Yerel hesapla Windows 10 nasıl kurulur?

Yerel hesapla Windows 10 nasıl kurulur?

Microsoft artık sizi bilgisayarınızda bir Microsoft Hesabı ile oturum açmaya zorluyor - görünüşe göre yerel bir hesap oluşturma seçeneği yok. Ancak, bir çözüm var.

Microsoft her zaman bilgisayarınızda bir Microsoft Hesabı kullanarak oturum açmanızı tercih etmiştir ve bundan kaçınılması gittikçe zorlaşmaktadır. Microsoft, yeni bir bilgisayarda yerel bir kullanıcı hesabı oluşturma seçeneği sunmak yerine artık sizi bir Microsoft Hesabı ile oturum açmaya zorluyor - görünüşe göre yerel bir hesap oluşturma seçeneği yok. Bununla birlikte, bir çözüm var.

Bu, geçen bir veya iki yıl boyunca bir kaç sefer gündeme geldi ve Microsoft bir süredir yerel hesapları devre dışı bırakmaya çalışırken, bunu yapma yöntemi her yeni sürümde değişti. Bir Microsoft Hesabı'nın avantajları vardır - ayarlarınızı bilgisayarlar arasında senkronize edebilmek gibi - ama bazı insanlar hesaplarını buluta bağlamamayı tercih eder. En son Windows 10 yükleyicisini kullanarak kendi testlerimizden çıkarabileceğimiz sonuçlar.

Windows 10 Home Kullanıyorsanız

Yeni bir PC'ye Windows 10 Home'un en son sürümünü (sürüm 2004, diğer adıyla Mayıs 2020 Güncellemesi) yüklerseniz, kurulum işleminin sonunda bir Microsoft Hesabı ile oturum açmanız istenir. Yükleyicinin bazı eski sürümlerinden farklı olarak, test makinemizde yerel bir hesap oluşturmak için görünür bir seçenek görmedik.

Daha Fazla Bilgi'yi tıklarsanız, Microsoft, bir Microsoft Hesabı ile oturum açmanızı ve daha sonra bunu Ayarlar uygulamasından kaldırmanızı önerir, bu tam olarak ideal değildir.

Windows 10 yerel hesap

Testlerimizde yerel bir hesap oluşturmamıza izin veren tek bir çözüm vardı: İnternet bağlantısını kesmek. Bunu, Wi-Fi kurulumu sırasında İnternetim yok'u seçerek, Ethernet kablosunu çıkararak veya bir donanım anahtarı kullanarak dizüstü bilgisayarınızı Uçak Moduna getirerek yapabilirsiniz.

Wi-Fi durumunda, bu size köşede Sınırlı Kurulumla Devam Et yazan küçük bir düğme sunacaktır. Ethernet kablosunu çıkardıysanız, hesap oluşturma sayfasındaki geri düğmesine basabilmeniz gerekir, bu noktada yerel bir hesap oluşturmanıza olanak tanıyan yeni bir ekranla karşılaşacaksınız.

Kurulum işlemini bitirdikten sonra, Windows 10 masaüstünü gördükten sonra internete yeniden bağlanabilirsiniz.

Windows 10 Pro'nuz Varsa

Microsoft'tan temin edilebilen en son yükleyiciyi kullanan Windows 10 Pro ile yapılan testlerde, ekranın sol alt köşesindeki Çevrimdışı Hesap seçeneğine tıklayabildik. Ancak bu, sizi Microsoft ile oturum açmaya ikna eden başka bir ekran sunacak ve yerel bir hesapla devam etmek için köşedeki küçük Sınırlı Deneyim düğmesini tıklamanız gerekecek.

Bazı kullanıcılar Çevrimdışı Hesap düğmesinin görünmediğini, bunun yerine bir Etki Alanına Katılma düğmesiyle değiştirildiğini bildirdi; bu, kafa karıştırıcı ifadelerine rağmen yerel bir hesap oluşturmanıza da izin vermelidir.

Herhangi bir nedenle, bu düğmeler sizin için kullanılamıyorsa, yine de yukarıdaki bölümde yer alan internet bağlantı kesme geçici çözümünü kullanabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar, bir Microsoft Hesabı oluşturmak için sahte bir e-posta adresi veya telefon numarası kullanmanın yerel hesaplar için bir istem oluşturduğunu bildirdi, ancak bu, testimizde işe yaramadı. İnternet bağlantısını kesmek hemen hemen her durumda işe yarayacaktır, bu nedenle Microsoft'un çevrimiçi bir hesaptaki ısrarını atlamanın en kolay yolu budur.

Microsoft'un Windows kurulumuna bu kadar güçlü bir yaklaşım benimsediğini görmek hayal kırıklığı yaratıyor. Yerel hesap seçeneğini köşedeki bir bağlantının altına yerleştirmek de bir şeydi; ama bunu kullanıcılardan gizlemek tamamen başka bir şey. Artniyetli diyelim.


Yazarın Diğer Yazıları

İPhone'da pil yüzdesi nasıl gösterilir? Önceki

İPhone'da pil yüzdesi nasıl gösterilir?

Zekanızı arttıracak, akıllara durgunluk veren 9 belgesel Sonraki

Zekanızı arttıracak, akıllara durgunluk veren 9 belgesel

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.