Kara Cuma ve Siber Pazartesi günleri Nasıl Güvenle Çevrimiçi Alışveriş Yapılır?


Çevrimiçi mağazaların sunduğu tatil ve özel gün fırsatlarından yararlanarak çok tasarruf edebilirsiniz, ancak tetikte olmanız gerekir. Güvenli alışveriş ipuçlarımız, dolandırılmadan istediğiniz hediyeleri kapmanıza yardımcı olabilir.

Kara Cuma, Siber Pazartesi ve tatillerin neşesi arasında, internet bağımlıları için alışveriş açısından vahşi tarafta yürüme mevsimi geldi. Kara Cuma adını aldı çünkü geleneksel olarak birçok mağazanın "karardığı" yılın ilk günü ve kârlılık çabası artık Siber Pazartesi de dahil olmak üzere bir veya daha fazla haftayı kapsayacak şekilde yayıldı. Perakendeciler ve e-ticaretçiler çok sayıda satışı hedefler, bu nedenle alışveriş yapanları cezbetmek için büyük indirimler sunarlar. Ve her büyük çevrimiçi etkinlik gibi, bu beslenme çılgınlığı dolandırıcıları, üçkağıtçıları ve hırsızları cezbeder. Alışveriş sezonu boyunca inanılmaz fırsatlar elde edebilirsiniz, ancak aynı zamanda gözünüz kapalı soyulabilirsiniz. Biraz özen ve iyi tavsiyemizle, ürünlerinizi alabilir ve dolandırıcılardan kurtulabilirsiniz.

Gerçek Olamayacak Kadar İyi Görünüyorsa...

Bu inanılmaz derecede büyük 8K TV için tüm yıl tasarruf yaptınız, ancak hala ödeyecek binlerce liranız yok. Sonra, boşta kedi videoları izlerken, sadece birkaç bin liraya ödülünüzü sunan bir reklam açılır. Çok cazip! Sakın hemen sanal kredi kartınızı girmeye başlamayın.

Önce satıcı hakkında biraz araştırma yapın. Mümkünse, diğer alıcıların yorumlarını kontrol edin. Şikayetvar gibi sitelerde bu firmayla ilgili olumsuz neler olduğunu araştırın.

Hiç bir şey bulamadınız mı? Bu da bir kırmızı alarmdır. En övgüye değer çevrimiçi mağaza bile bazı kötü eleştiriler alacak çünkü nefret edenler nefret edecek. Şikayetlerin ve incelemelerin tamamen yokluğu, gece uçuşu bir operasyona işaret ediyor.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen doğru değildir. Teklifi dikkatlice incelemek, sahtekarlar tarafından kandırılmadan çok nadir bulunan imkansız derecede büyük fırsatlardan yararlanmanızı sağlar.

Kredi Kartı Kullanın

Satıcıdan tamamen emin olmadan satın alma işlemi yaparsanız mutlaka kredi kartı kullanın. Genel olarak, hileli bir işlem için ödeme yapma yükümlülüğünüz sıfırdır. Satıcı, geri ödeme alma girişimlerinizi hiçbir zaman teslim etmez veya iptal etmezse veya kartınızı kullanarak yasadışı satın alımlar yapmazsa, sahtekarlığı bankanıza bildirebilirsiniz.

Tabii ki, her şeyden haberdar olmalısın. Herhangi bir hileli satın alma işlemine derhal itiraz edin ve satın aldığınız ürünü almayacağınız anlaşılır anlaşılmaz bankanızla iletişime geçin. Banka kartları bir miktar korumaya sahiptir, ancak kredi kartlarının sıfır yükümlülüğü kadar güçlü veya evrensel değildir. Kredi kartı kullanın!

Belki Mobil, Belki Değil

Hiç bilinmeyen bir numaradan fantastik bir teklifin bağlantısını içeren bir mesaj mı aldınız? Belki sınırlı süreli bir kampanyadır? Umarım tıklamamışsındır. SMS yoluyla kimlik avı (bazen smishing olarak da adlandırılır) çok gerçektir ve potansiyel olarak tehlikelidir. Tanıdık olmayan bir gönderenden gelen herhangi bir bağlantıyı tıklamak çok kötü bir fikirdir.

Belki de bir web reklamı veya bir fırsat sitesi gibi daha meşru bir yoldan ilginç bir fiyata bağlantı buldunuz. O zaman bile, telefonunuz bu kampanyayı görmek için en iyi yer olmayabilir. Telefonun küçük ekranında, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardaki görüntüyü tam olarak alamazsınız. Sahte bir web sitesini mobil cihazdayken tespit etmek daha zor olabilir. Bu kampanyaya daha iyi bakmak için, bağlantıyı kendinize e-posta ile gönderin veya başka bir şekilde size büyük ve net bir görünüm sağlayacak bir cihaza aktarın.

Diğer taraftan, tanınmış bir satıcıyı ziyaret ediyorsanız, belki de onun özel mobil uygulamasını kullanarak, mobil ortamda alışveriş yapmak sorunsuz olabilir. Telefonunuzu bilinmeyen çevrimiçi mağazalar için kullanmayın.

Aşinalık Memnuniyeti Doğurur

En güvenli alışveriş deneyimi için, büyük, tanınmış e-postalara bağlı kalın. Amazon veya incehesap.com'dan satın alırsanız, dünya hakimiyetine yönelik planlarına katkıda bulunuyor olabilirsiniz, ancak kendinizi dolandırılmaktan da korursunuz. Evet, yeni başlayanlardan gelen fırsatları kaçırabilirsiniz, ancak aynı zamanda dolandırıcılık ve hırsızlardan da kaçınırsınız.

Yazım hatalarına dikkat edin. Dolandırıcılar, tıpkı büyük bir perakendeciye benzeyen, ancak biraz farklı bir URL'ye sahip sayfalar koymayı sever. Mesela gerçek site .com ile biterken dolandırıcıaların sitesi .net ile bitiyordur. Belki de yaygın bir yazım hatasıdır. Bununla birlikte, en büyük çevrimiçi mağazalar yalnızca yaygın yazım hatası alanlarını satın alır ve bunları gerçek siteye yönlendirir. Amazno, Amazzon, Ammazon, Amazoon, hatta Azamon'u denedim ve hepsi gerçek Amazon sitesine yönlendirildi.

Kilit işareti yok mu? Topukla!

Her web sitesini güvenli bir HTTPS bağlantısı kullanarak görmek çok önemlidir. Bir kitap kulübü, bir örgü yapma grubu veya çevrimiçi bir zindan ve ejderha yuvası olsun, her siteyi kastediyorum. Elbette her ticari site HTTPS kullanmalıdır. Güvenli bir sayfadayken Adres Çubuğunda küçük bir kilit simgesi göreceksiniz. Bazı tarayıcılar daha ileri gider; Chrome, kilidi olmayan siteleri etkin bir şekilde "güvenli değil" olarak işaretler. O kilidi görmüyorsanız, oradan çıkın!

Maskeli Gizemli Müşteri Olun

Çevrimiçi bir şey satın aldığınızda, satıcılara mutlaka biraz kişisel bilgi vermiş olursunuz. Bildirimler için e-postanızı, telefonunuzu veya her ikisini, ödeme için kredi kartı bilgilerinizi ve adresinizi alırlar, böylece öğeyi nereye göndereceklerini bilirler. Kendinizi maskeleyebileceğinizi, minimumdan fazlasını vermeden alışveriş yapabileceğinizi öğrenince şaşırabilirsiniz.

ManyMe ve Burner Mail gibi tek kullanımlık e-posta adresi (DEA) yardımcı programları, gerçek e-posta adresinizi vermeden e-posta yoluyla iletişim kurmanızı sağlar. Satıcı bunun yerine benzersiz bir DEA alır. Böyle bir adrese gönderilen postalar gelen kutunuzda görünür ve yanıtlarınız DEA'dan geliyor gibi görünüyor. Adreslerinizden biri spam almaya başlarsa, onu iptal edebilirsiniz ve her biri benzersiz olduğu için hangi satıcının suçlanacağını bilirsiniz.

Abine Blur konsepti daha da ileri götürüyor. E-posta adresinizi maskelemenin yanı sıra, telefon numaranızı ve kredi kartı bilgilerinizi maskelemenizi sağlar. Satıcının paketi nereye göndereceğini hala bilmesi gerekiyor, ancak diğer kişisel ayrıntılar söz konusu olduğunda, siz maskeli bir gizemli müşterisiniz.

Aşırı Paylaşımdan Kaçının

Kişisel bilgilerden bahsetmişken, çevrimiçi mağazalar ihtiyaç duyduklarından fazlasını istediğinde dikkatli olun. SSN'nizi kesinlikle bilmelerine gerek yoktur. Bunu isteyen bir mağaza, patronluk taslamanız gereken bir tüccar değildir. Bir sitenin ödeme formu işlem için hiçbir şekilde gerekli olmayan veri alanları içeriyorsa, bu, satın alma işlemini yeniden değerlendirmek isteyebileceğiniz bir işarettir. Bu alanlar zorunlu olarak işaretlenmişse bu daha kötüdür. Ama devam etmek istiyorsan, sadece yalan söyle! Alakasız gerekli alanları uydurma verilerle doldurun.

Doğrudan alışverişle ilgili olmayan, ancak yine de önemli olan başka bir TMI sorunu var. Muhtemelen size Westeros'un hangi asil ailesine ait olduğunuzu veya Among Us'daki adam olarak hangi renkte olduğunuzu söyleyeceğinizi vaat eden sosyal medya testlerini görmüşsünüzdür. Bazıları daha bariz. "Hey, haydi birbirimizi tanıyalım! Bu soruları yanıtlayın… ”Belki de ilk evcil hayvanınızın adını, lisenizi veya ilk arabanızın markasını bilmek isterler. Cevapları yayınlarsanız, genel güvenlik doğrulama sorularının kilidini açmak için yanıtlar vermiş olursunuz. Kanmayın!

Parola Uzmanı Olun

Bazı alışveriş siteleri, misafir olarak ödeme yapmanıza izin verir, yalnızca işleminiz için gereken tek seferlik bilgileri isterler. Diğerleri, bir oturum açma kimliği oluşturmanızı gerektirir. Kaydolmanız gerekmese bile, her seferinde her şeyi yazmak zorunda kalmadan site tarafından tutulan listelerden gönderim adresini ve kredi kartını seçmenin rahatlığını takdir edebilirsiniz. Bir hesap oluşturmak iyidir, ancak şifrenizi seçerken dikkatli olun.

Parolaları hatırlamak zordur, bu nedenle aynı parolayı defalarca geri dönüştürmek isteyebilirsiniz. Yapmayın! En saygın çevrimiçi satıcı bile saldırıya uğrayabilir. Bilgisayar korsanları, birçok kişinin parola geri dönüşümü ile uğraştığını bilir, bu nedenle bir etailer'dan kimlik bilgilerine eriştiklerinde, kimlik bilgilerini diğer benzer sitelerde çabucak denerler.

Çözüm basit. Her güvenli site için güçlü ve benzersiz bir parola oluşturmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacak bir parola yöneticisi kullanın. En iyi ücretsiz şifre yöneticileri ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayabileceğinden, böyle bir araç satın almak alışveriş bütçenizi kısmak zorunda değildir.

Evde kalın

Teorik olarak, nerede olursanız olun elektronik olarak alışveriş yapabilirsiniz. Pratikte, alışveriş yapmak için evde kalarak daha iyi olur. Herkese açık bir Wi-Fi kullanıyorsanız, işleminizin gözetlenmesi ihtimali vardır. Bilinen, güvenli bir Wi-Fi ağına bağlandığınızı düşünseniz bile, bir rüya dünyasında yaşıyor olabilirsiniz. Hiçbir şey, bir dolandırıcının, en sevdiğiniz kahve dükkanınınki ile aynı olan bir SSID ile taşınabilir bir Wi-Fi ortak erişim noktası kurmasını engellemez. Daha da kötüsü, telefonunuz farkı anlayamaz, bu yüzden sahte olana mutlu bir şekilde bağlanacaktır.

Alışveriş yapmak için evde kalırsanız ayakkabı giymenize gerek kalmaz. Giyinmene bile gerek yok. Daha da önemlisi, kendi kontrolünüz altında olan bir Wi-Fi ağına bağlanıyorsunuz. Bu kesinlikle daha güvenli!

Evden alışveriş yapmanın başka bir faydası daha var - omuz sörfçüleri yok! Kredi kartınızı bir web sitesine yazmaya başladığınızda, yakındaki meraklıların numarayı görmek ve ezberlemek için iki kez fırsatı vardır. CVV kodunu girmek için kartı çevirdiğinizi de görecekler. Omuz sörfçülerini uyanık kalarak, sırtınızı duvara yaslayarak ve ekranınızı korumalı tutarak engelleyebilirsiniz. Daha da iyisi, kartın kendisi cüzdanınızda güvende kalırken kayıtlı kredi kartı verilerini doldurmak için parola yöneticinizi kullanın. Evde kalmayla ilgili göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey: Bir mağazada veya bankada kartınızı hiç kaydırmazsanız, asla bir kredi kartı dolandırıcılığı kurbanı olmazsınız.

Bazen koşullar, alışverişinizi dışarıda ve dolaşırken yapmanızı gerektirebilir. Wi-Fi'yi kapatarak ve alışveriş sırasında yalnızca hücresel veriyi kullanarak güvenliğinizi artırabilirsiniz. Telefonunuza, iletişimlerinizi şifreleyecek ve herhangi bir gözetleme olasılığını önleyecek bir Sanal Özel Ağ veya VPN uygulaması da yükleyebilirsiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Cyberpunk 2077'nin Beklenen İlk Güncellemesi Yayınlandı

Sonraki

Ünlülerin hiç görmediğiniz fotoğrafları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.