Zekanızı arttıracak, akıllara durgunluk veren 9 belgesel

Zekanızı arttıracak, akıllara durgunluk veren 9 belgesel

Yaşadığımız büyük ve gizemli dünyayla ilgili birçok sırrı ortaya çıkaracak 9 büyüleyici bilimsel dizi listemizi sizlere sunuyoruz.

Dürüst olun, ara sıra boş zamanımızı çeşitli diziler izleyerek geçiriyoruz, değil mi? Ve bazıları bunun oldukça anlamsız bir aktivite olduğunu düşünse de, birkaç yararlı ve ilginç şey öğrenebileceğiniz pek çok iyi dizi olduğundan eminiz.

Zekanızı arttıracak, akıllara durgunluk veren 9 belgesel


1
The Brain: A Secret History (2010)
Bu BBC dizisi, beynimizin faaliyetlerinin ardındaki birçok sırrı açığa çıkarıyor. Neden belirli durumlarda belirli eylemleri gerçekleştirdiğimizi, bizi gerçekten neyin harekete geçirdiğini ve bilincimizin nasıl çalıştığını öğreneceksiniz. Düşüncelerimizi gerçekten kontrol edip edemeyeceğimizi ve diğer insanların davranışlarını ve düşünce tarzlarını nasıl etkileyebileceğimizi öğreneceksiniz.

2
Simon Schama's Power of Art (2006)
Power of Art, İngiliz sanat tarihçisi Simon Schama tarafından yaratılan 8 bölümlük bir belgesel dizisidir. Bölümlerin her biri, bir sanatçının biyografisine ve onun muhteşem başyapıtlarına adanmıştır. Ancak bölümleri sıkıcı bir müze turu gibi geçmez - tüm dizi çok çekici ve gerçekçidir. Zaman zaman, Schama ve onun bilimsel görüşleri ile sahneler, sizi belirli bir tarihsel çağa tamamen kaptıran harika yeniden canlandırmalara yol açar. Sanat öğrencileri tarafından kesinlikle izlenmesi gereken inanılmaz derecede bilgilendirici bir TV dizisi.

3
Through the Wormhole (2010-günümüz)
Morgan Freeman'ın belgeselin sunucusu olmasının bile zaten başarı garantili bir yapım olduğunu gösteriyor. Her bölüm, varoluşun en temel sorunlarına ve insanlığı her zaman şaşırtan sorulara cevaplar aramak için Evrenimizde bir tür yolculuktur. Einstein'ın teorileriyle çelişen çok sayıda röportaj, teori ve deney kesinlikle en başından itibaren dikkatinizi çekecektir.

4
Into the Universe with Stephen Hawking (2010-günümüz)
Evren ve kozmoloji söz konusu olduğunda, Stephen Hawking'in uzman görüşü göz ardı edilemez. Dizide, teorik fizikçi ve dahi kozmolog, Evrenin çeşitli gizemlerini çözüyor, dünya dışı yaşamın varlığına dair görüşlerini paylaşıyor ve aynı zamanda zaman ve mekandan nasıl yararlanılabileceğine dair bazı ipuçları veriyor. Astronomi ile hiç ilgilenmemiş olsanız bile, diziyi izledikten sonra kesinlikle Evrene aşık olacak ve muhtemelen bilgi için daha derin bir susuzluk hissedeceksiniz. Diziyi orijinal dilinde izlemek daha iyi çünkü Stephen Hawking'in kendisi ve büyük aktör Benedict Cumberbatch tarafından anlatılmıştı.

5
Lost Worlds (2006-2007)
Lost Worlds, eski Mısır, 1950'lerin gizli nükleer sığınakları, muhteşem kayıp tapınaklar ve tamamen ortadan kaybolan medeniyetler dahil olmak üzere dünya tarihinin gizemlerini konu alan harika bir TV belgesel dizisidir. Bir sonraki inanılmaz derecede ilginç ve bilgilendirici film geceniz için harika bir fikir.

6
The Supersizers Go... (2007-2009)
Bu dizinin her yeni bölümünde, ünlü bir restoran eleştirmeni ve bir komedi oyuncusu zamanda yolculuk ediyor ve Britanya'nın simüle edilmiş bir tarihi çağına gidiyor ve sadece o zamanın tipik yemekleri yiyorlar. Her deneyden sonra, her iki katılımcı da kapsamlı bir şekilde incelenir ve mevcut sağlık durumları hakkında tıbbi bir rapor alır. Profesyonellerin nasıl yemek yaptığını ve bu cesur zaman gezginlerinin sakatatla süslenmiş koyun kafası, kurbağa turtası, 15 farklı et çeşidinden yapılmış yahni ve 12 inç boyunda bir turta gibi tuhaf yiyecekleri yediklerini izlemek gerçekten eğlenceli.

7
Food Factory (2012)
Food Factory, en sevdiğimiz yemeklerin nasıl yapıldığını anlatan eğlenceli bir televizyon dizisi. Dizi, büyük gıda şirketlerinin endüstriyel üretim hatlarını konu alıyor, ayrıntılı bilgi veriyor ve profesyonel şeflerin mutfak sırlarını ortaya koyuyor. Henüz akşam yemeğinizi yemediyseniz tavsiye edilmez!

8
Stardust Lost In The Andes (1995-1996)
Bu belgesel dizisi, geçmişte hâlâ soru işaretleri uyandıran ve tartışmalara neden olan olayları araştırıyor. Her bölüm gizemli bir olayın hikayesini anlatıyor: nasıl, ne zaman ve neden bütün bilimsel keşifler, devasa gemiler ve uçaklar iz bırakmadan aniden yok oluyor. Dizide, bilimsel açıdan daha güvenilir ve ilginç kılan çeşitli nadir belgesel görüntüleri ve daha önce bilinmeyen belgeler kullanıldı.

9
Black Mirror (2011-günümüz)
Ve ... son olarak ... Bu koleksiyonumuzdaki tek TV dizisi. Genel olarak modern teknolojilere ve özellikle Black Mirror'a yol açabilecek veya halihazırda yol açmış olan olaylara daha derinlemesine bakmanızı sağlayacaktır. Her evde, her masada, her elde mevcuttur. 'Siyah ayna' bir plazma TV, bilgisayar ekranı veya değerli cep telefonunuzdur. 21. yüzyılın çok akıllı ve düşündürücü bir distopisi. Şiddetle tavsiye edilir!

Yazarın Diğer Yazıları

Yerel hesapla Windows 10 nasıl kurulur? Önceki

Yerel hesapla Windows 10 nasıl kurulur?

WhatsApp'a durum nasıl atılır? Sonraki

WhatsApp'a durum nasıl atılır?

Yorumlar

  • Stardust Lost In The Andes (1995-1996) nereden izleyebiliriz? Yabancı kaynak olarak da baktım ama bulamadım. İzlemek isterim~


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.