamera ne tür bir aydınlatma altında olduğunuzu otomatik olarak algılar ve fotoğrafların rengini doğal görünecek şekilde ayarlar.

7. Beyaz Dengenizi İzleyin

Ancak Beyaz Dengesi doğru olmadığında, yukarıda gördüğünüz gibi sonuçlar elde edebilirsiniz; soldaki görüntü doğru bir şekilde dengelenmiştir ve sağdaki görüntü çok uzaktır. Karışık ışık altında çekim yapıyorsanız veya kamera bir şeyleri anlamakta zorlanıyorsa, beyaz dengesini manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Çoğu nokta ve çekimde bunu ayarlamak için çekim menüsüne dalmanız gerekecek, ancak birçok SLR'de genellikle "WB" etiketli özel bir Beyaz Dengesi düğmesi bulunur. Dahil edilen Mac veya Windows fotoğraf düzenleme uygulamalarında daha sonra rengi düzeltebilirsiniz, ancak beyaz dengesini en baştan alırsanız daha iyi görünen fotoğraflar elde edersiniz.

8. Tripod veya Monopod kullanın

Bazen, çekiminizi mükemmelleştirmenin en iyi yolu biraz daha zaman ayırmaktır. Tripod kullanmak, çerçevelemeyi ayarlamanıza olanak tanır ve Rushmore Dağı'nın önündeki siz ve çocuklarınızın fotoğrafını çekmek için fotoğraf makinenizin otomatik zamanlayıcısıyla birlikte kullanışlı olabilir. Manfrotto veya MeFoto gibi bir markaya biraz daha fazla harcamak, ucuz bir sehpada bulacağınız ucuz markalardan çok daha az hayal kırıklığına neden olmasına rağmen, bir bas-çek kullanıcısıysanız ucuz bir tripodla kurtulabilirsiniz. yerel beş ve kuruş. Aynasız sistem ve SLR sahipleri, kamerayı tutacak kadar sağlam bir ayak seti ve bir kafa olduğu için kesinlikle bir tripod seçmeye özen göstermelidir.

8. Tripod veya Monopod kullanın

Daha çok koş ve ateş eden bir nişancıysanız, monopod (tıpkı kulağa benzeyen, iki ayağı eksik olan bir tripod) çekimlerinizi dengelemenize yardımcı olacaktır. Hayvanat bahçelerinde ve spor etkinliklerinde kullanım için harika olan bir monopod, kameranıza denge sağlamak için iki bacağınızla desteklenir - bazen hantal kurulum ve iyi bir tripod ile gereken arıza.

9. Seçici Olun

Dijital çekim yaparken birkaç saat içinde yüzlerce fotoğraf çekmek çok kolay. Ancak hafıza kartınızı çöpe atmayın ve tüm görüntüleri Facebook'a yüklemeyin. Gereksiz çekimleri ortadan kaldırmak ve odak dışı veya kötü oluşturulmuş fotoğrafları atmak için fotoğraflarınızı gözden geçirmek için biraz zaman harcamalısınız. Yüzlerce iyi olmayan fotoğraf arasında saklanan aynı iyi fotoğrafların yerine birkaç düzine harika fotoğrafı kendi başına yayınlamak daha iyidir.

10. "İşlem Sonrası" Yapmayı Unutmayın

Fotoğraflarınızı düzenlemek ve düzenlemek için yazılım kullanmayı düşünün. Apple Fotoğraflar ve Microsoft Fotoğraflar, temel organizasyonun yanı sıra bir dizi düzenleme aracını destekler. Daha çok bir telefon düzenleyicisiyseniz, VSCO veya Snapseed'e göz atın. Bir fotoğrafta çok temel bazı düzenlemeler yapmak, kalitesini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Biraz kırpmak kompozisyona yardımcı olabilir ve ayrıca bir fotoğrafı ufuk çizgileri düz olacak şekilde döndürebilirsiniz. Fotoğraf makinesinde mükemmel fotoğraflar elde etmek yüce bir hedeftir; biraz rötuş yapmaktan zarar gelmez.


Yazarın Diğer Yazıları

iPhone 13 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve en son haberler Önceki

iPhone 13 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve en son haberler

MIUI 12.5 Geliştirilmiş Sürümü Alacak Xiaomi Cihazlar Açıklandı Sonraki

MIUI 12.5 Geliştirilmiş Sürümü Alacak Xiaomi Cihazlar Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.